Obrona modernizmu: wybór esejów

Wydawnictwo: Universitas
83-242-0625-6
modernizm, sztuka, esej, estetyka
sztuka
Snoopy

Teksty Greenberga nie były dotąd publikowane w przekładzie na język polski, poza jednym esejem Awangarda i kicz, który ukazał się w wydawanym przez paryską Kulturę tomie Kultura masowa (1959), zredagowanym przez Czesława Miłosza. Prezentowany tu wybór ukazuje Greenberga jako estetyka i filozofa sztuki, a nie krytyka czy historyka sztuki.

Snoopy | 2010-10-24
Przeczytana: 24 października 2010

Styl Clementa Greenberga jest rwany i często dosyć chaotyczny. Trudno też zgodzić się z wszystkimi stawianymi przez niego tezami (zwłaszcza, że stawiane są one nieraz w tonie dosyć apodyktycznym). Jest to jednak książka potrzebna, a waga zebranych w tomie artykułów nie leży li tylko w ich wartości historycznej. Przemyślenia Greenberga są niezwykle inspirujące i stawiają ważne pytania dotyczące sztuki, kiczu, awangardy, nowoczesności, sądów estetycznych i smaku. A kwestie te zawsze warto wciąż na nowo rozważać.

tyhe | 2015-06-02
notabene | 2014-09-22