Nul

Wydawnictwo: ALFA
83-7179-217-4
opowiadanie
hunter

Zbiór opowiadań, których akcja toczy się głównie we współczesnej Warszawie. Pozornie nie mają one ze sobą wiele wspólnego, ale z całości emanuje aura niepewności, niepokoju i zagrożenia, a przeznaczenie zaciska się jak pętla wokół bohaterów - dobrych, złych, nijakich, słabych, silnych - których przerósł świat.

Marcelina | 2014-03-08
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Pierwsze zetknięcie z prozą Marka Nowakowskiego to zbiór opowiadań "Nul"(wydanych w 2003 r.). Już pierwsze opowiadanie "Tych dwoje" uwodzi nastrojem, językiem, jakąś tajemnicą. Te fragmentaryczne historie mówią o losach bohaterów zwyczajnych, najczęściej z nizin społecznych, spoza marginesu, kryminalistów. Są oni jakby zatrzymani w kadrze, a o ich życiu czytelnik chciałby wiedzieć więcej, zachłysnąć się historią... Autor świadomie na to jednak nie pozwala. Każde z opowiadań mogłoby być zalążkiem mikropowieści.

Niepokój. Autor opisuje codzienność prowincji, przedmieścia, świata ludzi szarych i nijakich.Każdy z bohaterów zmaga się z jakimś problemem, czy to starości, samotności, zdrady. Nie ma tu miejsca na przyjaźń czy miłość, bo każde z uczuć podszyte jest strachem, niepokojem, chęcią zysku. W tych migawkach pojawia się świat rządzący się swoimi prawami, pokazujący słabości człowieka.

Kobieta i mężczyzna. Bohaterowie prozy Nowakowskiego są najczęściej samotni, skazani na...

aleks78 | 2016-11-05
PiotrC | 2015-11-04