Demokrati
Anka

Janko Jesenský (1874-1945), jeden z najbardziej znanych i wszechstronnych pisarzy słowackich (prozaik, poeta, tłumacz) napisał "Demokratów" jako satyrę na społeczeństwo słowackie, panujące w nim zasady, ograniczenia i przesądy. Wątkiem przewodnim powieści jest historia miłości pięknej i uczciwej służącej oraz młodego, dobrze zapowiadającego się urzędnika służby państwowej. Perypetie tego uczucia oraz towarzyszące działaniu bohaterów okoliczności z życia społecznego (nadmiernie rozbudowany aparat prawno-administracyjny przejęty w spadku po c.k. monarchii, działalność prominentów partii i stronnictw, kampania przedwyborcza suto okraszona demokratycznym frazesem) stają się pretekstem do ośmieszenia i demaskacji różnych negatywnych zjawisk, tak powszechnych w życiu przedwojennej Słowacji, i nie tylko tam.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne