Tajemnice charakteru czyli Poznaj samego siebie

Wydawnictwo: EFECT Centrum Optymalizacji
Wojciech

Dążenia ludzkie odgrywają wielką rolę w życiu jednostek i społeczeństw, nic więc dziwnego, że od dawna przyciągają uwagę filozofów, psychologów, socjologów, ekonomistów, pedagogów, polityków, pisarzy i innych. Jest to tematyka nasuwająca mnóstwo pytań: jak dążenia ludzkie powstają? Jakie bywają? Czym się różnią? Dlaczego się zmieniają? Dlaczego nie są jednakowe u wszystkich? Od czego zależą? Jakie powinny być? Jak wzmagać pożądane, a przeciwdziałać niepożądanym? itd.
Tego rodzaju zagadnienia nie mogły być rozwiązane w naukach humanistycznych, ponieważ – w odróżnieniu od nauk ścisłych, posługujących się twierdzeniami teoretycznymi w analizie zjawisk – humaniści muszą poprzestawać na zwierzeniach ludzi na temat ich dążeń, celów, motywów itp. oraz na własnych wyobrażeniach o tych sprawach, toteż wysuwane z tego wnioski mają jedynie postać bezdowodowych zapewnień. Wzbudzają one nie kończące się spory, w których argumentem jest z reguły powoływanie się na autorów wypowiadających podobne zapewnienia.
Zresztą nie może być inaczej bez odwołania się do wiedzy o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu. Ale nie do wiedzy fizjologicznej, gdyż znajomość narządów, działania gruczołów, unerwienia mózgu itp. bynajmniej nie prowadzi do zrozumienia ludzkich dążeń, np. dlaczego jedni ludzie wolą pisać wiersze, a inni kierować fabrykami, albo dlaczego dzieci lubią dużo mówić itp.
Dopiero cybernetyka, jako teoretyczna nauka interdyscyplinarna o sterowaniu, formułując twierdzenia dotyczące wszelkich procesów sterowniczych (w maszynach, organizmach, społecznościach), umożliwiła dotarcie do mechanizmu ludzkiej psychiki w sposób właściwy naukom ścisłym.
Odwołanie się do metod cybernetycznych pozwoliło mi na teoretyczne ujęcie ludzkiego zachowania, a w szczególności ludzkiego charakteru.

Książeczka w wersji elektronicznej dostępna jest w serwisie www.autonom.edu.pl

źródło opisu: Książka - wstęp

monika5555 | 2017-06-25