Wszyscy byli odwróceni (drugi obieg)

Wydawnictwo: Kos
opowiadania, Hłasko, proza
L_Settembrini

"Wszyscy byli odwróceni", jedna z "izraelskich" powieści Marka Hłaski, kontynuuje i rozwija motywy pojawiające się już w napisanym wcześniej opowiadaniu "W dzień śmierci Jego", które otwiera nowy, dojrzalszy etap w twórczości pisarza. Bohaterowie Hłaski nie poszukują już rozpaczliwie "czystości moralnej", raczej próbują walczyć z obojętnością. Zafascynowanie przyrodą Izraela, pogmatwane męskie przyjaźnie, miłość, która nierozerwalnie łączy się ze śmiercią, oraz liczne nawiązania do Pisma Świętego - zarówno w warstwie treściowej, jak i formalnej - składają się na prozę niezwykle bogatą, pozwalającą na liczne interpretacje i odnajdywanie w niej nowych, zaskakujących elementów.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

wiech | 2016-02-18
Przeczytana: 18 lutego 2016

Smutna opowieść - o tęsknocie za szczęściem, za poczuciem wolności i godności.
Hłasko pokazuje pokrętną naturę człowieka. Jego podłość, ale i godność – brudne wnętrze, ale i piękno.
Opowieść o emigrantach – zagubionych, próbujących odnaleźć się w obcym kraju.
O dziwnej, pogmatwanej męskiej przyjaźni.
O honorze, zdradzie, nieszczęśliwej miłości. O trudnych relacjach między bohaterami.
Pesymistyczna, „czarna” literatura – może nie dla każdego.
Na pewno skłaniająca do przemyśleń.

PS
„Żył krótko – a wszyscy byli odwróceni” – wiele mówi ten napis umieszczony na grobie pisarza.

goskrzys | 2015-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2015

Książka ta, napisana przez Hłaskę już na emigracji, rozpoczyna cykl utworów bardzo odmiennych od dotychczasowej twórczości pisarza. Sceneria zmienia się diametralnie: oto bowiem zamiast zalanych deszczem obskurnych uliczek robotniczych dzielnic Warszawy, mamy tu zalane żarem miasteczka izraelskie, piasek nieodległej pustyni, bohaterów noszących obcobrzmiące imiona. Twórczość, z jaką czytelnik ma tu do czynienia, zdaje się być już dojrzalsza, uwieńczona nowymi doświadczeniami, zderzeniem z innym światem, inną kulturą, innymi ludźmi. Ale czy rzeczywiście wszystko zmieniło się aż tak bardzo?

W końcu bohaterowie, choć nieco bardziej doświadczeni, bardziej styrani życiem, mają wspólne rysy z bohaterami wcześniejszych utworów Hłaski. W ich relacjach nadal dominuje zagubienie, nieufność w stosunku do otoczenia, świadome wyobcowanie, podskórny bunt wobec rzeczywistości, doświadczenie nieszczęśliwej miłości. Przyjaźń, która łączy Ben Dova i Izraela Berga, ma jakieś nie do końca zdrowe...

PWiki | 2013-08-22

najlepsza książka jaką kiedykolwiek przeczytałem, kocham, uwielbiam.

Karolina | 2016-08-27
Na półkach: 2016, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2016
Kamil | 2016-04-30
Znalezione w Ninatece: Piękny dwudziestoletni

Niedługo kupię dużo książek i będę je czytać. Wieczorami pójdę sobie do kina, a nocami będę słuchał deszczu spadającego na miasto. I tak będzie aż do wiosny. I aż do wiosny nie będę do nikogo mówił o miłości. Dziś w naszym audiocyklu o Marku Hłasko. W kontekście jego niedawno odkrytej, nieznanej powieści „Wilk” i nie tylko.