Dwa kroki do masowego grobu.

Okładka książki Dwa kroki do masowego grobu. Kurt F. Lange
Okładka książki Dwa kroki do masowego grobu.
Kurt F. Lange Wydawnictwo: Pomost Cykl: Festung Posen 1945 (tom 3) historia
historia
Festung Posen 1945 (tom 3)
Zwei Schritte bis zum Massengrab : (Selektion im Schlosspark Posen)
Pomost
2010-01-01
2010-01-01
Janusz Rau, Małgorzata Markuć
zbrodnie wojenne twierdza poznań

Wspomnienia i wydanie jest poprawne. Całość jest bardzo krótka to niecałe sto stron tekstu. Większych błędów (choć parę bzdur sobie autor i kolegom dodał) od autora nie ma a i wydawca bardzo się postarał, technicznie książka jest w sumie bardzo dobra.
Mimo to całość mi się straszliwie nie podobała. Czemu? Ano dostajemy do ręki wspomnienia zdrajcy, zwykłego bandyty. Autor zamieszkał w Poznaniu jeszcze przed wojną ale z polskiego wojska uciekł, do Niemców i wrócił ale już w mundurze Wehrmachtu.
Potem jakimś cudem udało mu się nie zauważyć wysiedleń Polaków (mimo, że to w Poznaniu było centrum przekierowania wysiedleńców). Nie zauważył zmiany stosunku do Polaków, nie rozumie czemu Polacy mogą mieć coś za złe Niemcom czy znanym polakożerczym volksdeutschom. Polacy chodzą sobie po ulicach a Niemcy nie bo ci drudzy mają pracę etc. Autor musiał być nazistą całym sercem i teraz równie mocno stara się udawać świętego. Traci na tym na wiarygodności. Te apostrofy do przedwojennego Poznania którego czystości i ładu autor chce bronić - aż się flaki wywracają. Dawno nie spotkałem książki która przy całej swojej poprawności aż tak mnie odrzucała swoim nachalnym zmazywaniem winy z Niemców.

• Druga Wojna Światowa
  • Historyczne
  • DWS wspomnienia Niemców
  • Militaria
  • Autobiografie, wspomnienia, pamiętniki, reportaże
  • II wojna światowa

Dodaj cytat z książki Dwa kroki do masowego grobu.