Próba generalna

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura faktu
A--

Zbiór reportaży, pisanych w latach 70-tych i 80-tych opisujących ludzi bądź całe grupy społeczne, które w jakiś znączący sposób wpisały się w ówczesna rzeczywistość.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

tylluan | 2017-01-16
Przeczytana: 14 stycznia 2017

Czytało się ją dość topornie i choć książka miała parę interesujących momentów, to zdarzyło jej się przegrać z notatkami z prawa rolnego.
Część reportaży opisywała sytuację jednej i tej samej osoby, kilka z nich było kompletnie niepowiązane z osobą Dyrektora, wszystkie jednak osadzone były głęboko w PRLu. Z tego względu książka pełna była skrótów (niewiele mówiących osobie urodzonej po '89) , eufemizmów, haseł i słownictwa rodem "z epoki".
Pouczająca, ale siermiężna. Obnażała absurdy komunizmu, złożoność systemu i podatność materiału ludzkiego na zepsucie. Pokazywała, jak najpiękniejsza idea może ulec wypaczeniu i degeneracji, wystarczy, że do równania dodamy czynnik ludzki. Reportaże opisywały jednak, nie tylko wadliwy i skostniały system, ale i relacje międzyludzkie, wzięły również pod lupę ludzką naturę.
Z perspektywy lat możemy ocenić jak wiele się zmieniło, a zarazem ile pozostało bez zmian.
W książce można znaleźć parę ciekawostek na temat Krakowa (np. historię zespołu...

AnnaSikorska | 2015-12-20
Kamulka84 | 2015-02-02