Sekret Clary

Tłumaczenie: Joanna Polachowska
Cykl: Sekret Klary (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Le secret de Clara
rodzina, życie, problemy
Marta

Lato 1945 roku, Vallongue w Prowansji, letnia rezydencja bogatej mieszczańskiej rodziny Morvanów. Nad ranem seniorkę rodu Clarę budzi wystrzał z rewolweru. Schodzi na dół i przerażona stwierdza, że jej starszy syn Eduard leży martwy. Policja stwierdza samobójstwo. Mijają lata. Rodzina się rozrasta i pomnaża swój majątek, członkowie klanu romansują, zawierają małżeństwa, robią kariery. Nad wszystkim i wszystkimi czuwa Clara. Ma poczucie, że prędzej czy później dojdzie do tragedii, która doprowadzi do rozpadu klanu. Z wielkim niepokojem obserwuje młodszego syna Charlesa, który w czasie wojny stracił w obozie żonę i córkę. Obydwoje wiedzą, że nad rodziną zawisło fatum, że to nie koniec nieszczęść.

[Świat Książki]

zeida | 2013-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Książka dobra - naprawdę polecam. Gdy zobaczyłam okładkę, od razu pomyślałam, że to romans. Na szczęście nie, jest to piękna saga - o potędze, pieniądzach, miłości, uporze...

Ela | 2014-02-07
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 07 lutego 2014

Książkę tą zobaczyłam u mamy na półce. Zapytałam czy mogę pożyć. Mama zgodziła się bo potem zawsze chętnie rozmawiamy o wspólnie przeczytanych książkach. Dając mi ją nie zaopiniowała mi jej, więc mój osąd jest bardzo obiektywny.

Początek jest strasznie wciągający. Nie mogłam się od książki oderwać. Potem nieco mi się dłużyła. To taka powieść hmm jakby obyczajowa, o pewnej rodzinie.
Jesteśmy na zmianę w Paryżu i w miasteczku na Prowansji. Prowansja zdecydowanie bardziej uwodziła swym opisem. Słońcem, gajami oliwnymi. Mmm aż zamykałam oczy i myślałam, że to mojej skóry dotykają promienie słońca, a na podniebieniu czuję smak wyśmienitych potraw skropionych oliwą z oliwek, zrobioną z tych oliwek obok których się przechadzałam.
Saga rodziny, której głową jest Clara. Choć nie jest kluczową postacią w książce, to spaja całą rodzinę w jedno.
Moim zdaniem tytuł mógłby być delikatnie inny, ale ocenicie sami gdy przeczytacie.
Spędziłam miło czas czytając tą książkę, po mimo sporej...

marypoppins | 2011-08-27
Przeczytana: 03 lutego 2011

Rok 1945, gdzieś w Prowansji, niedaleko Awinionu, w Vallongue, letniej posiadłości rodziny Morvanów z Paryża, jest środek nocy i nagle rozlega się strzał. Seniorka rodu Clara biegnie do gabinetu, który należał do jej nieżyjącego już męża i zastaje tam swoich synów Edouarda i Charles'a. Lekarze potwierdzają samobójstwo Edouarda.
Tak zaczyna się historia rodziny, której głową i mentorką jest Clara.Czytając książkę można prześledzić losy poszczególnych członków rodziny, obserwujemy jak dorastają dzieci, dokonują swoich wyborów, nie zawsze po myśli dorosłych. Taką oazą spokoju jest Clara, która powtarza, że rodzina jest najważniejsza i to w rodzinie należy szukać oparcia i każdy powinien je tam znaleźć. Piękna mądra i ciepła powieść.

Maille | 2011-09-20
Przeczytana: 20 września 2011

Hmmm... książka dobra, aczkolwiek bez rewelacji. Chwilami zbyt przewidywalna, nasączona egzaltowaną kobiecością i zbędnymi achami i ochami. Jednakże główny wątek wystarczająco ciekawy, by chcieć dobrnąć do końca. Samo zakończenie pozostawia nam wiele niedomówień, których zapewne należy szukać w kontynuacji powieści. Osobiście jednak wstrzymam się w dalszym wnikaniu w historię sekretów Clary.

Diana Diana | 2014-10-02
Przeczytana: 02 października 2014

Bardzo ciekawa , polecam, następna część to Potomkowie Clary, myślę, że również będzie interesująca.

Luna | 2015-04-14
Przeczytana: 02 marca 2014

Intrygująca, ciekawa, niebanalna, tajemnicza po prostu idealna. Polecam zarówno "Sekret Clary" jak i drugą część "Potomkowie Clary".

Justys80 | 2016-07-29

Wciagajaca ksiazka, polecam rowniez Potomkowie Clary!!!

Asiulek | 2016-11-06
marbel44 | 2016-11-01