Dwa kroki do masowego grobu.

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Festung Posen 1945". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Pomost
Zwei Schritte bis zum Massengrab : (Selektion im Schlosspark Posen)
978-83-61524-79-3
historia
Enyo

Kurt F. Lange od 1919 roku wraz z żoną i dziećmi mieszkał w Poznaniu. Służbę wojskową odbył w wojsku polskim. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych nr 7 w Śremie awansował do stopnia dowódcy plutonu ? podchorążego w 83. Pułku Piechoty w Kobryniu, następnie został kandydatem na oficera, lecz zdezerterował przed ukończeniem kursu. Po wybuchu wojny wstąpił do Wehrmachtu, gdzie rozpoczął karierę od stopnia Gefreitera (starszego szeregowca).

Po zamknięciu Gimnazjum im. Schillera w Poznaniu, w którym był nauczycielem, powołano go do centrali obrony przeciwlotniczej. W roku 1943 został powołany do służby w Komendzie Uzupełnień Waffen SS. Po ogłoszeniu alarmu w Twierdzy Poznań 20 stycznia 1945 roku znalazł się w szeregach Grupy Bojowej ?Lenzer? i walczył w stopniu SS-Sturmanna. W swojej książce opisuje doświadczenia z okresu walk o miasto. W roku 1948 powrócił z rosyjskiej niewoli i zamieszkał w miejscowości Hameln, gdzie ponownie pracował jako nauczyciel w gimnazjum. Tam właśnie powstały jego wspomnienia z walk o Twierdzę Poznań.

źródło opisu: Pomost, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie