Maria

Wydawnictwo: Czytelnik
klasyka polska,
klasyka
Patrykola

Maria, powieść epistolarna, napisana w formie listów, należy do mniej znanych i najmniej popularnych powieści Orzeszkowej. Po raz pierwszy opublikowana w odcinkach w warszawskim Tygodniku Mód i Powieści w 1877, w wydaniu książkowym ukazała się dopiero w 1886 jako tom XXVII Lewentalowskiego Taniego zbiorowego wydania. Po raz drugi ukazała się dopiero w 1951 roku. Powyższe wydanie jest dopiero trzecim z kolei.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wakahisa | 2016-07-17
Przeczytana: 15 lipca 2016

To najsłabsza książka Orzeszkowej, którą do tej pory miałam okazję przeczytać (a mam już kilka na koncie). Nie znajdziemy tutaj nic interesującego, poza opisem miłości dwójki ludzi, żadnego interesującego tła, problemów (nie licząc 'miłosnych'), a to wszystko wyrażone w formie listów. A jak wiadomo pisanie z pierwszej osoby wiąże się na ogół z nagromadzeniem opisów dotyczących uczuć... Niestety męczyło mnie to okropnie i po raz pierwszy u Orzeszkowej miałam skłonność do patrzenia, na której jestem stronie i ile mi jeszcze do końca zostało...

Jak przeczytałam w "nocie edytorskiej", że jest to najmniej znanych i popularnej powieści autorki, to wcale się nie zdziwiłam.

Dominika Gadomska | 2014-10-26
Na półkach: Przeczytane, Polonistyka
Przeczytana: 26 października 2014

Lektura pobudzająca do przemyśleń. Wcale nie takich, jakie autorka zapewne chciała wywołać. Dla fanów Orzeszkowej i pozytywizmu - lektura obowiązkowa. :)

Polowianka | 2016-10-06
Marta173201 | 2016-08-29