Samotni żeglarze

Tłumaczenie: Tadeusz Borysiewicz
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Naokoło świata". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Les navigateurs solitaires
żeglarze, podróże, morze
literatura faktu
Honorka22

Szerokie morze i żagiel nad głową od dawna kusiły śmiałków żądnych przygody, a nie uciekających przed niebezpieczeństwem. Nie zawsze zwyciężali, często płacili życiem. Autor, pisarz i żeglarz doświadczony, przedstawia historię samotnych walk żeglarzy z żywiołem morskim, od Slocuma poczynając - na Telidze kończąc.

źródło opisu: Iskry, 1972

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 1983
Renax | 2014-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2014

Jest to książka poświęcona samotnym żeglarzom, zarówno tym, którzy dobrowolnie się wybrali na taką wyprawę, jak i tym zmuszonym do tego przez los. Przy okazji dowiedziałam się, że już w średniowieczu do Hiszpanii przypłynął na łódeczce Indianin. I wiele innych ciekawostek tego typu.
Książka ułożona jest tematycznie: Atlantyk, Pacyfik, Ocean Indyjski i podróże dookoła świata. Autor wyjaśnia terminologię żeglarską, co może nie jest jakoś ciekawe dla takiego szczura lądowego jak ja, ale przyda mi się do krzyżówek.
Co mądrego wyniosłam z tej lektury? Dowiedziałam się wiele o człowieku, o pokonywaniu słabości, o tym, że im skromniejszy człowiek, tym większe jego zasługi, i odwrotnie, 'chwalipięty' doznali klęsk często na skutek błędów w nawigacji albo posiłkowali się techniką, co jest ujmą dla żeglarza.
Poza tym, dowiedziałam się, ze w samotną podróż łódeczką lepiej jest zabrać kota niż kotkę, bo doświadczenie wilków morskich wykazało, iż koty są spokojniejsze i nie trzeba ich tak...

Piotr Izydorek | 2012-10-31

Dla ciekawych tego tematu - pozycja obowiązkowa. Autor opisuje wszystkich samotnych żeglarzy do, bodajże lat sześdziesiątych. Dobre zestawienie. Czytałem czekając na rodział o Leonidzie Telidze, byłem ciekaw, co o nim napisze autor, ale się trochę rozczarowałem, bo był to przedruk fragmentów z książki "Samotny rejs Opty".

wako | 2016-05-17
buu | 2015-04-21