Między prawem, a sprawiedliwością

Wydawnictwo: Branta
978-83-61668-26-8
opowiadania kryminalne
kaś

Między prawem a sprawiedliwością to zbiór opowiadań kryminalnych, powiązanych postaciami policjantów, prokuratorów, sędziów i adwokatów. Czy istnieje prawo doskonałe? Czy zawsze zapadają jedynie słuszne wyroki? Przecież zgodnie z prawem człowiek jest niewinny, dopóki nie udowodni mu się winy. Opowiadania toczą się w realiach Nowego Jorku. Bohaterowie to Amerykanie różnego pochodzenia. Pokusić...

Pokusić się można o stwierdzenie, że właściwie nie przestępstwa i przestępcy, ale moralne dylematy ludzkie są bohaterami tej książki.

Opowiadania znakomicie udowadniają skalę talentu Pawła Pollaka - tłumacza literatury szwedzkiej i autora wydanych już powieści „Kanalia” (2006) i „Niepełni” (2009). Pollak to pisarz bardzo wszechstronny, zarówno tematycznie, jak i językowo. Po mistrzowsku operuje słowem, językiem i emocjami czytelnika. Autor nawiązuje do wydarzeń znanych z pierwszych stron gazet, takich jak atak na World Trade Center, ujęcie psychopatycznego dręczyciela własnej córki - Josefa Fritzla, przypadek Simona Mola (właśc. Moleke), który przez wiele lat świadomie zarażał kobiety wirusem HIV, rozważa kwestie eutanazji i zagrożeń związanych z przeszczepami.

joaśka | 2014-11-01
Przeczytana: 31 października 2014

Książek pana P. Pollaka ciąg dalszy ;) Tym razem to zestaw czterech opowiadań, których treść jest tylko pretekstem do poruszenia spraw zasadniczych: zemsta, eutanazja, patologiczne rodzinne związki, poświęcenie. Wszystko zgodnie z tytułem zbioru, czyli szukanie związku czy stwierdzanie jego braku między prawem a sprawiedliwością.
Niby wszystko poprawnie, ale mam niejasne uczucie, że opowiadania podobałyby mi bardziej, gdyby akcja toczyła się w Polsce. Każdy z wymienionych wcześniej problemów ma przecież wymiar międzynarodowy i Polski również nie omija ;)

Krzysztof Mroczko | 2014-06-16

Pawła Pollaka lubię bardzo. To znaczy - jego książki. Właśnie wychodzi nowa, więc warto poznać także te starsze. Jak choćby Między prawem a sprawiedliwością. Zbiór czterech opowiadań kryminalnych brzmi może banalnie, ale na pewno taki nie jest. Pisarz próbuje powiedzieć w nich coś więcej niż zwykłą odpowiedź na pytanie: kto zabił?
Jak pisałem nie tak dawno, nie przepadam za tymi utworami polskich autorów, które dzieją się poza naszym krajem. Owszem, zdarzają się wyjątki, ale przeważnie są to nudne, rojące się od błędów i polskich kompleksów wynurzenia o tym, jak gdzieś indziej jest fajnie lub strasznie. Opowiadania Pollaka rozgrywają się w Nowym Jorku, ale ma to właściwie drugorzędne znaczenie, w odniesieniu do realiów opisywanych wydarzeń. Kto lubi i zna amerykańskie zbrodnie, bez trudu dostrzeże źródło pisarskiej inspiracji, które zostaje ujawnione w opowiadaniu ostatnim, zatytułowanym Złodziej trumien. Wskazanie na serial kryminalny Law & Order jest ważne z punktu widzenia...

annaroza | 2016-05-29
Przeczytana: 2010 rok