Mroczny Krzyżowiec

Seria: Wystrzałowa
Wydawnictwo: Epoka
The Dark Crusader
piotrex

W "Daily Telegraph" ukazują się atrakcyjne oferty pracy dla specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii. Ośmiu naukowców skuszonych wysokimi zarobkami przepada bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Na kolejne ogłoszenie odpowiada agent wywiadu brytyjskiego John Bentall, który ma rozwikłać zagadkową sprawę zniknięć grupy naukowców w oraz ich małżonek. Do pomocy przydzielona mu zostaje...

Do pomocy przydzielona mu zostaje agentka Mary Hopeman. Jako państwo Bentall wyruszają oni do Australii. Po drodze jednak zostają po rwani. Porwanej parze udaje się uciec na polinezyjską wyspę zamieszkaną przez ekspedycję archeologiczną. Tam John Bentall dokonuje z zaskakującego odkrycia. Co to za odkrycie i do czego doprowadzi?

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Rogi | 2019-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2019

Tak się złożyło, że Alistair MacLean, pisarz już za mojego dzieciństwa popadający stopniowo w zapomnienie, ukształtował moje oczekiwania wobec całego gatunku powieści sensacyjno-przygodowych. "Mroczny krzyżowiec" to zaś MacLean odcedzony ze wszystkiego, co najbardziej w jego pisarstwie cenię: brak suspensu uwidacznia absurd wydumanej szpiegowskiej intrygi i teatralną sztuczność dialogów, a zwroty akcji w znacznej większości zwyczajnie nie działają. Dynamika relacji między maczo-protagonistą a plączącą mu się pod nogami damulką w opałach jest tragiczna, a co gorsza - zajmuje w tej przeciętnej długości książce dziwnie dużo miejsca. Przez całą pierwszą połowę "Mrocznego krzyżowca" wydarzenia ledwie łączą się ze sobą w całość, i choć wiadomo, że MacLean prędzej czy później ujawni spajające je nici, moje zainteresowanie intrygą w okolicach 150 strony znajdowało się na mulistym dnie i zdawało się, że się już stamtąd nie podniesie. Pod koniec natomiast absurdy sypały się lawinowo, toteż...

Robwier | 2019-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2019

Stary, dobry MacLean. Chyba jedna z najkrótszych, ale zarazem... najlepszych książek tego autora. Naprawdę ciekawie opisane, jak to (nie)zwyczajny człowiek radzi sobie w niezwykłych sytuacjach. Czytając nieraz ma się wrażenie, że przecież i ja... mógłbym tego dokonać 😉
Oprócz sensacyjnego jest też miły dla oka wątek romantyczny. I to nieśmiertelne:" Nigdy -to dużo czasu. Zostało mi tylko nigdy. Zawsze już będzie nigdy...".

fik | 2018-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2018

JEST TO WRĘCZ ARCYDZIEŁO,
wzór konspekt jak powinno się pisać powieść sensacyjno-szpiegowską i na tamte czasy gdy ona wychodziła stanowiła perłę w każdej bibliotece.
Akcja, jej zwroty, analityczny i genialny umysł autora który w perfekcyjny sposób wszystko ze sobą wiąże (wiem że współcześni autorzy po szkołach i kursach uczynili by to może lepiej), fabuła i temat tworzą w/g mnie genialną książkę od której nie można się oderwać i która ani na moment nie przynudza.

Idealna książka dla poszukujących pracy :P

Tym razem MacLean przynajmniej wysłał bohaterów w jakieś ładne, ciepłe miejsce :D

Roman Dłużniewski | 2016-12-06

Agent i agentka mają rozwikłać zagadkę zniknięcia paru osób. Gdyby nie niezłe zakończenie, uznałbym tę książkę za całkowitą pomyłkę.

Ania | 2016-10-19
Przeczytana: 24 kwietnia 2016

Jedna w ciekawszych pozycji autora. Podobało mi się miejsce rozgrywania akcji. Trzymała w napięciu. Szybko ją "połknęłam".

Krzysztof Frątczak | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 29 maja 2016

...sporo tu naiwności, graniczących z absurdem i dowcipów wywołujących depresję, ale...rozrywka to rozrywka - z pewnością na liście najlepszych powieści szpiegowskich nie powinna się ta książka znaleźć...

Nitager | 2016-03-16

Powieść ma to, co w utworach literackich (i nie tylko literackich) cenię najwyżej: nastrój. Ale nie tylko to. Jest to powieść sensacyjna, stworzona dla rozrywki. Ale ma w sobie coś więcej. Tym czymś jest dystans autora do własnego dzieła, wyrażony w wielu autoironicznych wtrętach w narracji. Odnoszę wrażenie, że autor, nie traktując swego dzieła poważnie, raczej bawiąc się nim, stworzył mimowolnie jedną ze swych najlepszych powieści. Zagadki, tajemnice, niepewność... Zakończenie, jakiego nikt się nie spodziewa... Pięknie, bez żadnego zbędnego słowa opisana akcja, która pędzi przed siebie jak rozjuszony byk. Złamana poprzez kilka zabawnych sytuacji i ironicznych wypowiedzi. I do tego jeszcze nutka zadumy i być może nawet łezka u bardziej wrażliwych czytelników. Czego chcieć więcej?

Shimik | 2016-01-30

Bentall zostaje wciągnięty w aferę, w której znikają wybitni naukowcy oraz ich żony. Do pomocy w tej misji zostaje mu przydzielona agentka Hopeman. Mają udawać małżeństwo. Zostają wspólnie wysłani by rozwikłać sprawę tajemniczych zniknięć. Można spodziewać się dużo akcji i tajemnic wymagających wyjaśnienia. Czy ta dwójka sobie poradzi i rozwiążę sprawę?
To jest czysta sensacja z dozą tajemniczości.Także to co lubię! Za każdym razem jest to miła przygoda i satysfakcjonująca lektura. Z przyjemnością czytam tego typu książki.

colezanka | 2015-10-03

Fantastyczna książka akcji – z moich ust to niebywałe połączenie słów. A jednak… nigdy nie lubiłam książek i filmów akcji. Mordowanie, strzelanie, wysadzanie – nuda i beznadzieja. Jednak Alistair Maclean sprawił, że książka akcji stała się genialną książką. Pisarz może niezbyt znany, jednak polecam sięgnąć po jego książki. Wszystkie, jak do tej pory, okazały się strzałem – może nie w 10, ale w 9 z pewnością.

Mroczny Krzyżowiec jest książką, w której dużo się strzela, bije, zabija i wybucha. Jednak jest książką, po którą warto sięgnąć. Bentall – ciekawa postać. Niby agent angielski, a jednak lekka niezdara. Jak się jednak okazuje na końcu, nie do końca taka niezdara.