Na Dworze Karmazynowego Króla

83-87598-51-8
rock, progresja, King Crimson, Fripp
muzyka
Krzak

W 1969 roku grupa King Crimson pojawiła się niemal znikąd i natychmiast zrobiła furorę na scenie muzycznej. W ciągu zaledwie kilku miesięcy muzycy zdążyli zagrać przełomowy koncert jako suport Rolling Stones w londyńskim Hyde Parku i wydać debiutancką płytę In The Court Of The Crimson King, która zyskała ogromne uznanie i dostała się do pierwszej piątki list przebojów po obu stronach Atlantyku. Ich styl był wzorem dla mającego powstać Progresywnego Rocka.

Początkowy zespół rozpadł się tuż u progu światowego sukcesu, co zresztą stało się powracającym motywem w epickiej karierze King Crimson. Od tamtej pory gitarzysta Robert Fripp jest podstawą zespołu, współpracując z niesamowitą ilością muzyków, z którymi stworzył ponad 50 albumów muzyki zawsze ambitnej, trudnej i zacierającej wszelkie gatunki.

Na dworze Karmazynowego Króla jest pierwszą książką opisującą ciągły rozwój tej legendarnej muzycznej instytucji, nadal bardzo aktywnej mimo trzydziestu lat dzielących od jej powstania. Autor Sid Smith spędził dwa lata na przeprowadzaniu wywiadów z członkami grupy – obecnymi i byłymi – oraz z ich rodzinami, przyjaciółmi i współpracownikami. Smith otrzymał także bezprecedensowy dostęp do materiałów archiwalnych, z których wiele pojawia się w tej książce po raz pierwszy, łącznie z rzadko publikowanymi zdjęciami.

“Toxic Tome [Toksyczna Księga] Sidneya Smitha udowadnia tym, których jeszcze trzeba przekonywać, że muzyka sama wkracza w nasz świat, lecz nie za przyczyną tych, którzy ją nominalnie tworzą”. Robert Fripp, 2001.

O autorze
Sid Smith jest fanem zespołu od 1971 roku i autorem tekstów na okładki płyt King Crimson i wielokrotnie występował w radiu i telewizji, aby mówić o zespole. Na zaproszenie Roberta Frippa, od 1999 roku pisze pamiętnik on-line na stronie internetowej DGM – firmy fonograficznej Frippa.

''Solidna biografia zespołu King Crimson jest potrzebna, choćby po to, by łatwiej rozeznać się w nieprzebra­nej liczbie płyt, jaką ten zespół wy­dał. Zespół Roberta Frippa podniósł rangę muzyki rockowej, a takie pły­ty jak „In The Court Of Crimson King'' czy „Islands'' to mówiąc najprościej klasyka klasyki. Sid Smith jest fa­nem zespołu prawie od początku je­go istnienia. Skrzętnie zbierał wszystko, co dotyczy King Crimson. W ten sposób opowiedział historię zespołu jako bezpośredni świadek wzlotów i upadków. To czyni opo­wieść żywszą I może dzięki takiemu zabiegowi, ktoś, kto do tej pory nie znał muzyki Frippa i kolegów, zainteresuje się książką, a potem tymi wszystkimi nieprzeciętnymi płyta­mi? To jest naprawdę kuszący pomysł.''

| 2014-01-20
Przeczytana: 2010 rok

Madre de Dios! "Czasami śmiałe i zuchwałe popisy brzmią zbyt sprytnie dla własnego dobra, lecz nie można wyolbrzymiać jego [gitarzysty - przyp.] zdolności do stwarzania dreszczyku emocji. Przez cały ten wspaniały fragment Fripp ofiarowuje nam przerywaną aranżację podobną do dźwięków waltorni (...)" i tak dalej w tym lub podobnym stylu od pierwszej strony po ostatnią (co jest zresztą cechą wspólną większości tłumaczeń wydanych przez KAGRĘ). Jeśli ktoś chce/musi, niech sięgnie po oryginał.

(Ocena za barbarzyńskie potraktowanie tekstu Smitha i w całkowitym oderwaniu od niego).

Kubolski | 2012-12-02

Niestety, polski przekład książki Sida Smitha jest fatalny, wyjątkowo koślawy językowo, nie sposób wręcz przez niego przebrnąć. Jeśli możecie, wybierzcie oryginał.

bitemyass | 2016-02-06
Marcin Łochowski | 2015-08-20