978-83-61845-04-1
lekarze, literatura polska
Ag2S

Młoda doktor Ewa przeprowadza się z rodziną z Metropolii do Miasteczka. Wyniesiona z kliniki wiedza uniemożliwia jej współpracę ze skłonnym do intryg i błędów w sztuce zespołem cynicznego ordynatora Bańki. Trudności pogłębia fakt, że mąż wypływa w długi żeglarski rejs, a atrakcyjną internistkę zaczynają osaczać zalotnicy. Kogo wybierze lekarka? Czy warto dochowywać wierności? Przez co zaczynamy chorować? Jak zmienia się życie polskich lekarzy w nowej, kapitalistycznej rzeczywistości? Ewa wraca do Metropolii i realizuje się w środowisku akademickim. Trzymająca w napięciu fabuła, piękny język i bogata warstwa refleksyjna. Słowem lektura, do której się wraca. Eleganckie wydanie doskonałe na prezent.

agwro | 2010-12-04
Przeczytana: 01 grudnia 2010

Wiosną 1989 roku Studio Filmowe „Zebra” zakupuje scenariusz na film, który nie zostanie zekranizowany. Autorką jest Danuta Mikołajewska, lekarz chorób wewnętrznych, a historia opowiada o środowisku lekarskim i jego zmaganiach z rzeczywistością PRL-u. Dwadzieścia lat później pod niezmienionym tytułem wydana zostaje „Reanimacja” - powieść, której fabułę tworzył upływający czas i przewrotne życie.

Lata 80-te. Kryzys wewnętrzny młodej doktor Ewy rozciąga się poza jej intymny świat - na sale małomiasteczkowego szpitala. Po doświadczeniach zdobytych w metropolii ambitna lekarka musi nauczyć się, jak walczyć o życie pacjentów w fatalnych warunkach, w otoczeniu, które dawno skapitulowało, w miejscu, które trawi niekończący się remont.

Widziana oczyma męża historia wrażliwej lekarki, jej współpracowników oraz przyjaciół - próbujących sobie radzić z zaburzoną rzeczywistością. Do nieustającego remontu dołącza się polska transformacja i zanim dane im będzie osiągnąć stan równowagi,...

ann8787 | 2011-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Książka właściwie tylko dla tych, którzy z medycyną nie mają zbyt wiele wspólnego. Tym osobom, może wydawać sie na swój sposób ciekawa, bo odsłania arkana polskiej medycyny na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
W mojej ocenie książkę ratuje ostatnie 100 stron.

salalamanca gda | 2016-02-23
ajatakanieuczesana | 2015-08-11