Sztuka śnienia

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Nowej Myśli". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
The Art of Dreaming
83-7120-433-7
szamanizm, antropologia
Róża_Bzowa

Poszukiwanie drogi do alternatywnych rzeczywistości przez świadomość śnienia to esencja życia wielkich czarowników. Autor pisał: "Śnienia można tylko doświadczyć. Śnienie to nie to samo, co mieć sny. Nie jest to również sen na jawie ani wyrażanie życzeń, ani też wyobraźnia. Poprzez śnienie możemy postrzegać inne światy, które, rzecz jasna, możemy opisać, ale nie możemy opisać tego, co pozwala...

Autor pisał: "Śnienia można tylko doświadczyć. Śnienie to nie to samo, co mieć sny. Nie jest to również sen na jawie ani wyrażanie życzeń, ani też wyobraźnia. Poprzez śnienie możemy postrzegać inne światy, które, rzecz jasna, możemy opisać, ale nie możemy opisać tego, co pozwala nam je postrzegać. Możemy jednak czuć, jak śnienie otwiera dla nas te inne wymiary. Śnienie wydaje się wrażeniem – procesem w naszym ciele, świadomością w naszym umyśle.

W trakcie swoich ogólnych nauk don Juan dokładnie wyjaśniał mi zasady, przesłanki i ćwiczenia w sztuce śnienia. Jego nauki dzieliły się na dwie części. Pierwsza dotyczyła procedur śnienia, a druga czysto abstrakcyjnych objaśnień tych procedur."

grzecho | 2014-06-29

Carlos Castaneda, pod czujnym okiem swojego nauczyciela don Juana, wkracza w świat śnienia, doświadczając najróżniejszych związanych z tym stanem przygód. Książka napisana ciekawie, pozycja obowiązkowa dla osób interesujących się LD (lucid dreaming - świadome śnienie). Do dziś trwa spór czy Castaneda rzeczywiście doświadczał stanów, które opisywał w swoich barwnych powieściach, tym bardziej że na istnienie don Juana nie ma żadnych ponoć dowodów. Według mnie, pewne wątki tej książki zostały wykorzystane w filmie "Incepcja", choćby "sen we śnie" i kilka innych. Jakby jednak nie było, na mnie powieści Castanedy zrobiły wrażenie dość duże, zwłaszcza "Sztuka Śnienia".

happynel | 2015-04-18

Zastanawia czytelnika, który świat jest bardziej realny-na jawie, czy we śnie. A może "jawa" to też sen?

Agata | 2013-09-29

Ciężko było dobrnąć do końca. Polecam tylko osobom bardzo zdeterminowanym, aby wyciągnąć z tego jakąś głęboką naukę dla siebie. "Sztuka śnienia" jako książka bardziej rekreacyjna dla mnie nie zdała egzaminu. Przesadnie wydumana i zdecydowanie przereklamowana.

Aneta | 2016-09-05
marzenka85 | 2016-06-12