Wolne osoby i dobro wspólne

Tłumaczenie: Grzegorz Łuczkiewicz
Wydawnictwo: Znak
Free Persons and the Common Good
83-7006-756-5
Ag2S

Książka amerykańskiego teologa przedstawia propozycję uzgodnienia dwóch wymienionych w tytule klasycznych pojęć filozofii społecznej, często - i niesłusznie, jak wykazuje autor - traktowanych jako sprzeczne. Tradycja katolicka bowiem w liberalnej koncepcji wolności osoby nierzadko widziała lekceważenie dobra wspólnego; autorom wywodzącym się z tradycji liberalnej katolicki prymat dobra wspólnego jawił się często jako zagrożenie dla wolności jednostki. Novak pokazuje, że te dwie tradycje potrzebują siebie nawzajem: silne strony każdej z nich odpowiadają słabszym stronom drugiej.

Kinga | 2016-08-01
bf4gs5jbwc7rd5y | 2016-07-30