Córka króla moczarów i inne baśnie

Tłumaczenie: Bogusława Sochańska
Seria: Klasyka w Nowych Szatach
Wydawnictwo: Media Rodzina
Dynd-Kongens Datter
Róża_Bzowa

Tom zawiera baśnie Andersena, które pozwalają dostrzec wszystkie zalety jego wspaniałego pisarstwa - humor, liryzm, metafizyczną głębię. Dzięki świetnemu tłumaczeniu Bogusławy Sochańskiej, która wszystkie baśnie przełożyła bezpośrednio wprost z duńskiego, docieramy do Andersena prawdziwego - prostego i finezyjnego zarazem. Trafiającego zarówno do czytelnika dziecięcego, jak i dorosłego.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2009

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/prod/86/Corka-krola-moczarow-i-inne-basnie

goskrzys | 2015-10-20
Przeczytana: 19 października 2015

Na zbiór ten składają się mniej znane baśnie Andersena, czarujące swym specyficznym klimatem na równi z "Królową Śniegu" czy "Calineczką".

Jeśli traktować je jako lekturę dla dzieci, to jednak zdecydowanie dla tych dzieci już trochę starszych, których nie przerazi rozbijana młotem głowa i wypływający mózg (serio, w tytułowej baśni), które nie będą za mocno przeżywać śmierci bohaterów. Bo też śmierć jest tu wszechobecna, jako naturalny proces w życiu; jakby autor chciał oswajać z jej istnieniem dziecięcą świadomość.

Klimat bardzo skandynawski, chciałoby się powiedzieć. Dziwny, lekko mroczny, podszyty melancholią. To nie są bajeczki, kończące się happy endem, w których bohaterowie kończą "żyjąc długo i szczęśliwie". Świat przyrody ożywa, przekazując prawdę o ludziach, życiu, miłości i śmierci. Jest tu i piękno, ale i szpetota, zaklęta w różne monstra. Coś na pograniczu sennego zwidu, fantazji, coś na pograniczu magii niewinnej dziecięcej wiary w cuda...

Ideały chrześcijańskie...

Pamiętam, że w 1 klasie podstawówki zachwyciła mnie okładka i musiałam koniecznie przeczytać tę książkę. Bardzo mi się spodobała.

Rebeca | 2015-11-13
yenna | 2015-02-21