Rysunek w psychoterapii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Terapeuty". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne
Using Drawings in Assessment and Therapy: A Guide for Mental Health Professionals
83-85416-98-6
Róża_Bzowa

Leczenie zaburzeń psychicznych polega miedzy innymi na rozwinięciu i utworzeniu związku terapeutycznego pomiędzy leczącym a pacjentem. Utworzenie tej relacji wymaga uwzględnienia wielu aspektów i indywidualnego podejścia do pacjenta. Terapeuci często w swojej pracy natrafiają na osoby, które mają kłopoty z wyrażaniem siebie za pomocą słów, przyjmują postawę obronną, nie potrafią obdarzać zaufaniem. Okazuje się, że jedną z najlepszych metod rozwiązania konfliktu jest posłużenie się rysunkiem, który z jednej strony ułatwia pacjentom wyrażanie własnych lęków, pragnień i fantazji, z drugiej zaś pomaga klinicystom w pracy diagnostycznej i terapeutycznej.
Ta niezwykle użyteczna książka stanowi cenną lekturę dotyczącą niewerbalnych form terapii. Zawiera ponad 90 przykładów pomagających zrozumieć, w jakim stopniu włączenie sztuki do repertuaru klinicznego wzbogaca związek terapeutyczny.
Autorzy omawiają sposoby wykorzystania rysunku w:
- procesie oceny osobowości,
- psychoterapii indywidualnej,
- systemowej terapii rodzinnej,
- terapii grupowej.

Ola | 2012-08-05
Na półkach: Przeczytane, Psych...
Przeczytana: 05 sierpnia 2012

Książka ciekawa, napisana w bardzo przystępny sposób, jednak zbyt ogólnikowa. Stanowi raczej wykład wprowadzający w temat, może być świetnym punktem wyjścia do dalszego zagłębienia się w problematykę rysunku w procesie psychoterapii.

Betty | 2015-01-10
Przeczytana: 04 stycznia 2015

Dobra książka, zawiera wiele ciekawych i merytorycznych analiz, a tym samym napisana jest zrozumiałym oraz przystępnym językiem. Polecam!

wildfemale | 2011-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2011

Książka jest ciekawa, starannie wydana, bogato ilustrowana czego oczekiwałabym od publikacji o takiej tematyce, a wszystkie podane fakty mają solidne podparcie bibliograficzne.
Jednocześnie wykorzystywanie rysunku, jak i wszystkich metod projekcyjnych, w diagnostyce i terapii jest dyskusyjne, ponieważ zasady interpretowania takich prac nie są jednoznaczne. Powyższe zasady trudno traktować jako zarzut do pracy, która została napisana przez autorów posługujących się rysunkiem w swojej praktyce klinicznej. Niemniej jednak czuję się zobowiązana nadmienić w recenzji, że osoby chcące kierować się w swojej pracy zasadami zawartymi w książce powinny się zapoznać również z innymi książkami o podobnej tematyce i wybrać najbardziej im odpowiadający paradygmat.

wspanialutka | 2015-04-24
Przeczytana: 20 kwietnia 2015

Ciekawa książka, ostatnio zaczęłam się interesować tą tematyką i po przeczytaniu moje zainteresowanie jeszcze bardziej wzrosło. Jest tam kilka fajnych przykładów z ilustracjami, więc można przeanalizować cały proces, nie tylko rysunku ale jego interpretacji. W bardzo lekki sposób wszystko opisane, łatwo się czyta, bez żadnych skomplikowanych definicji. Oczywiście książka nie wyczerpuje tematu, ale uważam że fajnie wprowadza w tematykę.

Ola | 2016-02-29
Przeczytana: 2014 rok