Dżolly i s-ka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Mądre, wzruszające i zabawne historie przyjaźni zwierzaków i ludzi Dżolly i s-ka to pierwsza część serii o zwierzętach, pióra Antoniny Żabińskiej. W przygotowaniu kolejne historie: Rysice i Borsunio. Seria ilustrowana jest rysunkami i zdjęciami państwa Żabińskich oraz ich synka Rysia, który urodził się i rozwijał wśród zwierząt. Jest to historia malutkiej hienki urodzonej w Warszawskim zoo i wykarmionej przez zastępczą matkę Antoninę Żabińską, autorkę książki. Hienka dorastała w towarzystwie przybranego rodzeństwa, w osobach: Rysia synka autorki, małego lewka, szympansicy, lamparcicy, kozy i suki Dory. Odtąd dom i prywatny ogród dyrektora zoologu Jana Żabińskiego i jego żony Antoniny pełnił rolę małej ochronki, gdzie wielogatunkowa dzieciarnia, wspólnie jadła, spała, psociła i kłóciła się o względy swojej opiekunki. znakomicie podpatrzone i opisane zachowanie dorastających, dzikich zwierzaków, które wychowane przez ludzi, oswajają się i obdarzają swoich opiekunów bezwarunkową miłością i zaufaniem. Nawet wtedy gdy stają się dorosłymi drapieżnikami. Okładka: twarda, Rok wydania: 2008,

Evik | 2012-08-09
Przeczytana: 30 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Kolejny kadr z życia państwa żabińskich. Antonina Żabińska opiekuje się niespełna rocznym synkiem Rysiem. Nie jest to jedyny jej obowiązek. Jest żona dyrektora ZOO, absorbują ją także zwierzęce dzieci, w tym malutka, odrzucona przez matkę pasiasta hiena Dżolly, lew Kali, jaguar Kleo.
Dużym wysiłkiem jest utrzymanie pozbawionego matki zwierzęcego noworodka.
Małą hienkę udaje się wychować. Jeździ z panią Żabińską na wakacje. Dżolly zaprzyjaźnia się z innymi zwierzętami towarzyszącymi - kózką Białką, suczką Dorą.
Wśród mieszkańców wsi znana jest jako "niby wilk, niby pies, ale który nie szczeka". Umie przychodzić na zawołanie. Lubi samotne włóczęgi w pobliskim lesie. W czasie jednego ze spacerów o mało nie ginie pogryziona przez psa. Drugi raz pani Żabińska ratuje jej życie.
Niestety, książka kończy się smutno, ponieważ Dżolly ginie pod kołami pociągu :(

Lucyna Markowska | 2015-05-02

"Dżolly i s-ka to opowieść nietypowa. Przede wszystkim główną bohaterką historii jest mała hiena, a także jej towarzysze: kózka Białka, lamparcica Kleo, lew Kali i Dora – łaciaty dog. Autorka i narratorka w jednym – Antonina Zabińska (żona dyrektora Warszawskiego Ogrodu Zoologicznego w latach 1929-1950) – opisuje kolejno pojawianie się nowych zwierząt w jej domu, a także perypetię z tym związane. (...)

Książka zdecydowanie warta przeczytania, komu ją jednak polecić? Przede wszystkim miłośnikom zwierząt, bowiem będą mogli dowiedzieć się sporo o tym jak funkcjonował jeden z największych ogrodów zoologicznych w Polsce. Jest to zarazem pierwszy tom serii wspomnień, która przeniesie czytelnika w najtrudniejsze i najcięższe lata w historii naszego kraju. Ja z pewnością sięgnę po kolejne „Opowieści z zoo”, gdyż poznanie losów Dżolly dostarczyło mi sporo wzruszeń i chętnie poznam pozostałych mieszkańców tego nietuzinkowego miejsca."
Całość mojej recenzji dostępna na: qfant.pl

Zaczytana_do_rana | 2015-10-05
zaczytania | 2015-01-09