Fraszki, pieśni, treny

Okładka książki Fraszki, pieśni, treny
Jan Kochanowski Wydawnictwo: Greg poezja
126 str. 2 godz. 6 min.
Kategoria:
poezja
Wydawnictwo:
Greg
Data wydania:
2005-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2000-01-01
Liczba stron:
126
Czas czytania
2 godz. 6 min.
Język:
polski
ISBN:
83-7327-242-9
Tagi:
poezja fraszki pieśni treny
Średnia ocen

                6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
496 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
4055
404

Na półkach: , ,

To klasyk, który wyznacza punkt odniesienia dla wszystkich, którzy z większą lub mniejszą wprawą parali się w naszej literaturze uprawianiem gatunku zapoczątkowanego w Polsce przez poetę z Czarnolasu. Kolejne pokolenia rozpoczynały swoją edukację od zapoznania się i przyswojenia tych wpadających w ucho i na trwałe zapadających w pamięć zwrotów, które tak trafnie i celnie wyrażały prawdę o świecie i opisywały, jak rzadko się komu udawało, emocje, które wyrażają najgłębsze przeżycia i ludzkie doświadczenia. Są wydarzenia, takie jak śmierć ukochanej osoby, które najczęściej okrywa zasłona milczenia, bo nie ma takich słów, które mogłyby opisać to, co dzieje się w człowieku, żeby wyrazić stratę, która dotyka nie tylko w wymiarze fizycznym, ale przede wszystkim duchowym. Nikomu nie można życzyć śmierci i nie ma chyba nikogo takiego, kto by śmierci nie przeżywał, Jest ona stałym i nieodłącznym elementem naszego życia i towarzyszy nam od jego początków, nie ma szans, by przed nią uciec, nie ma możliwości, by przed nią się schować. Jednak inaczej ją przyjmujemy kiedy jest naturalnym doświadczeniem losu i jesteśmy do niej przygotowani i oswajamy się z faktem jej nieuchronnego nadejścia, a inaczej reagujemy kiedy przychodzi nagle i niespodziewanie i zabiera z naszego życia nie tych, co u schyłku, ale tych co na początku swej życiowej drogi. Bolesna strata dotyka każdego, jednak śmierć własnych dzieci, niewinnych i czystych, powoduje w nas ból przeogromny i wywołuje płacz niegasnący, bo rodzą się wtedy w nas pytania, co takiego się stało, że odchodzi dziecko, które nie miało jeszcze szansy zagnieździć się na tym świecie i uczynić cokolwiek złego. Jeszcze chwilkę temu było obok nas, biegało, śmiało się, bawiło, a za chwilę już go nie ma. Pytanie, które stawiamy często brzmią goryczą: dlaczego Boże, za co. Dla tych, których wiara jest słaba lub jej nie ma i dla tych, którzy wierzą, ten ból jest taki sam. Może tylko tym ufającym łatwiej jest się pogodzić i przyjąć, że śmierć ma sens, bo nie kończy życia, lecz otwiera je w nowym wymiarze w wieczności. Kochanowski osierocony po stracie córki wyraził w swych trenach wszystko to, co czuje każdy rodzic. Ma świadomość, że tej samotności nikt nie jest w stanie zapełnić, ale życie toczy się dalej i trzeba żyć dla innych, dal tych co pozostali. Treny to jeden z najbardziej znanych sposobów wyrażania smutku i bólu po odejściu kogoś kogo kochamy. Dla równowagi duchowej pisze utwory lekkie, zawierające dużą dozę ironii i złośliwości. Bo taki jest świat, nie jednowymiarowy, ale bogaty w swej różnorodności. I tam gdzie jest smutek, kiedyś musi zagościć i uśmiech. Tym jest arystotelesowska zasada złotego środka.

To klasyk, który wyznacza punkt odniesienia dla wszystkich, którzy z większą lub mniejszą wprawą parali się w naszej literaturze uprawianiem gatunku zapoczątkowanego w Polsce przez poetę z Czarnolasu. Kolejne pokolenia rozpoczynały swoją edukację od zapoznania się i przyswojenia tych wpadających w ucho i na trwałe zapadających w pamięć zwrotów, które tak trafnie i celnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 116
  • Posiadam
    245
  • Chcę przeczytać
    101
  • Lektury
    65
  • Poezja
    21
  • Lektury szkolne
    19
  • Ulubione
    13
  • Literatura polska
    13
  • Klasyka
    12
  • Studia
    6

Cytaty

Więcej
Jan Kochanowski Fraszki, pieśni, treny Zobacz więcej
Jan Kochanowski Fraszki, pieśni, treny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także