Okrągły stół

Okładka książki Okrągły stół
Jan Skórzyński Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Okrągły stół
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2019-03-25
Data 1. wyd. pol.:
2019-03-25
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324057115
Tagi:
Historia Polski
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oficjalne recenzje i

Wokół okrągłego stołu


Link do recenzji

516 73 399

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
63
22

Na półkach: ,

Książka bardzo ciekawa, pokazuje oblicze PL, do którego najczęściej w szkole się nie dociera...
Kto jest zainteresowany sytuacją polityczną w ostatnich latach - powinien ją przeczytać, naświetla ciekawe kwestie i jest obiektywna - nie skręca w prawo ani lewo.
Warto wiedzieć skąd się pewne elity wywodzą.

Książka bardzo ciekawa, pokazuje oblicze PL, do którego najczęściej w szkole się nie dociera...
Kto jest zainteresowany sytuacją polityczną w ostatnich latach - powinien ją przeczytać, naświetla ciekawe kwestie i jest obiektywna - nie skręca w prawo ani lewo.
Warto wiedzieć skąd się pewne elity wywodzą.

Pokaż mimo to

2
avatar
56
13

Na półkach: ,

Książka w dość przystępny i obszerny sposób opisuje mechanizmy, które spowodowały upadek komunizmu. Przedstawia motywy jakie pchały komunistów a jakie kierowały opozycją w stronę przystąpienia do rozmów. Nie ma tu taniego bicia piany a przekaz wydarzeń jest bardzo rzeczowy. Spojrzenie z dystansu 30 lat przez historyka, który był autentycznym świadkiem tamtych wydarzeń jest według mnie trzezwe i uczciwe. Można się sprzeczać co do długofalowych skutków porozumień okrągłostołowych. Nie na nich jednak skupia się jednak ta pozycja. I może to jedyny minus. Skutki krótkofalowe były jak najbardziej pozytywne. Jak piszę autor - był to przykład bezkrwawego, wynegocjowanego upadku dyktatury w Polsce, który znalazł naśladowców w sąsiednich krajach..

Książka w dość przystępny i obszerny sposób opisuje mechanizmy, które spowodowały upadek komunizmu. Przedstawia motywy jakie pchały komunistów a jakie kierowały opozycją w stronę przystąpienia do rozmów. Nie ma tu taniego bicia piany a przekaz wydarzeń jest bardzo rzeczowy. Spojrzenie z dystansu 30 lat przez historyka, który był autentycznym świadkiem tamtych wydarzeń jest...

więcej Pokaż mimo to

2
avatar
1853
1853

Na półkach: , ,

Wynegocjowana wolność.

W 2019 roku mija 30 lat od wydarzeń, które zmieniły oblicze nie tylko Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej. Upadek bloku komunistycznego i przejście od totalitaryzmu do demokracji w bezkrwawy sposób nie byłoby możliwe gdyby nie Okrągły Stół. Publiczna debata na temat związanych z nim obrad trwa od lat budząc przy tym niemałe emocje, jak również dostarczając okazji do tworzenia społeczno-politycznych podziałów i wzajemnych oskarżeń (przy całkowitym niedocenieniu przez wielu osiągnięć tych, którzy 30 lat temu owe rozmowy toczyli). Wspomniana debata i skrajne oceny Okrągłego Stołu z pewnością będą mieć miejsce jeszcze przez długie lata, jednakże 30-lecie tamtych wydarzeń jest dobrą okazją do przypomnienia sobie – choćby w formie niniejszej książki – pewnych bezspornych faktów, które zmieniły oblicze zarówno Polski, jak i świata.

