Oskarżyłam księdza. Historia Ewy Orłowskiej

Okładka książki Oskarżyłam księdza. Historia Ewy Orłowskiej Adam Klonowski, Aldona Rogulska
Okładka książki Oskarżyłam księdza. Historia Ewy Orłowskiej
Adam KlonowskiAldona Rogulska Wydawnictwo: Nowy Świat reportaż
reportaż
Nowy Świat
2008-05-16
2008-05-16
978-83-7386-287-6
ksiądz molestowanie

Dramatyczna historia kobiety, która miała w sobie dość siły i odwagi, aby opowiedzieć o tym co przeżyła.

"Historia , molestowania dzieci przez proboszcza w Tylawie przez wiele lat była tajemnicą poliszynela. Próby załatwienia problemu kanałami kościelnymi nie przyniosły rozwiązania. Prokuratura i sądy także się nie spieszyły''.

Tę skandaliczną sprawę nagłośniła ''GW", w konsekwencji ksiądz pedofil został skazany.

Lektura nie jest łatwa ani przyjemna.

Tę skandaliczną sprawę nagłośniła ''GW", w...

Zostawiam bez oceny; przerażająca historia. Książki nie czyta się ani miło ani przyjemnie, za ciężki temat. Język niestety też.

Historia Ewy Orłowskiej, opowiadana w słowach prostych, ale wymownych. W miarę czytania, coraz większe trudności sprawiało mi wyobrażenie sobie okropności, z jakimi w swoim życiu spotykała się główna bohaterka. To okropne i odrażające, jakie sytuacje mogą zachodzić w szkołach, w ludzkich mieszkaniach i to wcale nie tak dawno. Skandaliczna jest postawa instytucji kościoła i kleru (która od czasu wydarzeń przytaczanych w książce nie zmieniła się radykalnie).
Uważam, że warto książkę przeczytać, nawet dla samej świadomości, co może dziać się w naszym kraju. Być może kilkadziesiąt, kilkanaście kilometrów od nas, być może w sąsiedniej wsi. Być może za ścianą, w drugim mieszkaniu, gdzie żyje „rodzina”, która de facto na to miano nie zasługuje.
Z drugiej strony, z książki tej odczytać można też inne przesłanie – zawsze jest wyjście z sytuacji, nawet najgorszy los może odmienić się na lepsze, należy mieć tylko (a raczej „aż”!) odwagę. Odwagę, by się postawić, odezwać, walczyć o swoje i w tej postawie wytrwać.

Oburzająca i przygnębiająca historia... Ciekawe, jak długo jeszcze w Polsce ujawnienie przestępcy i zwyrodnialca w sutannie będzie traktowane jak "robienie do swojego gniazda" i atak na Kościół, a nie jak "dbanie o gniazdo" i obrona Kościoła?

Oskarżonych księży o pedofilstwo jest coraz więcej. Ale jak wiadomo, w każdym środowisku znajdzie się jakaś czarna owca. A historia Ewy Orłowskiej jest znana medialnie, jednak ja byłam w tamtym czasie zbyt mała, by o tym słyszeć. Dlatego teraz chciałam poznać tę historię, która działa się tak blisko nas i tak stosunkowo niedawno. A takie dzieciństwo mogło spotkać każdego z nas, aż dziękuję Rodzicom za moje beztroskie dzieciństwo.

Ewa Orłowska od małego miała bardzo ciężkie życie. Nie była akceptowana przez rodzeństwo, rodzice się jej wyrzekli i ośmieszali pod każdym względem. Mówiono, iż nie jest ich i ktoś ją podrzucił, lub inna historia, że znaleziono ją w lesie. I taka też się czuła – obca, niczyja, nikomu niepotrzebna. Otuchą dla tej zagubionej dziewczynki okazał się ksiądz Moskwa. Tłumaczył, że jest dla niej jak ojciec i matka. Znał sytuację jej rodziny i postanowił to perfidnie wykorzystać. Płacił matce Ewy za odwiedziny w ich domu i, co ciekawsze, za to, by dziewczynka mogła u niego nocować. Ksiądz nie miał skrupułów. Wykorzystywał dziewczynki nawet na lekcji religii. I nikogo to nie dziwiło. Mnie zastanawia jedno. Czemu rodzice na to zezwalali? Jak mogli sprzedawać własne dzieci za marne grosze? Przecież żadna kochająca matka by do tego nie dopuściła dobrowolnie. A ja nadal nie mogę zrozumieć postępowania tych ludzi. Czy pieniądze były aż tak ważne? Ważniejsze od godności własnych dzieci?

Wiele czasu minęło, zanim Ewa Orłowska postanowiła zgłosić sprawę do Sądu. Chciała o tym zapomnieć, a poza tym bała się ludzi i księdza, który nadal służył parafii w Mszanie. Gdy sprawa ujrzała światło dzienne, sąsiedzi ją znienawidzili. Napadali, wyzywali, szykanowali. Podłość ludzka nie zna granic. A dodatkowo nikt tej kobiecie nie wierzył. Została sama z dziećmi, które chciała chronić. Dodatkowo na jaw wyszło, że ten uwielbiany przez wszystkich ksiądz Moskwa, molestował również jej córki. Pani Orłowska nie mogła tej sprawy tak zostawić. I po wieloletnim sądowaniu się z księdzem i z ludźmi z okolicy, sprawę wygrała. Ale czy do końca? Ksiądz, dostawszy wyrok w zawieszeniu, uznany za winnego, nadal służył parafii w Mszanie i uczył dzieci w szkole. Kilka osób widziało nawet, jak woził dzieci swoim samochodem. Czemu nikt nie chciał uwierzyć w winę księdza – pedofila?

Takie sprawy trzeba nagłaśniać. Należy walczyć o sprawiedliwość i godność. „Oskarżyłam księdza. Historia Ewy Orłowskiej” to bardzo mocna powieść faktu. Wymierza ona policzek polskiemu kościołowi i jest bardzo odważna. To historia kobiety, która mimo wielu przykrości w życiu dała radę podnieść się z dołka, który wykopało jej życie. I zrobiła to z podniesioną głową. To opowieść o kobiecie, która wiele wycierpiała, ale wyszła z tego z godnością. I jeżeli macie ochotę na mocną, prawdziwą historię, koniecznie sięgnijcie po ten egzemplarz. Może wstrząśnie Wami, tak jak mną.

Moja ocena 6+/10

Wspomnienia bohaterki, która w dzieciństwie była molestowana przez księdza.. Nie jest to na pewno literatura wysokich lotów. Czy warto sięgnąć po tę książkę? Być może tak, zwłaszcza teraz, gdy docierają do nas różne informacje

coz mozna napisac. tragiczne zwierzenia. az trudno uwierzyc. tylko dla osob o mocnych nerwach.

2040

Książka podejmująca ciężki temat, ciężko mi nawet dobrać słowa, by ją opisać.. Nie jest to książka na jedno popołudnie ani też do poczytania dla odprężenia.. Godna polecenia.

bardzo dobra książka. Polecam.

bardzo dobra książka. Polecam.

• Literatura faktu

Adam Klonowski Oskarżyłam księdza. Historia Ewy Orłowskiej Zobacz więcej