Słownik myśli filozoficznej

Okładka książki Słownik myśli filozoficznej Michał Kuziak, Dariusz Sikorski, Tomasz Tomasik
Okładka książki Słownik myśli filozoficznej
Michał KuziakDariusz Sikorski Wydawnictwo: Park filozofia, etyka
filozofia, etyka
Park
2004-01-01
2004-01-01
filozofia historia podręcznik

Okładka książki Media Joanna Chwaszcz, Małgorzata Pietruszka, Dariusz Sikorski
Media Joanna Chwaszcz, Ma...
Historia Do Rz... Marek Gałęzowski,&n...
Okładka książki Kulty publiczności Mirosław Kalinowski, Iwona Niewiadomska, Dariusz Sikorski
Kulty publiczn... Mirosław Kalinowski...
Okładka książki Sekty Sławomir Bukalski, Dariusz Sikorski
Sekty Sławomir Bukalski,&...

Rzadko się zdarza by na łamach 500 stron, przedstawić w dosyć dogłębny sposób myśl 46 filozofów, zawierając tym samym rdzeń ich myśli nie komplikując tego zanadto dla samego nowicjusza filozofii. Wszystko jest tu klarownie i wyjątkowo przejrzyście pogrupowane. Poszczególne okresy filozofii zaznaczone są innymi kolorami, co zwiększa czytelność obrazu. W dodatku zawiera cytaty oraz fragmenty tekstów, pozwalające młodemu adeptowi bezpośrednio zapoznać się z samym filozofem. Ponadto na końcu książki znajdziemy odpowiednie materiały bibliograficzne umożliwiające sięgniecie po filozofów, którzy nas wyjątkowo zainteresowani.

Całość jest na swoim miejscu. Książka ta powinna świecić przykładem dla wszystkich twórców podręczników filozoficznych. Bo tak się właśnie je powinno robić.

Genialna pozycja, iście filozoficzna, gdyż skupia się także na podłożu kulturowym poszczególnych poglądów (poezja, literatura, rzeźba).
Czuję ogromny niedosyt i czekam na wznowienie serii o innych, mniej popularnych, lecz nie mniej interesujących - filozofach :(

Książka ta jest niefortunnie nazwana, „Słownik myśli” kojarzy się z encyklopedycznością, alfabetycznym ułożeniem zagadnień filozoficznych i filozofów.
W tej pozycji jednak aż 46 (!) filozofów przedstawionych jest w kolejności chronologicznej, pogrupowanej na epoki od starożytności do współczesności. Autorów jest kilku, stąd zauważalne różne style, sympatie i podejście do tematu, co jest ogromną zaletą wzbogacającą lekturę.
Plusem tej pozycji jest jej podręcznikowy charakter, u każdego filozofa mamy wyróżnione w akapitach najważniejsze myśli, kilka reprezentatywnych tekstów źródłowych, jego znaczenie w filozofii, wpływ na kulturę i – co chyba najważniejsze – bibliografię w języku polskim, która otwiera drogę dalszym poszukiwaniom. Na marginesach pozostawiono sporo miejsca, można tam notować, podkreślać i robić wszystko to, co pomaga nam w nauce. Nie mam pojęcia jak na 511 stronach udało się zmieścić tyle treści i wymienionych wyżej dodatków, jednak nie mamy poczucia przesytu. Kolorowe zdjęcia, czasem schematy, konsekwentny układ kolorystyczny pomaga uczyć się z książki.
„Słownik myśli filozoficznej” z pewnością wystarczy do nauki filozofii w liceum, nie wiem jak z maturami z filozofii – ja czytałem go z ciekawości, dla siebie. Wbrew temu co mówi inna opinia, wcale nie jest "dla wtajemniczonych", wszystkie pojęcia wyjaśniane są w chwili ich wprowadzenia, mamy słowniczki i wyjaśnienia.

Wydanie: 9/10 Słownik niestety sam się zamyka, po złamaniu grzbietu potrafią wypadać kartki.

Ocena: kupuj! Warto mieć w domu, przydaje się

• Filozofia
  • Pożyczone
  • Czytam... ino nie śpieszno
  • Przeczytane 2012
  • 2010

Dodaj cytat z książki Słownik myśli filozoficznej