Kto ja. Tadeusz Gajcy poeta 1922 - 1944

poezja katastrofizm gajcy powstanie warszawskie
poezja
978-83-7399-382-2
poezja katastrofizm gajcy powstanie warszawskie

Głos z przeszłości przeszywa ciarkami. Ten człowiek z pokolenia spisanego na straty - o ile bardziej zasługuje być tu, gdzie my trwonimy czas?

Gdy chodzi o większość Kolumbów, poruszamy się w nieuchronnym prawdopodobieństwie, mimo to ryzykuję tezę, że Tadeusz Gajcy był ze wszystkich poległych najwybitniejszy.

Wszystkim winna być bliska śmierć oraz świadomość odchodzenia, jednak w czasach względnego pokoju, konsumpcji, "dobrobytu", hedonizmu - staje się taka nierzeczywista, odległa.
Uważam, że taka błoga nieświadomość, a raczej pewien rodzaj tworzenia swojej rzeczywistości, w której nie ma śmierci, jest niebezpieczne. Nie tylko dla naszego życia, ale również dla sztuki, poezji...

• Poezja
  • 2011