Zakładnicy

Tłumaczenie: Marcin Pacuła
Wydawnictwo: Pomorze
Otages eu danger de mort
83-7003-134-X
powieść francuska
hunter

almos | 2014-06-30
Przeczytana: 30 czerwca 2014

Sięgnąłem do tej książki ponownie po wielu latach, nadal wciąga i trudno się od niej oderwać. To taka powieść łotrzykowska, poznajemy przestępstwo od strony przęstępców. Bohaterowie to złodzieje, zabijaki, zawodowi mordercy, nieciekawe typy; rola policji w całej intrydze jest raczej bierna i wycofana. Nasi sympatyczni(?) złoczyńcy, przygotowują skok stulecia, perfekcyjnie zaplanowany przez niejakiego Iksa, no i te przygotowania, i sam skok, i co po skoku są treścią książki. W tle mamy Paryż z początku lat 70tych, ze swobodnym życiem erotycznym, ze strajkami i demonstracjami związkowymi, które odgrywają w całej intrydze swoją rolę.

Trzeba przyznać że Jaqcuemard zna swoje rzemiosło, nie sili się na wielkie ambicje, ale pisze lekko, ciekawie, z humorem. Książkę połyka się bardzo szybko. Jako czysta rozrywka i zabicie czasu – świetna.

Martek | 2016-10-25
Na półkach: Przeczytane, 2016