Na krańcu świata

1995-01-01
83-86611-01-4
Ewa Górczyńska
miłość II Wojna Światowa; doktor

Jak opisać ogrom Australii z pierwszej połowy XX wieku.
Jej bogactwo przyrodnicze, jej magiczny klimat, jej majestat.
Autorka zrobiła to w sposób zupełnie wyjątkowy, poprzez opowieść o losach Cassandry, pierwszej lekarki w australijskim pogotowiu lotniczym.
Cassie, z pochodzenia Australijka, dotychczasowe życie spędziła poza ojczyzną. Wychowywana w Stanach Zjednoczonych i w Anglii, niewiele wie o kraju swojego pochodzenia.
Praca, której się podejmuje, głównie z powodu komplikacji w życiu osobistym, pozwoli jej odkryć Australię, w całej jej niezwykłej okazałości.

Pionierskie zadanie - czyli ratowanie zdrowia i życia mieszkańców interioru, których farmy są niekiedy oddalone o kilkaset kilometrów; trudności w dotarciu do miejsc położonych w dzikich i niedostępnych terenach, nieufność pacjentów, wobec faktu, że lekarzem jest kobieta, ekstremalne warunki atmosferyczne - od upałów po powodzie; to wszystko autorka podaje w sposób niezwykle lekki. Narracja płynie wartkim nurtem, a z każdą kolejną kartką życie Cassie oraz innych mieszkańców interioru fascynuje coraz bardziej.
Zwłaszcza, że w sferze emocjonalnej, też bardzo dużo się dzieje. Przyjaźnie, miłości, rozczarowania, trudne decyzje, znój codzienności - to wszystko jest przedstawione w sposób niezwykle wiarygodny i prawdziwy.

Całość ma dla mnie niemalże epicki rozmach.
Kilka lat, przedstawionych na kartach tak grubej powieści fascynuje tak, że czyta się ją w mgnieniu oka.
Ogromnie żałuję, że to jedyna powieść tej autorki wydana u nas, z wielką chęcią przeczytałabym wszystkie.

Jak opisać ogrom Australii z pierwszej połowy XX wieku.
Jej bogactwo przyrodnicze, jej magiczny klimat, jej majestat.

Ciekawa historia lekarki, która po sercowych rozczarowaniach, postanawia pracować w głębi kontynentu australijskiego jako tzw. "latający doktor" czyli po prostu lekarz lotniczego pogotowia.
Pomysł na powieść bardzo ciekawy - rzetelne opisy (czasem niezwykłych) przypadków medycznych, interesujące wstawki o aborygenach, interiorze australijskim, ciekawa historia głównej bohaterki, mogło ja pisać życie. Niestety gorzej z wykonaniem - zdania są krótkie, a wiele wydarzeń opisanych bardzo pobieżnie, bohaterzy płytcy, trudno się z nimi zżyć.

Książka z klimatem i raczej dla pań. Niezwykła opowieść o trudnej pracy młodej lekarki, która w wyniku przykrych doświadczeń osobistych podejmuje wyzwanie i wstępuje do powietrznej służby medycznej, niosąc pomoc mieszkańcom na odludziu australijskiego interioru. Jednocześnie poznaje problemy codzienności swoich nowych przyjaciół i podopiecznych, oraz uroki obcowania z naturą. Historia rozgrywa się w latach tuż przed, w trakcie i po II wojnie światowej. Kobieta realizująca się zawodowo musiała wykazać się determinacją i ogromnym profesjonalizmem, zwłaszcza wykonując zawód uznawany za męski. Ponadto jej życie uczuciowe przynosi sporo gorzkich rozczarowań. Jednakże w końcu i do niej wydaje się uśmiechać szczęście.

Po zakończonym związku z mężczyzną Cassandra Clarke przenosi się w sam środek australijskiej głuszy i tam rozpoczyna nowe życie. Zatrudnia się jako lekarz PSM i od tego momentu poznajemy jej losy i trud codziennej pracy. Bardzo ciekawie napisana książka, po którą warto sięgnąć w zimowe wieczory.

Dawno już nie przeczytałam tak dobrej książki z gatunku romans. Książka bardzo ciekawa, w której stale coś się dzieje, głównie za sprawą młodej lekarki, która lecząc złamane serce rezygnuje z cywilizacji i wielkiego świata, ląduje w środku australijskiego pustkowia, by poświęcić się niesieniu pomocy ludziom pozbawionym jakiejkolwiek opieki medycznej, do których dotrzeć można w zasadzie tylko drogą lotniczą. Nieudany związek Cassie z mężczyzną u progu dorosłego życia i kolejne doświadczenia w relacjach damsko-męskich przedstawione zostały w sposób bardzo interesujący i nie oczywisty. A przy tym te australijskie klimaty, krajobrazy i migawki z życia i obyczaje Aborygenów w latach trzydziestych, czterdziestych ubiegłego stulecia... Całość naprawdę godna polecenia

Nie da się tak po prostu zarekomendować tej książki z tego względu, że jako wydana w 1995r. jest trudna do zdobycia. Szkoda wielka, bo moim zdaniem jest to wspaniała powieść- łączy w sobie to wszystko, co lubię: medycynę, Australię, przygodę i miłość. Wszystko w doskonałych proporcjach. Język prosty i oszczędny, dialogi i opisy dobrze skonstruowane, fabuła intrygująca, bohaterowie budzący jednoznaczne uczucia. Się czyta i się odpoczywa!!! Obrazy przesuwają się przed oczami wyobraźni...Aż żal, że się skończyło...
Jeśli komuś wpadnie w ręce- polecam z całego serca!!

Piękna historia lekarki,która wyrusza z jedengo końca świata na drugi aby wypełniać swoje zawodowe obowiązki. Spotyka wiele radosnych jak i smytnych chwil. Podejmuje decyzje,które wpływają na jej. Dąży do tego aby być szcześliwą. Do tego możemy podziwiać krajobraz Australii. Jest to wspaniała i przejmująca opowieść:) Gorąco polecam!:)

Wspniała książka, niezwykłe opisy Autralii, prawdziwe uczucia, codzienne życie. Wielka determinacja kobiety, żeby w czasach których przyszło jej żyć pokazała, że wartto dążyć do spełnienia marzeń.

• 2017
  • Australia
  • Romans
  • 2016

Dodaj cytat z książki Na krańcu świata