83-85272-06-2
kobiety, Rzym, biografie
historia
Monika

"Rzymianki" Aleksanda Krawczuka, najwybitniejszego znawcy antyku i jego popularyzatora, w sposób niekonwencjonalny przedstawiają postacie kobiet znane i mniej znane w dobie królewskiego i republikańskiego Rzymu. Nie są to postacie mityczne, ale związane ściśle z jego historią, uczestniczące w tworzeniu przez pokolenia jego potęgi, aż po sam upadek imperium. Jest to opowieść o wiernych żonach, westalkach, zdrajczyniach, rzymskich Lady Makbet, Sabinkach-matkach Rzymian, paniach trucicielkach, wierności małżeńskiej i pierwszych rozwodach. Autor pozwala czytelnikowi zobaczyć świat rzymski z jeszcze jednego punktu widzenia: przez kobiety. Ten sposób widzenia dodaje barwy, ożywia i przybliża nas do tej wspaniałej kultury.

[Oficyna Wydawnicza "Polczek" Polskiego Czerwonego Krzyża, Warszawa Kraków 1992]

| 2013-11-11

„Rzymianki” Aleksandra Krawczuka to wyjątkowa książka o kobietach starożytnego Rzymu, które wielokrotnie stały na straży rosnącej w potęgę Romy, przedstawiona w formie fascynujących opowieści. Niektóre z nich pojawiły się w dziejach zaledwie na krótką chwilę, a jednak odcisnęły ślad na dziejach imperium. W jakiej bowiem innej książce możemy dowiedzieć się tak dużo na temat postaci najczęściej pomijanych w pozycjach naukowych? Większość z nas wprawdzie kojarzy Reę Sylwię- matkę bliźniaków Romulusa i Remusa, Sabinkę Hersylię- żonę pierwszego władcy Rzymu, czy zdradziecką westalkę Tarpeję, która wpuściła wojska Sabinów Tytusa Tacjusza na Kapitol. Niektórzy słyszeli może o doradczyni króla Numy- Egerii, trzech żonach Juliusza Cezara i słynnej Klodii zwanej Lesbią. Ilu jednak wiedziało o bohaterskiej Klelii, której wystawiono konny posąg przy Via Sacra w Rzymie, ambitnej i nie cofającej się przed żadną zbrodnią Tulli, czy cnotliwej Lukrecji wolącej śmierć od hańby? A to zaledwie kilka...

Dawid Gawałkiewicz | 2017-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2017

Czytanka dla dzieci a nie poważna książka historyczna, trochę szkoda czasu, ale czytałem w ramach pracy semestralnej, polecone przez T.

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: wrzesień 2013

Bardzo ciekawie ukazane losy wybitnych kobiet w historii Rzymu.
Warto sięgnąć po tę książkę!

Sensej | 2017-07-06
Mateusz Rudziński | 2016-12-01