Skrzypce Hitlera

2010-11-24
978-83-247-1604-3
Andrzej Sobol-Jurczykowski
Hitler Żydzi II wojna światowa

Tytuł mnie zainteresował i tak ot sięgnąłem po tę książkę.
Jeżeli szukacie czegoś dynamicznego, lubicie zagadki, jesteście ciekawi co kryje się na kolejnej stronie książki, a do tego jeszcze z udziałem prawdziwych historycznych postaci, to polecam.

Ja lubię i mi ta książka się podobała.

Tytuł mnie zainteresował i tak ot sięgnąłem po tę książkę.

Ja lubię i mi ta książka się podobała.

Niepozorna, wciągająca, zastanawiająca i trzymająca w napięciu. Fantastyczna.

Niepozorna, wciągająca, zastanawiająca i trzymająca w napięciu. Fantastyczna.

"Skrzypce Hitlera" przyciągnęły mnie swoim tytułem niczym magnez. Nigdy nie przepadałam za thrillerami, kryminałami, ale zauważyłam, że powoli zaczynam sięgać po książki, po które w życiu bym nie zwróciła uwagi. Przede wszystkim słowo "Hitler" - nie mogłabym przejść obojętnie obok lektury poruszającej tematu II wojny światowej. Do tego "skrzypce" - instrument, na którym od zawsze chciałam nauczyć się grać. Zaintrygowana zaczęłam czytać opis i trochę mój zapał opadł, gdy się okazało, że to thriller. Pomimo tego, jak widać książka została przeze mnie zabrana do domu i przeczytana na jednym tchu.

W roku 1940 pewien utalentowany skrzypek - Gustav Schultz daje koncert przed samym Hitlerem. Korzystając z okazji prosi go o pomoc w badaniach nad Salomone Rossim, będącym renesansowym kompozytorem. Nagle Hitler wybucha gniewem i z niewiadomych powodów wydaje rozkaz, aby natychmiast rozstrzelać Schultza. 50 lat później ta tajemnica nie daje spokoju pewnemu kardynałowi, który był świadkiem tego strasznego wydarzenia. Postanawia poprosić o pomoc izraelskiego skrzypka i jednocześnie współpracownika Mosadu, Gustava Knobla w rozwiązaniu sekretu. Gustav im bardziej wgłębia się w tajemnice z 1940 roku, tym bardziej okazuje się to być niebezpieczne dla jego życia. Okazuje się, że są osoby, które za wszelką cenę nie pozwolą im na poznanie prawdy.

O ile thrillerów nie lubię, o tyle tą książkę przeczytałam w mgnieniu oka. Przede wszystkim podobało mi się to powiązanie z II wojną światową i przyznam, że gdyby nie to pewnie po tą pozycję, bym nigdy nie sięgnęła. Styl pisania autora jest przyjemny, a akcja szybko się rozkręca. Bohaterowie są nakreśleni w taki sposób, że aż się czuje ich emocje i uczucia związane z odkrywaniem kolejnych kart tajemnicy, lub wręcz ciągłego strachu i smutku z powodu wydarzeń z czasów wojennych. Miałam wrażenie, że bezpośrednio obserwuję poczynania bohaterów. Czasami także brakowało mi tego czegoś w fabule, jednak nie wpływało to jakoś znacząco na ocenę książki.

"Skrzypce Hitlera" to zaskakująca i ciekawa książka, którą polecam przede wszystkim miłośnikom thrillerów, ale także innym osobom, mniej przekonanym do tego gatunku - bo jak ja dałam radę i mi się podobało, to i Wam może się spodobać!

||otro-mundooo.blogspot.com||

Na początku czytania książka wydawała mi się bardzo ciekawa i wciągająca. Uwielbiam tajemnice, zwłaszcza te powiązane z historią. Uwielbiam też historie z muzyką w tle. Niestety połączenie togo wszystkiego nie wyszło na dobre. Historia bardzo naciągana. Liczyłam na jakiś zaskakujący koniec, szokujące odkrycie, czy coś w ten deseń, ale niestety przeliczyłam się. No bo kto uwierzy, że cała III Rzesza z samym Hitlerem na czele zaciekle broniła tajemnicy włoskiego XVII wiecznego kompozytora. Nie jestem laikiem w sprawach muzycznych i wiem jaki wkład w rozwój muzyki miał Monteverdi i co jego zdobycze oznaczają dla wieków późniejszych. Mimo to wielka "tajemnica" Monteverdiego i Rossiego nie zwaliła mnie z nóg. Tym bardziej, że w baroku kopiowanie utworów, samych linii melodycznych, funkcji harmonicznych czy nawet całych fragmentów było powszechne. Wystarczy przyjrzeć się twórczości Bacha i Vivaldiego.

