rozwiń zwiń

Cybernetyka i charakter

Okładka książki Cybernetyka i charakter
Marian Mazur Wydawnictwo: Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
388 str. 6 godz. 28 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Wydawnictwo:
Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości
Data wydania:
1999-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1999-01-01
Liczba stron:
388
Czas czytania
6 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
83-87897-07-8
Tagi:
psychologia cybernetyka charakter
Średnia ocen

                8,5 8,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,5 / 10
49 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
103
103

Na półkach:

Dla mnie osobiście teorie głoszone w tej książce są genialne. Autor z powodzeniem połączył coś, co na pierwszy rzut oka wydawało się niemożliwe: zastosował metodę analogii fizyczno-matematycznych do nauk humanistycznych, w tym w głównej mierze do psychologii. Człowiek jest tutaj przedstawiony jako jeden z wielu systemów autonomicznych, do których można zastosować prawa fizyczne i matematyczne - podobnie jak i do innych organizmów żywych, społeczności (ekosystemów) czy maszyn autonomicznych. Jest więc niejako zrzucony z piedestału i odarty ze swej wyjątkowości. Jeśli zaś chodzi o ludzkie charaktery, to Mazur udowadnia, że nie są one wcale tak bardzo skomplikowane, są bardziej przewidywalne, niżby się wydawało.

O ile pierwsza część pracy jest wprowadzeniem do cybernetyki, która aż roi się od przeróżnych wzorów i definicji i ma zapoznać nas z konwencjami terminologicznymi (czym jest system, sprzężenie, sterowanie, informacja, itd.), to dalsze rozdziały są już rozwinięciem właściwego tematu, tj. poświęcone zachowaniom i ludzkim charakterom. I chociaż od drugiej połowy książkę czyta się zdecydowanie łatwiej, gdyż nie wymaga takiego skupienia, jak przy początkowych partiach, to jednak te pierwsze rozdziały są bardzo ważne do zrozumienia dalszych teorii.

Bardzo interesujący jest rozdział "Dynamizm charakteru", w którym zamieszczona jest tabelka obrazująca szczegółowe przejawy dynamizmu charakteru. W bardzo zwięzły sposób przedstawia cechy poszczególnych klas charakteru oraz rodzaje dynamizmu (egzodynamizm, egzostatyzm, statyzm, endostatyzm, endodynamizm). Wyjaśnia też w jaki sposób znajomość aktualnej klasy charakteru określonego człowieka pozwala przewidzieć, jak będzie się przejawiał dynamizm jego zachowań wraz z upływem czasu.

Pozostaje mi jedynie wyrazić ubolewanie, że książka ta jest tak mało znana, a nieżyjący już niestety Autor nie został należycie doceniony w Polsce. To już taki paradoks tamtych czasów, ale prof. M. Mazur, podobnie jak wielu innych wybitnych polskich naukowców, był bardziej podziwiany za swoje teorie zagranicą niż we własnym kraju.

*Recenzja po raz pierwszy zamieszczona 19.04.2017 r. na stronie: www.bookfreak.pl

Dla mnie osobiście teorie głoszone w tej książce są genialne. Autor z powodzeniem połączył coś, co na pierwszy rzut oka wydawało się niemożliwe: zastosował metodę analogii fizyczno-matematycznych do nauk humanistycznych, w tym w głównej mierze do psychologii. Człowiek jest tutaj przedstawiony jako jeden z wielu systemów autonomicznych, do których można zastosować prawa...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    276
  • Przeczytane
    60
  • Posiadam
    12
  • Teraz czytam
    6
  • Ulubione
    5
  • Psychologia
    3
  • Rozwojowe
    2
  • Do kupienia
    2
  • B. Filozofia
    1
  • Podziwiam
    1

Cytaty

Więcej
Marian Mazur Cybernetyka i charakter Zobacz więcej
Marian Mazur Cybernetyka i charakter Zobacz więcej
Marian Mazur Cybernetyka i charakter Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także