Słony smak miłości

Wydawnictwo: Książnica
Les vaisseaux du coeur
romans
Bed

Książka o pożądaniu i namiętności przeżywanej bez poczucia winy, powieść głęboko poruszająca, choć pozbawiona patosu i sentymentalizmu, okraszona za to dowcipem i rozbrajającą autoironią bohaterki. Znali się od dzieciństwa, byli nastolatkami, kiedy jedno oczarowało drugie. Przez całe życie dzieliło ich wszystko: pochodzenie, wykształcenie, gusty, odległość - i przez całe życie to, co ich łączyło, nie straciło siły ani świeżości. Ilekroć się spotykali, zawsze od nowa odkrywali różnice i wzajemne przyciąganie. Na czym polega magia pożądania? - zastanawia się George, snując opowieść o uczuciu niemądrym i wspaniałym równocześnie, o tęsknotach, które drzemią w każdym człowieku, choć nie zawsze je sobie uświadamiamy, o prawdach, z którymi w gruncie rzeczy każdy się zgadza, choć zazwyczaj nie zdaje sobie z tego sprawy.

tatiasza | 2015-09-14

Piękna, smutna, wzruszajaca, namiętna o słonym smaku miłości:)

"Tych dwoje zostało stworzonych,
aby nigdy się nie poznać
powinni by nawet sobą gardzić,
i tylko nieartykułowany
język miłości
pozwolił im się porozumieć"

Dzieli ich wszystko i przyciąga tak dużo...:)
Polecam.

wiech | 2015-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2015

Słony smak szalonej miłości !
Książki nie da się porównać z żadnym współczesnym romansem.
Niebanalna opowieść o szalonej miłości, która rzeczywiście miała słony smak.
Bohaterów dzieli wszystko: pochodzenie, wykształcenie, odległość, a łączy wzajemne przyciąganie.
On, prosty rybak ze Szkocji - ona wykształcona dziewczyna z Paryża.
Nie pasował do jej świata - a jednak mijały lata i ciągle się spotykali - potajemnie, bo każde z nich miało własne rodziny.
Pragnęli mieć siebie chociaż od czasu do czasu - godzili się na to.
To była dziwna miłość, ale ciągle trwała - przez 30 lat.
Uważam, że to ambitna literatura, choć niektórym może wydać się trudna w odbiorze lub nawet kontrowersyjna.
Dla mnie książka jest po prostu piękna.
PS.
Przepełniona erotyzmem niestety - a może stety :))

keys | 2011-12-12

Piękna historia miłości, którą pewnie każdy chciałby przeżyć. Czytałam z zapartym tchem i utożsamiałam się z bohaterką. Piękna...pewnie jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Bed | 2010-11-18
Na półkach: Czytadła, Przeczytane
Przeczytana: 2009 rok

Opowieść o nietypowym uczuciu ludzi, którzy znali się od zawsze byli sobą zauroczeni, ale zrezygnowali z miłości na rzecz rozsądku. Bohaterka chciała studiować, rozwijać się zawodowo w mieście a jej kochanek zawsze wiązał swe życie z morzem tak jak jego rodzina od lat. Rozważania kto i z czego mógłby zrezygnować spełzły na niczym. Nasi bohaterowie spędzali swe życie niby osobno, ale spotykali się w każdej wolnej chwili. Choć wiele ich dzieliło, nie mogli z siebie zrezygnować. Dziwna to miłość, która wielu przynosiła cierpienie, ich rodzinom, im samym. Jakoś we Francji do spraw uczuciowych i zdrad inaczej podchodzą, ale warto poczytać.
Książka napisana lekko, czyta się szybko. Miałam trudność z oceną. Jako utwór dobry. Jako czytadło jedno z lepszych, dałabym 4 gwiazdki.

Zaczytana | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

"Słony smak miłości" to historia o pożądaniu,które przenika bohaterów pozornie do siebie nie pasujących.Pragną siebie,ale jednocześnie chyba nie potrafiliby żyć razem na co dzień.Znają się już od dzieciństwa,a jako nastolatkowie zauroczyli się sobą.I tak zaczyna się ich historia,która ciągnie się przez dziesięciolecia.Każde z nich,zarówno Gawain jak i George ma swoje poukładane życie,ale jakaś niewidzialna siła ciągnie ich nieustannie ku sobie.Przemierzają ogromne odległości,aby nasycić się sobą i zatracić się w namiętności.
Historia opowiedziana przez autorkę ukazuje uczucie dzielące dwojga ludzi,ale na pytanie czy to była miłość,myślę,że każdy czytelnik powinien sam sobie odpowiedzieć.

Nemeni | 2011-04-12
Przeczytana: kwiecień 2011

Historia opowiedziana przez francuską pisarkę Benoîte Groult toczy się we Francji w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku.

Para głównych bohaterów – Gawain i George ( imię to bohaterka dostała na cześć George Sand ) znają się od dziecka. Ona – Paryżanka, letniczka, od lat przyjeżdżająca z rodzicami i przyjaciółmi na wypoczynek do tej samej letniskowej osady; on – rybak z „dziada pradziada”. I jak to zwykle bywa – pierwsze dziecięce, potem młodzieńcze uczucia, jakieś pocałunki kradzione pod osłoną wieczoru, tańce na przystani – uczucie stopniowo przeradza się w coś więcej – w pożądanie. Potem czas rozdzieli naszych bohaterów na długie dziesięć lat, w ciągu których George pięła się będzie po szczeblach kariery naukowej, Gawain pozostanie nadal tym, kim był, może tylko zmieni statek rybacki na nowocześniejszy… Kiedy spotkają się ponownie ona będzie już po rozwodzie i po kilku innych nic nie znaczących związkach, okutana swego rodzaju pancerzem w obronie przed zranieniem. Dzieli ich...

Dziewanna | 2015-07-11

Lubię to uczucie, gdy kilka dni po skończonej lekturze książki, wciąż wracam do niej myślami i nabieram pewności, że spotkało mnie coś wyjatkowego, na co czekam za każdym razem, gdy biorę do ręki nowy tytuł a co zdarza mi się coraz rzadziej, zbyt rzadko. Tym razem moje wewnetrzne "wow" szeptało mi do ucha, bym pozwoliła sobie zatracić się w wyjątkowej atmosferze tej powieści, która dla mnie stanowi niezwykłe połączenie ... bo czy można szorstkość i rozmach morskich opowiadań Hemingwaya spleść z prostotą i zmysłowością Kochanka Lady Chatterley? Tak! Opowieść przepełniona jest erotyzmem, język go opisujacy zaskakuje odwagą, ale jest także błyskotliwy i elegancki, po prostu piękny, nieporównywalny z żadnym współczesnym romansem, powiem wręcz, że obecne bestsellery powinny się zapaść pod ziemię ze wstydu,tak blado wypadają przy tej powieści.Jej temat i przesłanie również mogą się wydawać niedzisiejsze ... wzajemna miłość i szacunek dla drugiego człowieka, są w stanie pokonać czas i...

Lucy78 | 2015-05-08
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Zaznaczyłam,ze wybitna bo dla mnie taka jest.Czytałam ją wiele razy gdy było mi smutno a także gdy wesoło.A czym więcej razy czytałam tym więcej rzeczy w niej znajdowałam. Ksiażka o przemijaniu,życia o prawdach życiowych tak oczywistych, o starzeniu się dla mnie rewelacyjna. Stoi na półce i cierpliwie czeka :-)

wiejskifilozof | 2011-09-21

Bardzo kontrowersyjna .