Historia opisana w tej książce jest słaba. Nie ma w niej nic co by pochłaniało czy
zainteresowało.. Próba połaczenia Hitlera, skrzypiec,muzyki klasycznej czy Mosadu w
czasach współczesnych nie udaje się i to widać na każdej stronie. Wydarzenia następują
bardzo powoli,praktycznie nic nie zaskakuje ,łatwo domyślić się co będzie dalej a wszystko
opisane bardzo schematycznie i sucho. Ma się odczucie ze autor (sławny skrzypek) nie potrafi pisać. Mam nadzieje ze zajmie się teraz tylko i wyłącznie tym co potrafi czyli muzyka :)
Nie polecam „Skrzypiec..” nawet jako zabijacz nudy.

opisane bardzo schematycznie...

Z pewną rezerwą sięgnęłam po książkę,gdyż na muzyce klasycznej się nie znam.Co za tym idzie świat melomanów był mi obcy i zdawał się być nudnym.I całe szczęście,że pozory mylą.Wsiąkłam bez reszty jak dla mnie książka zawiera wszystko to co w moim mniemaniu powinna.Pewną nutę romantyzmu,duża zagadkę,dozę napięcia i ekscytacji,a wszystko to oplecione muzyką skrzypiec i czego chcieć więcej...

Książka niesamowicie wciągająca. Wątek główny porywa od pierwszego rozdziału, a wszystkie wątki poboczne podsycają ciekawość w trakcie czytania. Bardzo dobry pomysł na fabułę. Muzyka z historią z III Rzeszy - świetne połączenie. Zupełnie nie odczułam tego, że autor w rzeczywistości nie jest pisarzem, tylko skrzypkiem. Bardzo łatwo wczuć się w książkę, przez cały czas, kiedy ją czytałam, miałam wrażenie, że bezpośrednio obserwuję wszystkie wydarzenia. Końcówka książki była zaskakująca, kompletnie nie spodziewałam się pokrewieństwa pomiędzy muzykami. Zamiar Ruffa w epilogu owiał wszystko tajemnicą, nie można sobie wymyślić dalszej części historii. Nie pozostawił mnie jednak nienasyconej, co bardzo sobie cenię w książkach, które nie mają kontynuacji.
Nic dodać, nic ująć - arcydzieło. Fantastyczna fabuła, świetnie zbudowani bohaterowie, umiejętnie rozwijana akcja. Nie mam tej książce nic do zarzucenia. Dołączyła do grona moich ulubionych.

Czytając "Skrzypce Hitlera" można od razu się domyśleć, że autor nie jest profesjonalnym pisarzem.Język bezbarwny,konkretny żadnych opisów, same fakty.Historia z muzyką w tle, wydarzenia z czasów wojny i 50 lat po niej zgrabnie i jasno przedstawione.Przerażająca sytuacja, której świadkiem był kilkuletni chłopiec ma ciąg dalszy w jego dorosłym już życiu kiedy zdaje sobie sprawę, że tylko on może dociekać prawdy.Wszystko to dzieje się za sprawą wspomnień, które powracają wraz z dżwiękiem muzyki. Gal Knobel będzie musiał się natrudzić, narazić kardynałom w Watykanie by dosłownie na ostatnich stronach książki tajemnicę wyjaśnić.Ogromną moc odgrywa muzyka skrzypcowa w tej książce, dosłownie ciary przechodzą momentami..... a do sceny powrotu na grub Schulza powracałam parę razy. Książka dostarcza wiele emocji także tych graniczących z atmosfera thrilera. Nie byłoby frajdą rozwikłać wcześniej zagadkę, ale byłoby to możliwe gdyby nie tytuł książki, trochę się nad tym zastanawiałam.

• 2010
  • Współczesna