Córka króla moczarów i inne baśnie

Okładka książki Córka króla moczarów i inne baśnie
Hans Christian AndersenAleksandra Kucharska-Cybuch Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Klasyka w Nowych Szatach literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klasyka w Nowych Szatach
Dynd-Kongens Datter
Media Rodzina
2009-03-25
1996-01-01
Bogusława Sochańska
baśnie literatura duńska bajki opowiadanie dziecięce duńskie

Okładka książki Królowa Śniegu Hans Christian Andersen, Vladyslav Yerko
Ocena 7,7
Królowa Śniegu Hans Christian Ande...
Okładka książki Bajki o zwierzętach Hans Christian Andersen, Ezop, Jacob Grimm, Wilhelm Grimm, Ignacy Krasicki
Ocena 0,0
Bajki o zwierz... Hans Christian Ande...

Na zbiór ten składają się mniej znane baśnie Andersena, czarujące swym specyficznym klimatem na równi z "Królową Śniegu" czy "Calineczką".

Jeśli traktować je jako lekturę dla dzieci, to jednak zdecydowanie dla tych dzieci już trochę starszych, których nie przerazi rozbijana młotem głowa i wypływający mózg (serio, w tytułowej baśni), które nie będą za mocno przeżywać śmierci bohaterów. Bo też śmierć jest tu wszechobecna, jako naturalny proces w życiu; jakby autor chciał oswajać z jej istnieniem dziecięcą świadomość.

Klimat bardzo skandynawski, chciałoby się powiedzieć. Dziwny, lekko mroczny, podszyty melancholią. To nie są bajeczki, kończące się happy endem, w których bohaterowie kończą "żyjąc długo i szczęśliwie". Świat przyrody ożywa, przekazując prawdę o ludziach, życiu, miłości i śmierci. Jest tu i piękno, ale i szpetota, zaklęta w różne monstra. Coś na pograniczu sennego zwidu, fantazji, coś na pograniczu magii niewinnej dziecięcej wiary w cuda...

Ideały chrześcijańskie mieszają się tu z motywami pogańskimi, tworząc niesamowicie klimatyczną mieszankę : typowo baśniową rzeczywistość, której tak bardzo brakuje człowiekowi w jego racjonalnym aż do bólu, dorosłym świecie. Morały, które można czerpać z poszczególnych opowieści, nie są jednoznaczne, zmuszają do refleksji, zależne są od interpretacji czytelnika. Przez to książka nadaje się również dla doroślejszych czytelników.

Pamiętam, że w 1 klasie podstawówki zachwyciła mnie okładka i musiałam koniecznie przeczytać tę książkę. Bardzo mi się spodobała.

Dodaj cytat z książki Córka króla moczarów i inne baśnie