M.C. Escher. Grafiki. Wprowadzenie i komentarz artysty

Tłumaczenie: Edyta Tomczyk
Seria: Malarze świata
Wydawnictwo: Edipresse, Taschen
M.C. Escher „Grafiek en Tekeningen”
8389571986
sztuka
Róża_Bzowa

Wspomnienia, założenia teoretyczne i reprodukcje najbardziej znanych dzieł malarza oraz grafika.

źródło opisu: opis autorski

Paweł | 2012-12-31
Przeczytana: 30 grudnia 2012

Minialbum prezentujący genialną myśl i niezwykłe umiejętności Mauritsa Cornelisa Eschera ma pewien mankament. Nie myślę przy tym o skromnym w ilości wyborze prac artysty. Pewnego niedostatku upatruję w warstwie opisowej jaka jest autorstwa samego Holendra. Grafik zadbał o omówienie każdej z przedstawionych wizji, a nawet dokonał pewnej klasyfikacji swoich dzieł. Niestety, Escher dość lakonicznie zwraca uwagę zainteresowanych na ważne elementy zawierające się w kolejnych pracach. Czytelnik otrzymuje informację o charakterze niemalże encyklopedycznym, a więc streszczającą się w kilku zdaniach. Cóż, powie ktoś, taka jest rola wydawnictwa albumowego. Trudno nie zgodzić się z takim stanowiskiem. Jednakże twórczy geniusz Eschera zmusza do szukania podpowiedzi i w oczywisty sposób prezentuje zagadnienia jakie nazywamy paradoksem, sprzecznością czy nawet absurdem. W tym ostatnim przypadku grafiki są wręcz reprezentatywne dla owego pojęcia odnajdywanego wśród sztuk pięknych. Odnosi się przy...

Nobody | 2015-02-01
Wirginia Wyrobek | 2015-01-04