Nalej mi wina!

Okładka książki Nalej mi wina! Julian Tuwim
Okładka książki Nalej mi wina!
Julian Tuwim Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry poezja
poezja
Wydawnictwo Iskry
2006-01-01
2006-01-01
8320717329
wino poezja Tuwim Nalej mi wina! obyczaje wiersz

Dzień dobrze zacząć z Panią Szymborską, ale to z Panem Tuwimem najlepiej jest go zakończyć.

Większości czytelników Julian Tuwim nierozłącznie kojarzy się z wierszami dla najmłodszych. Któż z nas choć raz w życiu nie czytał jego słynnej ,,Lokomotywy” czy ,,Ptasiego radia”? Jednak Tuwim jest również autorem innych humorystycznych tekstów, na które warto zwrócić uwagę. Niektóre z nich zostały zebrane w tomiku ,,Nalej mi wina”.

Autor w bardzo umiejętny sposób, używając barwnego języka, przedstawia wszystko to co nierozłącznie wiąże się z piciem mocniejszych trunków. Mamy więc (w postaci wierszy) rozmowę wstawionego męża z żoną, rozmyślania poety w Nowy Rok, toasty, rady dla pijaków lub felietony na temat historii picia i zabawy. Dzięki takiej różnorodności tekstów nie nudzimy się ani trochę. Tuwim (co mogłoby się początkowo wydawać) w swoich tekstach nie chwali pijaństwa, lecz opisuje sztukę dobrego picia i… wszystkie wiążące się z nią konsekwencje. Zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Dowcip Tuwima jest klasą samą dla siebie – do ostatka wykorzystując możliwości jakie stwarza język polski. Tworzy neologizmy, bawi się słowami, używa kolokwializmów. Czytelnik niejeden raz będzie musiał uruchomi swoje szare komórki, aby zrozumieć pełen sens tego co chciał przekazać poeta. Nie uświadczymy tutaj ani grama prostackiego humoru. Tak jak napisałem wcześniej: według Tuwima picie jest rodzajem sztuki i żadną miarą nie godzi się on aby było opisywane po chamsku!

Czytając książkę, niejednokrotnie możemy dobrze się uśmiać, ale też zobaczyć co śmieszyło naszych przodków. Treści prezentowane przez autora są uniwersalne i po uważnej lekturze każdy będzie mógł zauważyć wiele analogii do współczesności. Choć tematy żartów pozostały takie same, to niestety zmienił się używany przez nas język, który obecnie uległ daleko idącej wulgaryzacji. Obcowanie z takim inteligentnym i przemyślanym dowcipem, jaki prezentuje tomik ,,Nalej mi wina”, zmusza do refleksji: czy aby dobrze się uśmiać, naprawdę niezbędnie potrzebujemy przekleństw? Odpowiedź nasuwa się sama. Wielu współczesnych kabareciarzy mogłoby uczyć się sztuki dobrego żartu właśnie od Tuwima.

Czytaj więcej: https://histmag.org/Julian-Tuwim-Nalej-mi-wina-recenzja-10726

Autor w bardzo umiejętny sposób,...

Tuwima przedstawiać nie trzeba. Niewielu jednak wie, że może i pisał o urokach alkoholizacji i kreował swój wizerunek na takiego, który za kołnierz nie wylewa, ale to nie do końca była prawda. Może i trochę pił, ale się nie upijał. Nie przeszkadzało mu to jednak w stworzeniu wielu wierszy na ten temat, zebranych w tomiku pt. Nalej mi wina!

Nalej mi wina! jest zbiorem różnych tekstów, które mniej lub bardziej związane są z przyjmowaniem wysokoprocentowych trunków. Są tam dwa felietony, oraz sporo wierszy. Felietony miały być ponoć częścią książki, do której napisania Tuwim się przygotowywał, i są o historii zabaw karnawałowych oraz o okrzykach toastowych. Ponoć miały być one częścią wielkiego dzieła, które autor chciał stworzyć – dziejów pijaństwa w Polsce. Ten projekt nigdy się nie zrealizował.

NIE TYLKO TEKSTY

Pomiędzy poszczególnymi utworami wydawcy umieścili sporo przedruków reklam, oraz innych grafik i zdjęć. Zawierają one ciekawostki związane z alkoholem i dopełniają obraz pijaństwa w dwudziestoleciu międzywojennym.

Interesujące jest także posłowie. Jego autor, Tadeusz Januszewski, wyjaśnia okoliczności powstania tomiku – to w jaki sposób wybrano utwory oraz krótko streszcza podejście Tuwima do alkoholu w ogóle. Dowiadujemy się z niego właśnie tego, że słynny poeta, raczej właśnie wylewał za kołnierz i upił się tylko dwa razy w życiu. Później nie pozwoliły mu na to: małżonka, zdrowie oraz on sam.

PO CO KOMU WIERSZE O ALKOHOLU?

Po lekturze mam mieszane uczucia. Z jednej strony tomik był fajną odmianą od tego, co przeważnie czytam. Plus to przecież Tuwim, jeden z mistrzów słowa! Z drugiej strony już chyba zapomniałam po co czyta się takie książki i w jaki sposób czerpać z nich przyjemność. Wzięłam i przeczytałam na raz, zamiast bawić się w rozkoszowanie poszczególnymi wierszami. No trudno, może następnym razem się uda…

Natomiast jedną rzecz chciałabym zapamiętać. Mianowicie to, jak Tuwim pisze o alkoholu – że jest świetny, ale nie dla każdego. “Dla jednych trutką, a dla innych karmą, jednym błogosławi innym przyszłość wróży marną.” To akurat nie Tuwim i nie o alkoholu, ale pasuje jak ulał właśnie dlatego, że Tuwim stwierdza dokładnie to samo, choć innymi słowami.

