The Last Recreations
popularnonaukowa
Barbara

W książce „Ostatnie rozrywki” zamieszczono wybór tekstów Gardnera pochodzących z końcowego okresu jego współpracy z „Scientific American”. Tych, którzy zaznali już rozkoszy „łamania głowy”, nie trzeba do lektury zachęcać. Warto jedynie podkreślić, że Gardner prezentuje najróżniejsze matematyczne idee - także te bardziej wyrafinowane - w sposób niesłychanie dowcipny, klarowny i lekki. Po raz kolejny po mistrzowsku udowadnia, że matematyka - jakże niesłusznie uważana przez wielu za dyscyplinę trudną i nudną - może stanowić wspaniałą zabawę... Prawdziwa intelektualna uczta!

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Krzysztof_g | 2013-08-17

Lekka, ale nie naiwna książka o jajkach, symetriach, paradoksach i ciekawostkach matematyki. Coś co można sobie poczytać dla rozruszania szarych komórek, ale bez przemęczania ich. Duży plus za masę ilustracji (warto więc czytać w wersji papierowej, a nie szukać e-booka) oraz subiektywny plus za motyw z Mauritiusem Escherem, jednym z moich ulubionych malarzy.

anaemia | 2017-04-08
emkamk | 2017-04-05