Inne Obrazy: Oko, widzenie, sztuka: Od Albertiego do Duchampa

Seria: Eseje o Sztuce
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
sztuka
Snoopy

Podzielając pogląd wyrażony przez Rudolfa Arneheima o tym, że nasze oczy zostały zdegradowane do roli instrumentów pomiarowych i rozpoznających, autorka tropi i wskazuje te elementy w naszym postrzeganiu świata, które na przestrzeni wieków zostały wyeliminowane lub zignorowane przez konwencje kulturowe. W książce obraz jest nie tylko punktem wyjścia nowych sposobów widzenia i interpretacji świata, ale staje się też narzędziem do poznania mechanizmów naszej kultury i przyjętych przez nią nawyków percepcyjnych.

Nagroda Gdynia w kategorii Esej.

Buck Rotgut | 2017-02-05
Przeczytana: 26 lutego 2014