Jan Skórzyński pisząc „Wynegocjowany koniec PRL” podjął się zadania arcytrudnego. Niezwykle ciężko jest bowiem pisać w sposób obiektywny o czymś, co od lat nie tylko poddawane jest pod wątpliwość jako wydarzenie pozytywne w najnowszej historii Polski, ale także o czymś, co jako wydarzenie polityczne od szeregu lat zawłaszczane jest na własne potrzeby przez siły, które z jednej strony gloryfikują Okrągły Stół, z drugiej zaś próbują czynić zeń XX-wieczną wersję haniebnej Targowicy. Jan Skórzyński próbuje w swojej książce skupiać się na faktach, odcinać się od całej bieżącej dyskusji dotyczącej Okrągłego Stołu i cel ten w dużej mierze udaje się autorowi książki osiągnąć. Publikacja to przede wszystkim fakty, opisy oficjalnych i zakulisowych negocjacji, do których dołożono sporo ciekawostek i opisów okoliczności niekoniecznie powszechnie znanych. Z tego wszystkiego wyłania się bardzo ciekawy i spójny obraz sytuacji polityczno-gospodarczej u progu lat 90-tych XX wieku, która to sytuacja – przez swoją systemową niewydolność – musiała zmienić się w coś innego i przybrać nowe oblicze. Czym miało być owo „coś”? Jak miało to „coś” wyglądać i co miało oznaczać dla przeciętnego Polaka? O tym właśnie debatowali decydenci zasiadający przy Okrągłym Stole.

Opisywanych przez Skórzyńskiego powszechnie znanych ustaleń Okrągłego Stołu opisywać może w tej krótkiej opinii nie będę, za to może – na zachętę do przeczytania książki ;) – przytoczę w tym miejscu kilka niekoniecznie znanych i pamiętanych ciekawostek. Jakich? Otóż na przykład nie wszyscy pamiętają, że do porozumienia między stroną rządową a opozycyjną mogło w ogóle nie dojść przez postawę i swoistą woltę na tle postulatów socjalnych w wykonaniu Alfreda Miodowicza i OPZZ. Skórzyński bardzo szczegółowo opisuje tę sytuację starając się przedstawić ją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, podobnie jak – w dużej mierze jako problem naczelny zapomniane – główne rozdźwięki pomiędzy negocjującymi stronami, które dotyczyły przede wszystkim kwestii gospodarczych, a nie politycznych (co ciekawe, to właśnie w pierwszej kolejności sytuacja gospodarcza zmusiła komunistyczne władze do rozmów i wydawać się mogło, że będzie to sfera generująca najmniej problemów negocjacyjnych – stało się całkowicie odwrotnie). Autor książki przytacza także ciekawe wystąpienia nie zawsze pamiętanych mówców, jak choćby Władysława Siły-Nowickiego, który upominał się m.in. o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej oraz o udział w obradach nie biorących w nich udziału radykalnych odłamów „Solidarności”. Tego rodzaju ciekawostek i pomniejszych epizodów dotyczących przebiegu obrad Skórzyński przytacza w książce całe mnóstwo.

Ciężko tej książki nie polecić. Nie miałem może w rękach zbyt wielu publikacji na temat Okrągłego Stołu, jednak wydaje mi się, że niniejsza lektura jest na tyle w całej rozciągłości tematu obiektywna, że warto się nią zainteresować. O obiektywizm bowiem w tym akurat temacie i co do tego właśnie okresu najnowszej historii Polski jest szalenie trudno. Warto docenić w związku z tym starania autora – niezależnie i na całe szczęście w całkowitym odcięciu od często niegodnego kształtu debaty publicznej na wspomniany temat.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

Więcej o książce:
https://www.taniaksiazka.pl/okragly-stol-jan-skorzynski-p-1182327.html?q=okr%b1g%b3y+st%f3%b3

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/05/okragy-sto-wynegocjowany-koniec-prl-jan.html

Wynegocjowana wolność.

W 2019 roku mija 30 lat od wydarzeń, które zmieniły oblicze nie tylko Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej. Upadek bloku komunistycznego i przejście od totalitaryzmu do demokracji w bezkrwawy sposób nie byłoby możliwe gdyby nie Okrągły Stół. Publiczna debata na temat związanych z nim obrad trwa od lat budząc przy tym niemałe emocje, jak...

więcej Pokaż mimo to

24
Reklama

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okrągły stół


Reklama
zgłoś błąd