Bajki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektura szkolna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Darmowe dodatki Edytuj książkę
8372200629
bajki, dla dzieci, lektury szkolne
Nemosja

M.in.: "Wstęp do bajek", "Szczygieł i kos", "Ptaszki w klatce", "Księgi", "Gospodarz i drzewa", "Wilki i owce", "Kałamarz i pióro".
Ilustrował Piotr Iwaszko.

źródło opisu: Zielona Sowa, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-03-09
Na półkach: Przeczytane, Studia, 2016
Przeczytana: 08 marca 2016

W pierwszym toku analizy składowej bajki wyróżnimy jej dwa ,,rodzaje". Bajka występuje jako parabola i apolog. Parabola przekazuje nam uniwersalne znaczenie odwołujące się do samego człowieka często skrywając sensy i morały, które sami musimy wywnioskować, zrozumieć, przyswoić i zapewne przestrzegać wskazanych weń poleceń. Apolog jest formą prostszą, często prześmiewczą, a co najważniejsze bohaterami apologów są zwierzęta.
Bajki Krasickiego to głębokie i rzeczowe utwory, które niosą ze sobą przesłanie dydaktyczne. Tak naprawdę nie możemy dowieść, że Autor swoją Twórczość kierował ku najmłodszym. Bajki dotyczą każdego z nas. Bajki są wyznacznikiem kolejnych wtajemniczeń naszego życia. Z czasem dorastania odrywamy większe i mniejsze prawa rządzące tym światem. Takie wyznaczniki idealnego postępowania, unikania pokus, zła i dziwactwa znajdziemy w ,,Bajkach" Ignacego Krasickiego. Czasem morał jaśnieje z miarą kończenia ostatniego wersu w bajce, a czasem potrzeba pomocy specjalisty z...

Northman | 2015-09-14
Przeczytana: 25 kwietnia 2001

Mądre, głębokie, pełne życiowej mądrości i życiowych prawd. Takie są właśnie "Bajki" autorstwa Krasickiego. Każda może czegoś nauczyć, każda obnaża prawdziwą naturę ludzi i świata, a przy tym każda jest niesamowicie prosta, przystępna i zrozumiała. Wszystkie razem i każda z osobna są strzałem w dziesiątkę.

Niewiele jest tak pełnych oczywistych prawd i celnych morałów utworów, które dzięki niesamowitej prostocie i zastosowanej przez autora metaforyce wznoszą się o poziom wyżej, stając się dzięki temu czymś ponadczasowym. Tak naprawdę każdy z nas może z powodzeniem wynieść z "Bajek" jakąś naukę. Do tego naukę ważną nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłego. Świetna lektura, a co najważniejsze, szalenie aktualna - i to pomimo lat, które upłynęły od jej napisania. Gorąco polecam.

Róża_seledynowa | 2017-06-23

Świetna obserwacja relacji międzyludzkich, charakterów, zdarzeń. Warto znać te kultowe bajki, do których nawiązania spotyka się w literaturze i mowie.

Karla | 2012-09-14

"Bajki" Krasickiego uczą nas do dziś. Ludzie nadal mają i (raczej) będą mieli cechy "opisanych" zwierząt. Niektóre można porównać do politycznej sytuacji Polski.
Polecam :)

| 2014-09-03

Klasyka, którą niestety postrzega się głównie przez pryzmat lektury szkolnej. A to przecież kompendium życiowej mądrości.

wakahisa | 2013-08-26

Jeszcze kilka lat temu oceniałabym bajki Krasickiego o wiele niżej... Być może dlatego, że nie widziałam tego drugiego dna, czytałam to w sposób dosłowny i nie miało to dla mnie wtedy kompletnie sensu. Teraz mogę powiedzieć, że te bajki mają naprawdę dużą wartość i dają do myślenia o ile jest się w starszym wieku, ponieważ wtedy potrafi się wyciągnąć naukę, co niekoniecznie udawało mi się jak byłam młodsza.

Ervisha | 2017-10-27
Przeczytana: 27 października 2017

Zbiór krótkich a czasem bardzo króciutkich bajek autorstwa Ignacego Krasickiego, których bohaterami są przede wszystkim zwierzęta, ale czasem również ludzie.
Trzeba zaznaczyć, że poeta nie pisał ich z myślą o dzieciach - wszystkie były kierowane do dorosłego odbiorcy. Autor pod pryzmatem zwierząt przedstawiał ludzi: ich cechy, zachowania, czyny, zalety oraz wady (takie jak: kłamstwo, obłuda, skąpstwo, dewocja, czy czcze pochlebstwo).
Przekazywał uniwersalne prawdy rządzące światem - niezmienne, takie, które można odnieść do każdej epoki.

Wydawnictwo G&P oferuje zbiór przepięknie zilustrowany przez mistrza ilustracji Jana Marcina Szancera, który według mnie był wybitnym Artystą przez duże "A". Jego prace odznaczają się wielkim kunsztem. Nie są przekoloryzowane czy też przesycone, nie przypominają karykatur, nie przerażają i nie odstraszają. Widać w nich delikatność, wyjątkową dbałość o szczegóły a także delikatny charakter i lekkość. Ponadto są realne i takie prawdziwe - one...

kryptonite | 2010-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Krótko i zwięźle: świetne.

miś | 2017-03-12

GENIALNE !!!
Na dowód przytoczę dwie krótkie, które zrobiły na mnie największe wrażenie.

MĄDRY i GŁUPI
Nie nowina, że głupi mądrego przegadał;
Kontent więc, iż uczony nic nie odpowiadał,
Tym bardziej jeszcze krzyczeć przeraźliwie począł;
Na koniec zmordowany, gdy sobie odpoczął,
Rzekł mądry, żeby nie był w odpowiedzi dłużny:
"Wiesz, dlaczego dzwon głośny? Bo wewnątrz jest próżny".

I druga nie mniej dobra.

KAŁAMARZ i PIÓRO
Powadził się kałamarz na stoliku z piórem,
Kto świeżo napisanej księgi był autorem.
Nadszedł ten, co ją pisał, rozśmiał się z bajarzów.
Wieleż takich na świecie piór i kałamarzów!

Na dodatek napiszę, że czytałam wyjątkowe wydanie z pięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera! POLECAM!!!
8/10

Ajka_ | 2010-11-09
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Krasickiego darzę wielkim sentymentem, gdyż mój pierwszy spektakl, w którym grałam, był właśnie stworzony z jego bajek. Odnajdując znajome mi bajki w tej książce, uśmiechałam się.
Faktycznie, język archaiczny jest trudny, a ciągłe szukanie znaczenia słów w przypisach jest uciążliwe. Co zrobić? Taki urok.
Co nie zmienia faktu, że bajki Krasickiego są mądre i aktualne nawet dzisiaj. Jedna z tych rzeczy, która mnie uwiodła.
Czytanie wymaga jednak wielkiego skupienia i czasami nawet to nie jest kluczem do zrozumienia czytanego tekstu.
Mimo wszystko, zachęcam chociaż do PRZEGLĄDNIĘCIA, bo takie książki powinno się znać.