Zadra. Biografia Lecha Wałęsy

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Rzeczy biograficzne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
978-83-9276-517-2
PanicDemonic

Chłopski syn, robotnik, lider związkowy, przywódca narodowej walki o wolność, prezydent. W życiorysie Lecha Wałęsy jest wszystko, czego potrzeba do heroicznej biografii – biedne dzieciństwo, walka o byt, udział w rewolcie robotniczej, strajki i więzienie, pokojowa Nagroda Nobla, lata opozycji, dramatyczne negocjacje z rządem, a na koniec wielkie zwycięstwo. Ale są też w nim karty nie do końca jasne, polityczne manewry i dworskie intrygi, duma i zawziętość, konflikty z przyjaciółmi i walka o władzę.
W sporze o Lecha Wałęsę najwięcej jest fragmentarycznych opisów, publicystycznych ocen, skrajnych sądów – znacznie mniej spokojnego spojrzenia na całość jego publicznego życiorysu. Ta książka na swoją skromną miarę chce chociaż część tej luki wypełnić.

źródło opisu: słowo/obraz terytoria, 2009

Elevander | 2016-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2016

Określenie tej książki mianem biografii jest właściwie niesłuszne, ponieważ ma ona charakter jednoznacznie hagiograficzny. Lech Wałęsa, jeden ze świeckich świętych III RP, został tu ukazany jako bohater bez skazy. No dobrze, żeby nie skłamać, trzeba zaznaczyć, że Autor trochę go pokrytykował, gdy już pokłócił się był ze swoimi kolegami (zwłaszcza tymi spod znaku UD/UW) i zaczął być niedobry. Książka bardzo nierównomiernie rozkłada akcenty. Pierwsze ćwierćwiecze życia? 3 strony. Czas po roku 1995? 2 strony. Pominięte zostały całkowicie wszystkie potencjalnie "wybuchowe" momenty w życiu Wałęsy. Pomijam już nawet związki z SB, czy zablokowanie przezeń procesu dekomunizacji. Nie wspomniano ani jego pięknych lapsusów językowych, ani ogólnego braku przygotowania do pełnienia funkcji publicznych. Trochę wiejski głupek, trochę cwaniak, trochę trybun ludowy no i oczywiście noblista. Ale oczywiście z lektury tej książki wynika, że to przede wszystkim noblista.

Tomasz Babnis

PanicDemonic | 2010-11-27
Na półkach: 2010, Przeczytane
Przeczytana: 27 listopada 2010

Dobra, ale bez rewelacji. Z początku miałam wrażenie, iż autor był stronniczy - próbował heroizować Lecha Wałęsę, bronił go pod każdym względem. Dopiero później zauważyłam, iż Skórzyński przedstawia również argumenty 'przeciw', nie wiem tylko, czy nie za późno.

Polecam, jako uzupełnienie wiedzy - nie jako bazę do wyrobienia sobie konkretnego zdania na temat byłego Prezydenta RP. Spodziewałam się, iż autor zagłębi się w sprawę rzekomych kontaktów Wałęsy z SB - niestety przeliczyłam się. Skórzyński tylko o tym napomknął. Nic szczegółowo, czyli nic ciekawego.

Rino | 2016-05-29
Przeczytana: maj 2016