Okrągły stół

Okładka książki Okrągły stół Jan Skórzyński
Okładka książki Okrągły stół
Jan Skórzyński Wydawnictwo: Znak Horyzont reportaż
352 str. 5 godz. 52 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Okrągły stół
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2019-03-25
Data 1. wyd. pol.:
2019-03-25
Liczba stron:
352
Czas czytania
5 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324057115
Tagi:
Historia Polski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pomocnik Historyczny „Trzecia Rzesza 1933-1945” Jarosław Centek, Jerzy Holzer, Jerzy Kochanowski, Adam Kożuchowski, Piotr Madajczyk, Jan M. Piskorski, Krzysztof Ruchniewicz, Jan Skórzyński, Anna Wolff-Powęska, Marcin Zaremba, Andrzej Żbikowski, Stanisław Żerko
Ocena 8,5
Pomocnik Histo... Jarosław Centek, Je...
Okładka książki Zwykły polski los Bronisław Komorowski, Jan Skórzyński
Ocena 5,4
Zwykły polski los Bronisław Komorowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wokół okrągłego stołu707 92 555

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
12 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
92
26

Na półkach: ,

Książka bardzo ciekawa, pokazuje oblicze PL, do którego najczęściej w szkole się nie dociera...
Kto jest zainteresowany sytuacją polityczną w ostatnich latach - powinien ją przeczytać, naświetla ciekawe kwestie i jest obiektywna - nie skręca w prawo ani lewo.
Warto wiedzieć skąd się pewne elity wywodzą.

Książka bardzo ciekawa, pokazuje oblicze PL, do którego najczęściej w szkole się nie dociera...
Kto jest zainteresowany sytuacją polityczną w ostatnich latach - powinien ją przeczytać, naświetla ciekawe kwestie i jest obiektywna - nie skręca w prawo ani lewo.
Warto wiedzieć skąd się pewne elity wywodzą.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
73
16

Na półkach: ,

Książka w dość przystępny i obszerny sposób opisuje mechanizmy, które spowodowały upadek komunizmu. Przedstawia motywy jakie pchały komunistów a jakie kierowały opozycją w stronę przystąpienia do rozmów. Nie ma tu taniego bicia piany a przekaz wydarzeń jest bardzo rzeczowy. Spojrzenie z dystansu 30 lat przez historyka, który był autentycznym świadkiem tamtych wydarzeń jest według mnie trzezwe i uczciwe. Można się sprzeczać co do długofalowych skutków porozumień okrągłostołowych. Nie na nich jednak skupia się jednak ta pozycja. I może to jedyny minus. Skutki krótkofalowe były jak najbardziej pozytywne. Jak piszę autor - był to przykład bezkrwawego, wynegocjowanego upadku dyktatury w Polsce, który znalazł naśladowców w sąsiednich krajach..

Książka w dość przystępny i obszerny sposób opisuje mechanizmy, które spowodowały upadek komunizmu. Przedstawia motywy jakie pchały komunistów a jakie kierowały opozycją w stronę przystąpienia do rozmów. Nie ma tu taniego bicia piany a przekaz wydarzeń jest bardzo rzeczowy. Spojrzenie z dystansu 30 lat przez historyka, który był autentycznym świadkiem tamtych wydarzeń jest...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

avatar
2351
2351

Na półkach: , ,

Wynegocjowana wolność.

W 2019 roku mija 30 lat od wydarzeń, które zmieniły oblicze nie tylko Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej. Upadek bloku komunistycznego i przejście od totalitaryzmu do demokracji w bezkrwawy sposób nie byłoby możliwe gdyby nie Okrągły Stół. Publiczna debata na temat związanych z nim obrad trwa od lat budząc przy tym niemałe emocje, jak również dostarczając okazji do tworzenia społeczno-politycznych podziałów i wzajemnych oskarżeń (przy całkowitym niedocenieniu przez wielu osiągnięć tych, którzy 30 lat temu owe rozmowy toczyli). Wspomniana debata i skrajne oceny Okrągłego Stołu z pewnością będą mieć miejsce jeszcze przez długie lata, jednakże 30-lecie tamtych wydarzeń jest dobrą okazją do przypomnienia sobie – choćby w formie niniejszej książki – pewnych bezspornych faktów, które zmieniły oblicze zarówno Polski, jak i świata.

