Bajki

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Lektura szkolna". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Zielona Sowa
8372200629
bajki, dla dzieci, lektury szkolne
Nemosja

Inne wydania

M.in.: "Wstęp do bajek", "Szczygieł i kos", "Ptaszki w klatce", "Księgi", "Gospodarz i drzewa", "Wilki i owce", "Kałamarz i pióro".
Ilustrował Piotr Iwaszko.

źródło opisu: Zielona Sowa, 1999

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Paweł | 2016-03-09
Na półkach: 2016, Przeczytane, Studia
Przeczytana: 08 marca 2016

W pierwszym toku analizy składowej bajki wyróżnimy jej dwa ,,rodzaje". Bajka występuje jako parabola i apolog. Parabola przekazuje nam uniwersalne znaczenie odwołujące się do samego człowieka często skrywając sensy i morały, które sami musimy wywnioskować, zrozumieć, przyswoić i zapewne przestrzegać wskazanych weń poleceń. Apolog jest formą prostszą, często prześmiewczą, a co najważniejsze bohaterami apologów są zwierzęta.
Bajki Krasickiego to głębokie i rzeczowe utwory, które niosą ze sobą przesłanie dydaktyczne. Tak naprawdę nie możemy dowieść, że Autor swoją Twórczość kierował ku najmłodszym. Bajki dotyczą każdego z nas. Bajki są wyznacznikiem kolejnych wtajemniczeń naszego życia. Z czasem dorastania odrywamy większe i mniejsze prawa rządzące tym światem. Takie wyznaczniki idealnego postępowania, unikania pokus, zła i dziwactwa znajdziemy w ,,Bajkach" Ignacego Krasickiego. Czasem morał jaśnieje z miarą kończenia ostatniego wersu w bajce, a czasem potrzeba pomocy specjalisty z...

Northman | 2015-09-14
Przeczytana: 25 kwietnia 2001

Mądre, głębokie, pełne życiowej mądrości i życiowych prawd. Takie są właśnie "Bajki" autorstwa Krasickiego. Każda może czegoś nauczyć, każda obnaża prawdziwą naturę ludzi i świata, a przy tym każda jest niesamowicie prosta, przystępna i zrozumiała. Wszystkie razem i każda z osobna są strzałem w dziesiątkę.

Niewiele jest tak pełnych oczywistych prawd i celnych morałów utworów, które dzięki niesamowitej prostocie i zastosowanej przez autora metaforyce wznoszą się o poziom wyżej, stając się dzięki temu czymś ponadczasowym. Tak naprawdę każdy z nas może z powodzeniem wynieść z "Bajek" jakąś naukę. Do tego naukę ważną nie tylko dla dziecka, ale i dla dorosłego. Świetna lektura, a co najważniejsze, szalenie aktualna - i to pomimo lat, które upłynęły od jej napisania. Gorąco polecam.

| 2014-09-03

Klasyka, którą niestety postrzega się głównie przez pryzmat lektury szkolnej. A to przecież kompendium życiowej mądrości.

Karla | 2012-09-14

"Bajki" Krasickiego uczą nas do dziś. Ludzie nadal mają i (raczej) będą mieli cechy "opisanych" zwierząt. Niektóre można porównać do politycznej sytuacji Polski.
Polecam :)

wakahisa | 2013-08-26

Jeszcze kilka lat temu oceniałabym bajki Krasickiego o wiele niżej... Być może dlatego, że nie widziałam tego drugiego dna, czytałam to w sposób dosłowny i nie miało to dla mnie wtedy kompletnie sensu. Teraz mogę powiedzieć, że te bajki mają naprawdę dużą wartość i dają do myślenia o ile jest się w starszym wieku, ponieważ wtedy potrafi się wyciągnąć naukę, co niekoniecznie udawało mi się jak byłam młodsza.

książek: 1991
kryptonite | 2010-10-07
Przeczytana: 2010 rok

Krótko i zwięźle: świetne.

Ajka_ | 2010-11-09
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Krasickiego darzę wielkim sentymentem, gdyż mój pierwszy spektakl, w którym grałam, był właśnie stworzony z jego bajek. Odnajdując znajome mi bajki w tej książce, uśmiechałam się.
Faktycznie, język archaiczny jest trudny, a ciągłe szukanie znaczenia słów w przypisach jest uciążliwe. Co zrobić? Taki urok.
Co nie zmienia faktu, że bajki Krasickiego są mądre i aktualne nawet dzisiaj. Jedna z tych rzeczy, która mnie uwiodła.
Czytanie wymaga jednak wielkiego skupienia i czasami nawet to nie jest kluczem do zrozumienia czytanego tekstu.
Mimo wszystko, zachęcam chociaż do PRZEGLĄDNIĘCIA, bo takie książki powinno się znać.

Isadora | 2010-11-06

Nigdy jakoś nie gustowałam w formie literackiej,jaką są bajki.Nieraz uderzała mnie trafność puenty-morału,ale do zachwytu było mi daleko.
Po lekturze "Bajek" nic się nie zmieniło ; przeczytałam je dość obojętnie i jeśli zatrzymałam się na którejś dłużej,z pewnością była to "Dewotka" i "Jagnię i wilcy".
Męczący jest archaiczny język ; przywary krytykowane w bajkach właściwie są uniwersalne i aktualne także w dzisiejszych czasach,więc jeśli ktoś naprawdę nie ma nic innego pod ręką,może po nie sięgnąć.

Youmi | 2011-02-13

Każde dziecko musi znać jego bajki.
Te bajki ma po mnie siostra i następne pokolenia też będą je znać.

mozartiwieloryb | 2010-10-25
Przeczytana: 25 października 2010

Uniwersalna.
Dosadna.

Bajkowy zbiór prawd oczywistych.
Dobre, bo polskie!