978-83-7526-599-6
karne, komentarz, Zoll
Pasqual23

Współczesne prawo karne ma do spełnienia kilka podstawowych funkcji. Ma zabezpieczać ważne dla społeczeństwa i jego rozwoju dobra poprzez oddziaływania powstrzymujące wobec tych wszystkich, którzy byliby gotowi dobrom tym zagrażać. Ma zaspokajać poczucie społecznej sprawiedliwości, umacniając w społeczeństwie przekonanie, że dobra są chronione i czyny im zagrażające spotykają się z negatywną oceną, a ich sprawcy podlegają akceptowanej przez społeczeństwo karze. Ma pełnić funkcję gwarancyjną, poprzez jasne określenie, jakie czyny są zabronione pod groźbą kary, jakie kary grożą za popełnienie czynu danego typu i jakie są zasady odpowiedzialności karnej.

Publikacja została wydana pod redakcją Andrzeja Zolla.

Stan prawny na 10.10.2007 r.

ChicaDeAyer | 2015-10-19
Na półkach: Prawo, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2015

Komentarz pod redakcją prof. Zolla był czytany przeze mnie kilkukrotnie - zarówno wyrywkowo, jaki i "od deski do deski". Żaden z tych sposobów nie umieszcza treści i wkładu, w jaki został włożony w jego napisanie i zredagowanie.

To pełnowartościowa pozycja, która pozwoli od podszewki zgłębić temat prawa karnego materialnego: nada się i dla studenta, i dla praktyka. Osoby zgłębiające ten komentarz z czysto hobbistycznych pobudek także będą usatysfakcjonowane, gdyż zagadnienia są ujęte w sposób przystępny a wykładnia przepisów powinna być zrozumiała nawet dla laika. Świetnie współgra z podręcznikiem "Polskie prawo karne" autorstwa duetu Wróbel & Zoll, choć jego przydatności nie można ograniczać tylko do tego pola.

biedrakaa | 2013-02-25
dodo | 2012-10-05