Książka Roku 2018

Generał. Wojciech Jaruzelski w rozmowie z Janem Osieckim

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
jaruzelski
Ag2S

Z niezobowiązujących początkowo rozmów z głównym bohaterem, z czasem narodził się pomysł – wspólny Wojciecha Jaruzelskiego i autora – aby spróbować uczynić je kanwą biografii generała. Biografii w założeniu obiektywnej, ani napastliwej, ani uzasadniającej tezę o krystalicznej uczciwości i poczuciu honoru człowieka, któremu przyszło rządzić Polską w czasach przełomu. Prezentowana Czytelnikowi pozycja jest próbą zrozumienia niełatwego życiorysu, złożenia w całość układanki z okruchów ludzkiej pamięci i wyszperanych w zakamarkach archiwów dokumentów, nierzadko mających swą publiczną premierę w tej właśnie książce. Próbą odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że chłopak z ziemiańskiej rodziny, naznaczony traumą zesłania, zdecydował się przyjąć liturgię komunizmu za swoją i czynnie wdrażać ją w Polsce. Jak doszło – i czy doszło w ogóle – do przemiany, w efekcie której po latach Wojciech Jaruzelski został pierwszym prezydentem wolnej ojczyzny?
W poszukiwaniu prawdy o człowieku i historii autor rozmawia ze świadkami wydarzeń sprzed lat i drobiazgowo analizuje tysiące dokumentów – poczynając od tych stworzonych na Kremlu i w państwach radzieckiej strefy wpływów, na regularnie dostarczanych Amerykanom raportach pułkownika Ryszarda Kuklińskiego kończąc. Benedyktyńska praca zaowocowała odnalezieniem prawdziwych perełek.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

ryszpak | 2014-09-14
Przeczytana: 14 września 2014

Autor - zgodnie z założeniem - stara się podawać jedynie fakty z życia generała Jaruzelskiego, w niektórych tylko miejscach przeciwstawiając jego słowu dostępne materiały, mogące świadczyć o odmiennym przebiegu zdarzeń.
Oczywiście, na wiele pytań odpowiedzi w niej nie znajdziemy.
Żałować wielce wypada, że książka kończy się praktycznie na dacie 13 grudnia 1981, następne wydarzenia to już prezydentura i powołanie rządu Tadeusza Mazowieckiego.

Jacek Jarosz | 2017-12-30
Przeczytana: 12 lutego 2017

Wywiad-rzeka Jerzego Osieckiego z generałem Jaruzelskim to bezcenna studnia informacji o najnowszej historii naszego kraju. Może nas, co oczywiste, irytować spojrzenie byłego przywódcy PRL na niektóre sprawy i wydarzenia. Mamy przecież też inną wiedzę, inne doświadczenia. Ale można zrozumieć generała, że ma prawo do swoich opinii i do przedstawienia ich na osąd nas, obywateli. "Niech będzie wysłuchana druga strona" - brzmi fundamentalna maksyma prawa rzymskiego. Mimo pokaźnej objętości, ponad 650 stron druku, ładnie wydaną przez Prószyński i spółka książkę przeczytałem jak powieść, z zapartym tchem i niegasnącym zainteresowaniem.

Polecam.

mikelos | 2015-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2015

To nie jest szybka i łatwa lektura. Ponad 600 stron rzetelnej dziennikarskiej pracy, oparta o wiele źródeł, nie ferująca opinii ale przedstawiająca fakty z życia W. Jaruzelskiego od dzieciństwa aż po złożeniu urzędu prezydenckiego III RP. Dla kogoś kto jako dziecko pamiętam stan wojenny, kojarzy wydarzenia i nazwiska tamtej epoki jest to lektura pasjonująca. Dopiero dziś umiem ocenić powagę sytuacji i decyzje jakie musiał podejmować WJ. Świat nie jest czarno-biały, a tych których nienawidzimy przypisują im najgorsze cechy, mogą okazać się mężami stanu.

Tomek | 2016-01-25

Bardzo dobrze się czyta. Jako zupełny laik historii Polski z tego okresu mam poczucie że moja wiedza została znacząco wzbogacona. Sięgnąłem do książki głównie po to, aby uporządkować swoją wiedzę na temat gen. Jaruzelskiego i jego roli/winy odnośnie stanu wojennego. Wydaje mi się że zadanie jakie postawiłem autorowi udało się częściowo zrealizować. Niestety moim zdaniem autorowi nie udało się zachować obiektywizmu i lektura "Generała" nie może/nie powinna być jedyna w tym temacie.
Mimo wszystko solidna porcja danych.

Grzegorz Pawlik | 2017-12-08
endru098 | 2017-03-28