Co możesz zmienić, a czego nie możesz

Okładka książki Co możesz zmienić, a czego nie możesz Martin E.P. Seligman
Okładka książki Co możesz zmienić, a czego nie możesz
Martin E.P. Seligman Wydawnictwo: Media Rodzina nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
What You Can Change and What You Can't: The Complete Guide to Successful Self-Improvement
Media Rodzina
1995-01-01
1995-01-01
83-85594-20-5
Andrzej Jankowski

Okładka książki HBRs 10 Must Reads on Mental Toughness Tony Schwartz, Martin E.P. Seligman
HBRs 10 Must R... Tony Schwartz, Mart...
Okładka książki Psychopatologia David L. Rosenhan, Martin E.P. Seligman, Elaine F. Walker
Psychopatologia David L. Rosenhan, ...

Rewelacja! Autor, po przystępnym wprowadzeniu czytelnika w pojęcia psychiatrii biologicznej, psychoterapii i samodoskonalenia się kolejne rozdziały poświęca zaburzeniom w życiu emocjonalnym (m.in. fobie, obsesje, depresja, złość) i zaburzeniom w obrębie nawyków jedzenia, picia i zabawy (seks, odchudzanie, alkohol). Dla każdego przedstawia zalecane terapie wskazując na ich skuteczność. Autor odwołując się do konkretnych badań obala wiele mitów związanych z wpływem wychowania na osobowość w zamian ponosząc istotność wpływu genów m.in. na takie cechy jak: autorytaryzm, konserwatyzm, inteligencja, złość, skłonność do depresji, alkoholizm, neurotyzm czy dobre samopoczucie.
Warta przytoczenia jest konstatacja Autora zawarta w rozdziale podsumowującym: "Część cech, które podlegają zmianom, znajduje się pod twoją kontrolą, część nie. Możesz się przygotować do zmian ucząc się, ile się da, o nich i o tym, jak można przeprowadzić te zmiany. To właśnie jest celem tej książki. Jak każda prawdziwa edukacja, nauka ta nie jest łatwa, a jeszcze trudniejsza jest rezygnacja z niektórych nadziei. Nie ma żadnych cudownych, przynoszących błyskawiczny efekt środków, niewiele jest też dróg prowadzących do zmian na skróty."
I dalej: "Optymizm, czyli przekonanie, że można się zmienić, jest niezbędnym warunkiem każdej zmiany. Jednakże niczym nieuzasadniony optymizm, czyli przekonanie, że można zmienić to, czego w istocie w żaden sposób zmienić się nie da, jest tragicznym w skutkach nieporozumieniem. Nieuchronną konsekwencją takiej postawy jest frustracja, złość na siebie, poddanie się, a na koniec wyrzuty sumienia. Moim celem jest zaszczepieni ci naukowo uzasadnionego, optymistycznego przekonania, że pewne dziedziny swego życia możesz zmienić i wskazanie ci, jakie to są dziedziny, abyś mógł poświęcić swój ograniczony czas, pieniądze i energię na osiągnięcie tego, co jest rzeczywiście w twojej mocy".

Autor, jak sam twierdzi, zawarł w tej książce 25 lat swoich doświadczeń i rzeczywiście czytając ją wyczuwa się głęboką kompetencję autora.
Dość dużo poświęca on uwagi analizom danych problemów psychicznych (zwłaszcza takim jak: niepokój, depresja, złość)- pokazuje mechanizm ich powstawania, a także krótką historię badań nad nimi. Zdecydowanie obala część funkcjonujących w myśleniu mitów np takich jak przekonanie, że złość nie ujawniona prowadzi do chorób, albo, że nasze problemy maja swoje źródło w dzieciństwie. Seligman demaskuje bezlitośnie wszelkie niepoparte naukowymi dowodami i czasem zaskakuje w swoich wnioskach.
zdecydowanie ciekawa lektura.
Ale...
Nie jest to poradnik samowyleczenia, a raczej samouświadomienia. Podane przez autora możliwości terapii są niestety dość ograniczone.
Niemniej jednak przeczytał, zrozumiałam i z pewnością mi się to przyda.

1964

Opracowanie oparte na marytorycznej wiedzy. Zawarte w nim wywody zachęcają do dalszego zgłębiania tematu. Ważne, aby czytelnik przeczytał je i przemyślał, a nie szukał usprawiedliwienia, braku postępów w samorozwoju, cytując zdanie Autora: „Zbyt często mylnie sądziliśmy, że mamy słabą wolę, podczas gdy w istocie zmiany, których chcieliśmy dokonać w swojej osobowości, były zupełnie niemożliwe do przeprowadzenia.” Lepiej zgłębiając wiedzę z tego zakresu i przyjąć jako pewnik zdanie: „możesz przeprowadzić poważne zmiany w swoim dojrzałym życiu, jeżeli znasz rzeczywiście skuteczne metody dokonania tego.”

Ciekawa, wiele wyjaśnia, wiele pomaga zrozumieć. Nie ma nic wspólnego z popularnymi poradnikami, za to daje pakiet solidnych dowodów naukowych. Tłumaczy co leży u podstaw np. fobii, depresji, nieskuteczności diet, różnych orientacji i upodobań seksualnych. Napisana przystępnie, wciąga.

Napisane zbyt naukowo i zbyt nudno.

Jak dla mnie to żaden poradnik, tylko nudne wywody naukowe, które prowadzą nie wiadomo dokąd.

Oczekiwałam czegoś innego.

Napisane zbyt naukowo i zbyt nudno.

Oczekiwałam czegoś innego.

warto przeczytać,

warto przeczytać,

Oczekiwałam poradnika dla nieszczęśliwych ludzi, jednak to, co zastałam, zupełnie mnie zaskoczyło - pozytywnie oczywiście. Seligman świetnie podzielił swoją książkę na poszczególne zaburzenia i z precyzją opisał ich działanie, ich biologiczny aspekt, a także możliwość zmiany. Książkę czyta się przyjemnie, posiada wiele faktów, które warto znać. Seligman bierze pod uwagę szeroki zakres literatury, a o nieprawidłowościach metodologicznych któregoś z badań zawsze wspomina. Na dodatek, bardzo połechtał mój punkt widzenia odnośnie teorii "wszystko co złe, dzieję się w dzieciństwie", obalając ją z przepięknie przedstawionymi argumentami. Warto.
PS: Był jeden niuans, z którym się nie zgodziłam, ale czyż nie o to chodzi w nauce, by być zawsze trochę bardziej sceptycznym niż wypada?

Ciekawa lektura. Otwiera oczy na pewne aspekty życia, o których wydawać by się mogło wiemy wszystko, a jednak... okazuje się że jesteśmy w błędzie.

• Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Psychologia
  • Poradniki

Dodaj cytat z książki Co możesz zmienić, a czego nie możesz