Nalej mi wina! jest zbiorem...

Miłość do wina to wśród artystów i poetów rzecz powszechna. Dzielił ją też Tuwim, który o tym trunku pisał jak o jednym z największych osiągnięć ludzkości. Robił to oczywiście z talentem i charakterystycznym dla siebie humorem;)

Bardzo ładnie wydany tom poezji Tuwima związanej z alkoholem, zabawą i otoczką zabawy zakrapianej mocniejszymi trunkami. Autor jak zawsze - genialny, z ciętym, ostrym językiem, cudownie ujętym w rymy. Do tego tom kapitalnie ilustrowany.

Wspaniała na powrót do czytania. Lekka, a jednak bardzo inteligentna i interesująca. Jestem w podziwie i zazdości wobec twórczości Tuwima, niezwykły zbiór.

Moim zdaniem ten wybór wierszy i szkiców Juliana Tuwima, opatrzony posłowiem Tadeusza Januszewskiego, wcale nie "wysławia pod niebiosa stanu upojenia alkoholowego" a pijacka mapa Warszawy na obwolucie nie jest mapą "miejsc bliskich poecie" - jak chcą niektórzy recenzenci. Tuwim nie pił dużo a ta mapa to przecież żart - żart, który, jak widać, świetnie się udał.
Lektura ta jest oczywiście arcyciekawa dla wszystkich miłośników Tuwima, aby ją jednak właściwie zinterpretować nie należy opuszczać posłowia. Za dodanie komentarza na końcu a nie na wstępie - ogromny plus dla jego autora, pana Tadeusza Januszewskiego. I ja prawie dałem się nabrać na ten żart z mapą.
"Nalej mi wina!" to świetna przystawka do "Polskiego słownika pijackiego" - polewam... To jest - polecam. Ale skoro nalane, to wznieśmy toast:
Choć mu nad grobem szumi topólka -
Wypijmy jeszcze za zdrowie Julka!

Lektura ta...

Warszawa : "Iskry", cop. 2003. ISBN: 8320717329

Mała książeczka poręcznego formatu.

Tuwim. Niezrównany mistrz słowa. Współtwórca Skamandra. "Kwiaty polskie" to arcydzieło polskiej poezji. Znamy go ze szkoły. Ale … uprawiał On również poezję lekką, frywolną. Zapisywał myśli i słowa pełne zabawy i humoru. Słynął z gierek słownych, udzielał się towarzysko i chętnie pisywał okazjonalne, wesołe utwory, zarówno wierszem jak i prozą.

Tuwim z kart tej książeczki, to wesoły kompan nocnych eskapad. Spacerowicz. Miłośnik nocnej Warszawy. "Nalej mi wina" to rewelacyjny przewodnik po bankietach, knajpkach i restauracjach międzywojennej Stolicy. Pełen humoru, dowcipu i szczerości. Pikanterii dodają załączone fotografie, na których rozpoznajemy przyjaciół poety, osobistości znane nam również z podręczników. Jak dobrze jest wiedzieć, że byli namacalni, spotykalni … a nie tylko oficjalni.

Na okładce książki znajdujemy Mapę Pijacką m. st. Warszawy - a na niej zakreślone na czerowno miejsca bliskie poecie. Szkoda tylko, że dziś to już nie TA SAMA Warszawa ….

140 stron wesołego słowa. 140 stron, na których obok dowcipu, żartu i kpiny odnajdujemy głębię człowieczeństwa.

Czyta się tchem jednym. Zalecane: lekkie zwilżenie gardła.

Warszawa : "Iskry", cop. 2003. ISBN: 8320717329

Mała książeczka poręcznego formatu.

wiersz "Sprzeczka z żoną" w wersji audio:

wiersz "Sprzeczka z żoną" w wersji audio:

Pokochałam Tuwima mając już 2 latka za jego "Lokomotywę" i "Grzesia kłamczucha". Większość jego wierszy dla dzieci mogłabym wyrecytować nawet obudzona w środku nocy. Jego wiersze dla dorosłych czytelników również darzę swego rodzaju uwielbieniem. Kolejne spotkanie z humorem Tuwima również okazało się owocne. "Nalej mi wina" to starannie i ciekawie wyda książeczka, w której autor wysławia pod niebiosa stan upojenia alkoholowego. Nie można się nie uśmiechać podczas jej lektury. Szczególnie warte zapamiętania są rady dla pijaków. Oto kilka z nich:

"Nie odkładaj nigdy do jutra, tego so moźesz wypić dzisiaj."

"Kieliszek trzymaj za nóżkę. Najpierw nóżka, potem do brzuszka."

"Dwie krople zimnej wody dodają szklance koniaku aromatu."

"Człowiekowi, który wypija kieliszek wódki na dwa hausty, nie podawaj ręki. To bałwan."

"Po wypiciu jednej wódki wypij zaraz drugą, żeby tej pierwszej nie było w żołądku smutno."

"Trzeźwość jest stanem przejściowym."

"Znam 94-letniego starca, który całe życie pił, dziś jeszcze pije i jest zdrów jak ryba. Brat jego natomiast nigdy nie brał kropli alkoholu do ust i umarł, mając 2 lata."

"Zamiast pić - odkładaj na PKO. Gdy zbierze się większa sumka - przepij."

• D: Literatura polska 🇵🇱
  • G: Poezja/Dramat/Komedia/Tragedia ✒️
  • 0 Tuwim

Dodaj cytat z książki Nalej mi wina!