Borsunio

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wspomnienia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04376-9
borsuk, zwierzę w domu
Marta

Ostatnia książeczka z serii o zwierzętach napisana przez Antoninę Żabińską. Tym razem do domu państwa Żabińskich trafił mały borsuk, Dziki zwierzak nabrał dobrych manier: dbał o czystość, jak pies chodził na szelkach i przychodził na zawołanie. Uwielbiał pieszczoty, kąpiel i spanie w łóżku. Był tak uroczy, że zabrano go na letnisko, gdzie bawił się z sześcioletnim synem autorki i dożycą Dorą. Dla rodziny Żabińskich, jak i dla wielu innych rodzin, wakacje 1939 roku były ostatnimi chwilami beztroski. We wrześniu 1939 roku ogród został zbombardowany. Śmierć zwierząt podczas pierwszych bombardowań Warszawy i likwidacja ogrodu nie załamały jednak dyrektorostwa Żabińskich. Kiedy stracili zwierzęta z bezprzykładną brawurą zaczęli ratować ludzi, ukrywając ich na terenie domu i ogrodu.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Evik | 2012-07-15
Przeczytana: 23 marca 2017

Bohaterem tego opowiadania jest sympatyczny, zadziorny i uparty borsuk nazwany Borsunio.
Został wysłany do warszawskiego Zoo jako przesyłka pocztowa, w pudełku z otworami, z napisem "żywe zwierzę". Został przygarnięty przez państwa Żabińskich, zaprzyjaźnił się z ich synem Rysiem papugą Koko i suczką Zośką. Razem z panią Antonina jeździł na letnisko. Miał swoje zwyczaje i fanaberie. Uwielbiał być drapanym, kąpiele i czesanie. Lubił skubać ludzkie łydki. Jak pies chodził na smyczy. Reagował na wołanie "Borsunio". Na letnisku zaprzyjaźnił się z niektórymi sąsiadami. Szczególna przyjaźń zawarł z właścicielka pobliskiego sadu i ogrodu. Nie lubił zakazów. Po jego minie można było poznać, w jakim jest nastroju.

Akcja książki rozgrywa się pod koniec lat trzydziestych XX wieku. Wojna wisi w powietrzu. Odbywają się ćwiczebne manewry, coraz częściej słychać wybuchy.
I w końcu wojna wybucha. Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym są również jej ofiarami. Ogród zoologiczny zostaje zbombardowany....

Herc | 2017-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2017