Światło dnia

3 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The Dazzle of Day
83-7150-574-4
Filip

Polecana przez Ursulę K. Le Guin wizja przyszłości, w której Ziemia pustoszona coraz dotkliwszymi katastrofami ekologicznymi powoli pustoszeje. Ludzie przenoszą się na stacje orbitalne, próbując stworzyć w kosmosie alternatywne społeczeństwo. Na Ziemi są także od lat kultywujący swoją wyjątkową tradycję amerykańscy kwakrzy. Aby odseparować się od winnej wojnom i chaosowi ludzkości budują drewniany (toroidalny) statek kosmiczny i wyruszają na podbój gwiazd.

Meszuge | 2014-03-09
Przeczytana: 11 czerwca 2012

Ziemia umiera. Katastrofa ekologiczna pochłania coraz to większe obszary, wymierają kolejne gatunki zwierząt i roślin. Ludzie przenoszą się na stacje orbitalne żywiąc nadzieję na budowę jakiegoś alternatywnego społeczeństwa. Społeczność kwakrów porywa się na plan bardziej zaawansowany i dalekosiężny: specjalnym statkiem, Firletką, który przypomina mknący ku gwiazdom żaglowiec napędzany kosmicznym wiatrem, wyruszają w wielopokoleniową podróż w poszukiwaniu nadającej się do zamieszkania planety.

Choć książki nie czyta się tak lekko, łatwo i przyjemnie jakbym sobie życzył, jest to ciekawe zderzenie klasycznej fantastyki, psychologicznego studium ludzkich emocji i zachowań, zwłaszcza w konfrontacji z nieznanym, oraz kwakierskiej duchowości i mentalności.

Tomasz Henel | 2015-03-12
Przeczytana: lipiec 2012