Pani Sekretarz Stanu

Madam Sekretary
837391465X
polityka, Madeleine, Albright, Bill, Clinton, USA
Andrzej

Żadna kobieta przed nią nie zajmowała tak wysokiego stanowiska w administracji waszyngtońskiej. Przez osiem lat, podczas dwóch kadencji prezydenckich Billa Clintona, Madeleine Albright była jedną z osób podejmujących najważniejsze decyzje - od prób zaprowadzenia pokoju na Bliskim Wschodzie po humanitarną interwencję NATO w Kosowie. W swych wspomnieniach Albright wyraziście rysuje sylwetki polityków, z którymi spotykała się podczas pełnienia obowiązków ambasadora Stanów Zjednoczonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych i sekretarza stanu: Billa i Hillary Clintonów, Colina Powella, Vaclava Havla, Jasera Arafata, Ariela Szarona, Beniamina Netanjahu, króla Jordanii Husajna, Władimira Putina, Slobodana Miloszevicia i Kim Dzong Ila.
Albright opowiada nie tylko o spotkaniach ze sławnymi i potężnymi ludźmi. Mówi także o swoim dzieciństwie: dwukrotnej ucieczce rodziny z Czechosłowacji - raz przed Hitlerem, drugi raz przed komunistami, a także o wychowywaniu trzech córek, bolesnym rozpadzie małżeństwa, późnym odkryciu żydowskich przodków i nagle zyskanej wiedzy, że jej dziadkowie zginęli w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.
W Pani Sekretarz Stanu ciepły humor łączy się z przenikliwymi komenta¬rzami, a osobiste refleksje z fascynującym uzupełnieniem historycznych kronik.

źródło opisu: Świat Książki, 2004

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Roman Dłużniewski | 2016-12-14

Pamiętnik M. Albright. Pierwsza kobieta na stanowisku Sekretarza Stanu USA. Choć różnię się z nią poglądami, książkę wręcz pochłonąłem. Rewelacyjna narracja i mnóstwo pasjonujących szczegółów o pracy na jednym z najbardziej eksponowanych stanowisk na świecie. Warto!!

strike | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

Bardzo dobrze się czyta, interesująca i ciekawa. Pozwala spojrzeć na wiele faktów historycznych oczami USA i ONZ.

Marek | 2011-12-05
Przeczytana: czerwiec 2005

Polecam nie tylko tym którzy interesują się polityką

Garbos | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016