837285081X
filozofia i etyka
Natalia

Powodzenie pierwszego wydania skryptu „Historia filozofii i etyki. Źródła i komentarze” z 1997 roku, skłoniły wydawcę i autorów do przygotowania trzeciego wydania. Autorzy starali się kierować programami wykładów na kierunkach społeczno-humanistycznych (szczególnie : ekonomii, prawie, pedagogice, historii i filologiach). Z tej pracy mogą korzystać studenci innych kierunków, słowem wszyscy, którzy poszukują przewodnika do dziejów dyskusji filozoficznych, toczonych w starożytności, średniowieczu, odrodzeniu i epoce nowożytnej, aż po współczesność. W wielu miejscach autorzy wyszli poza standardowe programy wykładów, pokazując rzadziej omawiane problemy i poglądy z zakresu filozofii praktycznej. Dotyczy to pewnych kwestii z zakresu źródeł do dziejów filozofii polskiej, etyki. Omówienie filozofii współczesnej - jakkolwiek może wydawać się niepełne czy nawet miejscami pobieżne- skupia się na kierunkach, które okazały się najbardziej popularnymi w XX wieku, którym wykładowcy i nauczyciele filozofii poświęcają najwięcej miejsca.

Geniusz tego przewodnika po świecie filozofii polega na niezwykłej oszczędności słowa, prawdopodobnie wynikającej z szacunku do możliwości intelektualnych czytelnika. Zamiast rozległych komentarzy i życiorysów omawianych myślicieli, autorzy proponują skłonienie do samodzielnego odkrycia idei zawartych w tekstach . Służy temu zbudowanie poszczególnych rozdziałów z wyrywków tekstów filozoficznych (wydobycie ich esencji) oraz wstawienie krótkiego komentarza odautorskiego, będącego przydatnym drogowskazem interpretacyjnym. Polecam wszystkim bez wyjątku!

napisana łatwym i przystępnym językiem, materiał przejrzyście podzielony, nigdy bym nie sądziła, że można czytać książkę z historii filozofii z taką łatwością i przyjemnością - dzięki niej zdałam egzamin na 4+ :) polecam!

książek: 2069
AnnaSikorska | 2015-11-17