filozofia, historia, podręcznik
filozofia i etyka
Michał

W książce zaprezentowano zarys doktryn filozoficznych napisanych przystępnym językiem, skupiając się nie tylko na sylwetkach poszczególnych filozofów, ale także analizując teksty źródłowe. Niezwykle cennym elementem tej publikacji są kontynuacje myśli filozoficznych, które pozwalają porównać, jak te same problemy interpretowali poszczególni filozofowie, czy nawiązania do dzieł literackich i bogaty materiał ilustracyjny.

Delur | 2012-07-07
Przeczytana: 07 lipca 2012

Książka ta jest niefortunnie nazwana, „Słownik myśli” kojarzy się z encyklopedycznością, alfabetycznym ułożeniem zagadnień filozoficznych i filozofów.
W tej pozycji jednak aż 46 (!) filozofów przedstawionych jest w kolejności chronologicznej, pogrupowanej na epoki od starożytności do współczesności. Autorów jest kilku, stąd zauważalne różne style, sympatie i podejście do tematu, co jest ogromną zaletą wzbogacającą lekturę.
Plusem tej pozycji jest jej podręcznikowy charakter, u każdego filozofa mamy wyróżnione w akapitach najważniejsze myśli, kilka reprezentatywnych tekstów źródłowych, jego znaczenie w filozofii, wpływ na kulturę i – co chyba najważniejsze – bibliografię w języku polskim, która otwiera drogę dalszym poszukiwaniom. Na marginesach pozostawiono sporo miejsca, można tam notować, podkreślać i robić wszystko to, co pomaga nam w nauce. Nie mam pojęcia jak na 511 stronach udało się zmieścić tyle treści i wymienionych wyżej dodatków, jednak nie mamy poczucia przesytu....

Genialna pozycja, iście filozoficzna, gdyż skupia się także na podłożu kulturowym poszczególnych poglądów (poezja, literatura, rzeźba).
Czuję ogromny niedosyt i czekam na wznowienie serii o innych, mniej popularnych, lecz nie mniej interesujących - filozofach :(

| 2010-11-03

Wygodnie opracowane notatki, wiedza w pigułce. Bardzo dobra, dokładna książka, ale...,że tak się wyrażę "dla wtajemniczonych".

Kacper | 2016-03-12
Na półkach: Filozofia, Posiadam, Przeczytane