Mroczny Krzyżowiec

Tłumaczenie: Robert Ginalscy
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wystrzałowa". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Epoka
The Dark Crusader
piotrex

W "Daily Telegraph" ukazują się atrakcyjne oferty pracy dla specjalistów w zakresie nowoczesnych technologii. Ośmiu naukowców skuszonych wysokimi zarobkami przepada bez śladu w tajemniczych okolicznościach. Na kolejne ogłoszenie odpowiada agent wywiadu brytyjskiego John Bentall, który ma rozwikłać zagadkową sprawę zniknięć grupy naukowców w oraz ich małżonek. Do pomocy przydzielona mu zostaje...

Do pomocy przydzielona mu zostaje agentka Mary Hopeman. Jako państwo Bentall wyruszają oni do Australii. Po drodze jednak zostają po rwani. Porwanej parze udaje się uciec na polinezyjską wyspę zamieszkaną przez ekspedycję archeologiczną. Tam John Bentall dokonuje z zaskakującego odkrycia. Co to za odkrycie i do czego doprowadzi?

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Shimik | 2016-01-30

Bentall zostaje wciągnięty w aferę, w której znikają wybitni naukowcy oraz ich żony. Do pomocy w tej misji zostaje mu przydzielona agentka Hopeman. Mają udawać małżeństwo. Zostają wspólnie wysłani by rozwikłać sprawę tajemniczych zniknięć. Można spodziewać się dużo akcji i tajemnic wymagających wyjaśnienia. Czy ta dwójka sobie poradzi i rozwiążę sprawę?
To jest czysta sensacja z dozą tajemniczości.Także to co lubię! Za każdym razem jest to miła przygoda i satysfakcjonująca lektura. Z przyjemnością czytam tego typu książki.

Beatriz_Aguilar | 2014-02-12
Przeczytana: 04 lutego 2014

Czy to Fleming i kolejny Bond? Nie! Ludlum i kolejna część cyklu o Bournie? Nie! To Alistair MacLean, pisarz brytyjski, mający w dorobku wiele książek sensacyjnych, lubiany i propagowany szczególnie przez władze PRL, aktualnie, niestety, dość mocno zapomniany.
Zabrzmi to może dość dziwnie ale włodarze Polski Ludowej uwielbili sobie MacLeana szczególnie za pewne "braki" - brak odniesienia, krytyki czy aluzji do roli Związku Radzieckiego w II wojnie światowej (nawet w książkach wojennych!), brak lub minimalne nakreślenie sytuacji politycznej, brak rozwiązłości kapitalistycznego Zachodu, wreszcie brak wyuzdanych kobiet i ostrych scen seksu. Zapewne z uwagi na niechęć do minionego ustroju, MacLean odszedł w zapomnienie pokonany przez chociażby, wspomnianego wcześniej, Roberta Ludluma.

"Mroczny Krzyżowiec" nie pasuje trochę do mojej charakterystyki powieści sensacyjnych tego pisarza, cenzorom też raczej nie przypadł do gustu skoro pierwsze polskie wydanie ujrzało światło dzienne w...

wishjet | 2014-05-01

Niezła sensacyjka jednego z mistrzów gatunku. Nie twierdzę, że zostanie na długo w pamięci ale swoją rolę "autobusowego czytadła" odegrała wyśmienicie.

Skoro z pamięcią tak słabo, to koniecznie trzeba zanotować przynajmniej jedną scenę: nieudaną próbę unieruchomienia dzielnego wywiadowcy poprzez złamanie mu lewej (a może i prawej) nogi - za pomocą szafy pancernej, sprytnie popchniętej przez wrogów. Metoda niby prosta i oczywista, dziwne że nie zadziałała ;).

Nie wiem czy to wina autora czy tłumacza, ale nagle (tak mniej więcej od połowy książki) główny bohater zaczyna o sobie mówić w trzeciej osobie. To nawet dziwniejsze od szafy pancernej.

I jeszcze a propos pamięci: MacLeanów w swoim życiu przeczytałem pewnie sporo, ale było to dawno temu i mało co w głowie zostało. Dlatego rozpoczynam nowy projekt czytelniczy pod roboczą nazwą "Przeczytamy całego AlistairaMacLeana". Projekt jest ambitny bo Alistair natrzaskał tych książek tak z 50, a dodatkowo zamierzam go prowadzić...

Roman Dłużniewski | 2016-12-06

Agent i agentka mają rozwikłać zagadkę zniknięcia paru osób. Gdyby nie niezłe zakończenie, uznałbym tę książkę za całkowitą pomyłkę.

Nitager | 2016-03-16

Powieść ma to, co w utworach literackich (i nie tylko literackich) cenię najwyżej: nastrój. Ale nie tylko to. Jest to powieść sensacyjna, stworzona dla rozrywki. Ale ma w sobie coś więcej. Tym czymś jest dystans autora do własnego dzieła, wyrażony w wielu autoironicznych wtrętach w narracji. Odnoszę wrażenie, że autor, nie traktując swego dzieła poważnie, raczej bawiąc się nim, stworzył mimowolnie jedną ze swych najlepszych powieści. Zagadki, tajemnice, niepewność... Zakończenie, jakiego nikt się nie spodziewa... Pięknie, bez żadnego zbędnego słowa opisana akcja, która pędzi przed siebie jak rozjuszony byk. Złamana poprzez kilka zabawnych sytuacji i ironicznych wypowiedzi. I do tego jeszcze nutka zadumy i być może nawet łezka u bardziej wrażliwych czytelników. Czego chcieć więcej?

colezanka | 2015-10-03

Fantastyczna książka akcji – z moich ust to niebywałe połączenie słów. A jednak… nigdy nie lubiłam książek i filmów akcji. Mordowanie, strzelanie, wysadzanie – nuda i beznadzieja. Jednak Alistair Maclean sprawił, że książka akcji stała się genialną książką. Pisarz może niezbyt znany, jednak polecam sięgnąć po jego książki. Wszystkie, jak do tej pory, okazały się strzałem – może nie w 10, ale w 9 z pewnością.

Mroczny Krzyżowiec jest książką, w której dużo się strzela, bije, zabija i wybucha. Jednak jest książką, po którą warto sięgnąć. Bentall – ciekawa postać. Niby agent angielski, a jednak lekka niezdara. Jak się jednak okazuje na końcu, nie do końca taka niezdara.

Krzysztof Frątczak | 2016-05-29
Na półkach: Przeczytane, Po angielsku
Przeczytana: 29 maja 2016

...sporo tu naiwności, graniczących z absurdem i dowcipów wywołujących depresję, ale...rozrywka to rozrywka - z pewnością na liście najlepszych powieści szpiegowskich nie powinna się ta książka znaleźć...

ElViento | 2011-10-04
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 02 października 2011

Tak pomiędzy 3 a 4, ze wskazaniem na 4. W środku mnie trochę zastopowało, ale końcówka wynagrodziła wszystko. Trochę szkoda smutnego zakończenia...

"Ty i ja, i światła Londynu..."

Covalus | 2014-02-05

Świetna książka i pomysł. Wykonanie dobre. Czytana w dzieciństwie i przyniosła wiele radości.

| 2011-09-05
Przeczytana: 04 września 2011

Książka mnie wciągnęła. Ciekawa historia i mało przewidywalne zakończenie. Tylko Marie...szkoda jej, esencja kobiety jak dla mnie.