Jan Skórzyński pisząc „Wynegocjowany koniec PRL” podjął się zadania arcytrudnego. Niezwykle ciężko jest bowiem pisać w sposób obiektywny o czymś, co od lat nie tylko poddawane jest pod wątpliwość jako wydarzenie pozytywne w najnowszej historii Polski, ale także o czymś, co jako wydarzenie polityczne od szeregu lat zawłaszczane jest na własne potrzeby przez siły, które z jednej strony gloryfikują Okrągły Stół, z drugiej zaś próbują czynić zeń XX-wieczną wersję haniebnej Targowicy. Jan Skórzyński próbuje w swojej książce skupiać się na faktach, odcinać się od całej bieżącej dyskusji dotyczącej Okrągłego Stołu i cel ten w dużej mierze udaje się autorowi książki osiągnąć. Publikacja to przede wszystkim fakty, opisy oficjalnych i zakulisowych negocjacji, do których dołożono sporo ciekawostek i opisów okoliczności niekoniecznie powszechnie znanych. Z tego wszystkiego wyłania się bardzo ciekawy i spójny obraz sytuacji polityczno-gospodarczej u progu lat 90-tych XX wieku, która to sytuacja – przez swoją systemową niewydolność – musiała zmienić się w coś innego i przybrać nowe oblicze. Czym miało być owo „coś”? Jak miało to „coś” wyglądać i co miało oznaczać dla przeciętnego Polaka? O tym właśnie debatowali decydenci zasiadający przy Okrągłym Stole.

Opisywanych przez Skórzyńskiego powszechnie znanych ustaleń Okrągłego Stołu opisywać może w tej krótkiej opinii nie będę, za to może – na zachętę do przeczytania książki ;) – przytoczę w tym miejscu kilka niekoniecznie znanych i pamiętanych ciekawostek. Jakich? Otóż na przykład nie wszyscy pamiętają, że do porozumienia między stroną rządową a opozycyjną mogło w ogóle nie dojść przez postawę i swoistą woltę na tle postulatów socjalnych w wykonaniu Alfreda Miodowicza i OPZZ. Skórzyński bardzo szczegółowo opisuje tę sytuację starając się przedstawić ją w możliwie najbardziej obiektywny sposób, podobnie jak – w dużej mierze jako problem naczelny zapomniane – główne rozdźwięki pomiędzy negocjującymi stronami, które dotyczyły przede wszystkim kwestii gospodarczych, a nie politycznych (co ciekawe, to właśnie w pierwszej kolejności sytuacja gospodarcza zmusiła komunistyczne władze do rozmów i wydawać się mogło, że będzie to sfera generująca najmniej problemów negocjacyjnych – stało się całkowicie odwrotnie). Autor książki przytacza także ciekawe wystąpienia nie zawsze pamiętanych mówców, jak choćby Władysława Siły-Nowickiego, który upominał się m.in. o wyjaśnienie zbrodni katyńskiej oraz o udział w obradach nie biorących w nich udziału radykalnych odłamów „Solidarności”. Tego rodzaju ciekawostek i pomniejszych epizodów dotyczących przebiegu obrad Skórzyński przytacza w książce całe mnóstwo.

Ciężko tej książki nie polecić. Nie miałem może w rękach zbyt wielu publikacji na temat Okrągłego Stołu, jednak wydaje mi się, że niniejsza lektura jest na tyle w całej rozciągłości tematu obiektywna, że warto się nią zainteresować. O obiektywizm bowiem w tym akurat temacie i co do tego właśnie okresu najnowszej historii Polski jest szalenie trudno. Warto docenić w związku z tym starania autora – niezależnie i na całe szczęście w całkowitym odcięciu od często niegodnego kształtu debaty publicznej na wspomniany temat.

Książka zrecenzowana dzięki uprzejmości Księgarni taniaksiazka.pl

Więcej o książce:
https://www.taniaksiazka.pl/okragly-stol-jan-skorzynski-p-1182327.html?q=okr%b1g%b3y+st%f3%b3

https://cosnapolce.blogspot.com/2019/05/okragy-sto-wynegocjowany-koniec-prl-jan.html

Wynegocjowana wolność.

W 2019 roku mija 30 lat od wydarzeń, które zmieniły oblicze nie tylko Polski, ale także całej Europy Środkowo-Wschodniej. Upadek bloku komunistycznego i przejście od totalitaryzmu do demokracji w bezkrwawy sposób nie byłoby możliwe gdyby nie Okrągły Stół. Publiczna debata na temat związanych z nim obrad trwa od lat budząc przy tym niemałe emocje, jak...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  49
 • Przeczytane
  15
 • Posiadam
  14
 • Teraz czytam
  3
 • Historia
  2
 • Moja biblioteka
  1
 • Znak
  1
 • 2019
  1
 • 0. Lo tengo
  1
 • 01. Epub+
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okrągły stół


Podobne książki

Przeczytaj także