Teatrzyk "Zielona Gęś" ma zaszczyt przedstawić, czyli ustrój nie odpowiada narodowi!

Wydawnictwo: Juka
satyra, teatrzyk, zielona, gęś, przedstawia
satyra
Wiórek

"Dwie prawdy jak mur stoją od czasów Nerona: lampa jest elektryczna, a gęś zielona."
Jest to wybór "Gęsi" dokonanych przez córkę Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego- Kirę Gałczyńską... Zawiera on kilka nowych utworów, m.in.: tytułowy "Ustrój nie odpowiada narodowi"...

źródło opisu: Opis autorski

Roman Dłużniewski | 2017-01-03

Nieprawdopodobny humor Konstantego Ildefonsa. Poszczególne utwory są tak inteligentnie absurdalne, wręcz pure nonsensowne, że nie sposób się nie zaśmiewać przy lekturze. Można otworzyć na dowolnej stronie a zabawa gwarantowana. Koniecznie!!

Nibi | 2010-07-03

tak absurdalne, że aż genialne.

Anna Helfojer | 2010-10-20

czyli
"Ostrożnie z przekleństwami"

Występują:
Tatunio Mamunia Babunia Dziecina Piorun i Osiołek Porfirion

S c e n a: Ciche, apolityczne ognisko domowe wieczorem.

Babunia:
Jak mi dobrze! (poprawia okulary i w dalszym ciągu ceruje wszystko)

Mamunia:
(patrzy na Tatunia) Nareszcie razem! (plącze ze szczęścia)

Dziecina:
(igra pluszowym karzełkiem) Pauza; cisza: szczęście.

Tatunio:
(nagle) Nie, ja zgniję w tym mieszczańskim domu! Ja mam tego dosyć! Ja jestem stworzony do innych rzeczy! Ja czuję w sobie nieograniczone możliwości! Trzymajcie mnie! (patrząc na Babunię i Dziecinę) Niech to wszystko piorun strzeli!

Piorun:
(strzela i całkowicie likwiduje problem cichego, apolitycznego ogniska domowego wieczorem)

Osiołek Porfiron:
Mój Boże, a już wszystko się tak ślicznie zapowiadało!
K U R T Y N A

Konstanty Ildefons Gałczyński
1947

ghaia | 2014-01-04

Nieprzebrane zasoby dobrego humoru, ironii, absurdu i ciętego języka. Kopalnia cytatów i powiedzonek. Można czytać wielokrotnie - a i tak zanosić śmiechem. W repertuarze "Zielonej Gęsi" jest wiele sztuk, więc każdy znajdzie swoje ulubione - ale z wybraniem tylko jednej, tej "najulubieńszej" już chyba byłyby problemy. Bo czyż można nie kochać "Żarłocznej Ewy"? Albo zwierzątek, które każą Noemu się streszczać? Albo żywcem zapeklowanej baronowej?

książek: 1925
majkey | 2018-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2018

Fantastyczne i cudowne, śmiałam się prawie przy każdym. Ale czasem był to śmiech przez łzy, a czasem dziwiło mnie jak coś napisane w latach 40. może być wciąż tak aktualne. Żałuję, że nie żyję w czasach p. Gałczyńskiego, bo bardzo chciałabym go poznać (może w zaświatach :))

paprotkowa | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Ewenement! :)

gorzka | 2012-06-12
Przeczytana: czerwiec 2012

"Teatrzyk Zielona Gęś" to wspaniała odskocznia od wszelkiej nudy, prozy życia, uciążliwych obowiązków, złego nastroju, rutyny i monotonii. Krótkie sztuki zawarte w omawianym tomie mogą także okazać się inspirujące, popchnąć do amatorskich prób odegrania co lepszych kąsków, tudzież zadeklamowania fragmentów np. szefowi w pracy głupio dopytującemu się o jakieś durne sprawy. A oto mała próbka "Zielonej gęsi":"Dobry wieczór, upiory. Dajcie mi pić. Życie to kalambur, a kalambur to nonsens o podwójnym znaczeniu. Wobec tego poproszę o podwójną whiskey."
"Mistycyzm to jest, jak ktoś np. musi jechać z Ciechanowa do Warszawy, ale na złość wsiada do pociągu jadącego do Krakowa i ma nadzieję, że przyjdzie Anioł i poprzestawia tory i zwrotnice, i dzwony zadzwonią, i z Nieba spadnie taka wielka pierzyna, która otuli wszystkich leniów i megalomanów."

(Cytaty pochodzą z "Nocy lorda Hamiltona" oraz "Celestyna Księżyca").

Woody | 2017-11-21
Przeczytana: 23 lutego 2014

Wybitny Gałczyński, czarodziej i szarlatan, i jego absolutnie genialny teatrzyk "Zielona Gęś". Cudowne poczucie humoru, arcydzieło, do którego będę wracał bardzo często.

marcin | 2014-03-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Dziesiątki lat bawią pokolenia Polaków! Inteligentny humor na najwyższym poziomie!

Zapatrzona_W_Książki | 2015-10-30
Przeczytana: 29 października 2015