83-87897-07-8
psychologia, cybernetyka, charakter

"Cybernetyka i charakter" to książka rzucająca nowe światło na psychologię, dzieło wręcz przełomowe. Została napisana językiem prostym, prawie popularyzatorskim i przedstawia koncepcję psychologiczną Mariana Mazura.

Andrew Vysotsky | 2010-11-01
Przeczytana: 11 sierpnia 2010

Jakiś czas temu wpadła mi w ręce książka profesora Mariana Mazura Cybernetyka i charakter. Jedyne, czego do dziś żałuję, to że nie miałem okazji przeczytać jej wcześniej. Choć nazwisko tego najwybitniejszego polskiego cybernetyka, a śmiem powiedzieć, że i psychologa, choć psychologiem jako takim nie był, nie jest znane szerszemu polskiemu ogółowi, to moim zdaniem jego teorie więcej wniosły do poznania działania ludzkiego umysłu niż Freud i cała reszta psychologów, psychiatrów i uczonych z innych pokrewnych dziedzin. Nie neguję tu wcale ich możliwości intelektualnych, osiągnięć ani wkładu w rozwój poznania człowieka, jednak teorię systemów autonomicznych Mazura postrzegam wśród reszty traktatów o charakterze tak jak dzieło Kopernika na tle innych osiągnięć astronomii. To jest coś, co zrzuca człowieka z piedestału wyjątkowości, zarazem nie poniżając go wcale. Po prostu pokazuje jakie jest naprawdę jego miejsce w świecie.
Cybernetyka i charakter wiele zmieniła w moim życiu i w moim...

kavaman | 2011-07-31

Książka otwierająca oczy. Mazur wyjaśnia czytelnikowi zasady działania takiego poziomu abstrakcji, z którego można potwierdzać bądź odrzucać kontrowersyjne poglądy z praktycznie KAŻDEJ dziedziny wiedzy - od źle napisanej instrukcji mikrofalówki po psychologiczne rozterki każdego człowieka. Książki nie czyta się lekko, ale nagrodą za jej zrozumienie może być cudowny oręż w dyskusjach z kimkolwiek o czymkolwiek.

Kuba | 2012-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2012

Książka bardzo ciekawa. Mimo wielu wzorów, symboli i terminów nie mogłem się od niej oderwać. Ponadto czytałem ją na komputerze, czego zazwyczaj nie jestem w stanie robić. Profesor Mazur rzucił światło na wiele tematów nad którymi się wielokrotnie głowiłem, nawet pewne perypetie życiowe, które dane mi było przeżyć, przestały wydawać się tak zawiłe.
Pozostaję mi zakupić wersję papierową, bo myślę, że będę do niej często sięgać, aby że tak powiem sprawdzić tą wiedzę w praktyce.
Zaznaczam, że nie jest to kolejny głupawy poradnik w stylu: "jak być szczęśliwym".
Polecam!

koemata | 2013-04-22
Na półkach: Przeczytane, Podziwiam, Rylce
Przeczytana: 01 stycznia 2010

piękna i logiczna, trudno się oderwać

Tomasz | 2016-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2016