Samotni żeglarze

Okładka książki Samotni żeglarze Jean Merrien
Okładka książki Samotni żeglarze
Jean Merrien Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Naokoło Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Naokoło Świata
Les navigateurs solitaires
Wydawnictwo Iskry
1972-01-01
1972-01-01
Tadeusz Borysiewicz
żeglarze podróże morze samotni żeglarze jachting

Na półkach: , , , , , , ,

Świetna książka, która wymaga jednak sporo od takiego szczura lądowega jak ja. Jean Merrien wychodzi ze słusznego założenia, że o samotnym żeglowaniu można pisać tylko i wyłącznie przy użyciu słownictwa fachowego. Francuz pewnych manewrów oraz elementów wyposażenia jachtu nawet nie tłumaczy!

Jednak jeśli uda wam się przebić przez tę nieco hermetyczną warstwę i dotrzeć do sedna sprawy, wtedy otrzymacie wspaniałą gawędę marynarską o niezwykle odważnych (lub niezwykle lekkomyślnych, lub bardzo zdesperowanych) ludziach, którzy z różnych przyczyn stali się samotnymi żeglarzami.

Merrien pisze tak, że ma się wrażenie bycia w pełnej fajkowego dymu portowej knajpie, w której spotykają się prawdziwe wilki morskie: tutaj plotkuje się o wszystkim, nie oszczędza nikogo – ale wyczuwalny jest respekt dla tych, którzy dokonali czegoś spektakularnego i bardzo, bardzo niebezpiecznego. Autor dokonuje przy tym pewnego wartościowania: niektórzy z samotników zyskują jego uznanie i traktuje on ich jako żeglarzy pełną gębą – inni to lekkomyślne szczury lądowe, które naraziły siebie (a czasem całe rodziny) na ekstremalne niebezpieczeństwa. Merrien nie ma dla takich ryzykantów litości i obnaża dokładnie ich błędy w planowaniu i przeprowadzeniu rejsu.

Książka podzielona jest na rozdziały grupujące samotnych żeglarzy poszczególnych oceanów i kończy się dosyć obszerną sekcją o tych z nich, którym udało się okrążyć samotnie cały świat. Nie zabraknie tu przyczynku o podróży Leonida Teligi na „Opty”, chociaż, jak pisał użytkownik Piotr Izydorek, jest to dodatek do polskiego wydania książki.

Dla ciekawych tego tematu - pozycja obowiązkowa. Autor opisuje wszystkich samotnych żeglarzy do, bodajże lat sześdziesiątych. Dobre zestawienie. Czytałem czekając na rodział o Leonidzie Telidze, byłem ciekaw, co o nim napisze autor, ale się trochę rozczarowałem, bo był to przedruk fragmentów z książki "Samotny rejs Opty".

• Morze, okręty, statki
  • XX. wiek (do 1914)
  • 5) Marynistyka
  • Marynistyka
  • Okres międzywojenny
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Dodaj cytat z książki Samotni żeglarze