Fads and Fallacies in the Name of Science
nauka, pseudonauka, historia
popularnonaukowa

Martin Gardner, amerykański pisarz i popularyzator nauki, poświęcił swą książkę maniactwom naukowym. Na licznych przykładach zaczerpniętych ze Stanów Zjednoczonych i krajów Europy Zachodniej ukazuje przyczyny i podłoże szerzenia się pseudonauki, pobudki, którymi kierują się ludzie uprawiający pseudonaukę. Niektóre przypadki przejawów patologii nauki traktuje żartobliwie, jako niegroźną dla otoczenia ciekawostkę; w innych natomiast z całą ostrością ujawnia niebezpieczeństwo społeczne ich skutków. Do czego m.in. prowadzi obłąkańcza nauka, ignorancja i nieuctwo pokazuje Gardner na przykładzie nazizmu.
Cytowane przez autora maniactwa naukowe dotyczą wielu dziedzin: astronomii, geologii, fizyki, biologii, psychologii.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Wrocław 1966

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

książek: 2045

Martin Gardner, dzięki niemu wielu humanistów i laików pokochało matmę i opanowało ją.

Tutaj wzorem swego przyjaciela Jamesa Randiego, rozprawia się z paranauką, newage, pseudomedycyną, ufologią itd.

Chyba pierwszą taką postacią był właśnie niespodzianka, Harry Houdini jako magik posiadał wiedze demaskatorską spirytystów. Potem taką postacią był James Randi żyjący do dziś, a dziś taką postacią jest Mentalista Derren Brown. Wszystkich ich polecam.

Maciej Chojnacki | 2010-10-15
Przeczytana: 05 listopada 2010

Jeśli ktoś chciałbym zapoznać się z racjonalną krytyką pseudonauki, to jest to pozycja, od której należy rozpocząć. Absolutny klasyk. Bardzo dobra, z gatunku otwierających oczy szeroko zamknięte.

Polskie wydanie jest wprawdzie pozbawione rozdziału pozbawionego łysenkizmowi, ale wynagradzają to ilustracje Szymona Kobylińskiego.

Chris_Carrion | 2012-12-01
Na półkach: Przeczytane, Nie-komiks

Spodziewałem się czegoś innego. Myślałem że to będzie ksiażka która podejdzie to sprawy bardziej naukowo, tj. będzie obalać wszystkie pseudonaukowe teorie i dowiem się z niej jak zachowywała by się ziemia gdyby była pusta w środku. Tego mi było najbardziej brak.

Otrzymałem za to podejście historyczno-psychologiczne. Mamy tutaj życiorysy pseudonaukowców i próby odgadnięcia czy byli szalonymi maniakami, żartownisiami czy tylko popełnili głupi błąd. Warto przeczytać jako taki przegląd dziwacznych teorii.
Szkoda że pominięto rozdziała o Łysence, ale takie czasy były.

Grzegorz | 2016-09-30
PaniBagien | 2016-05-18