Zagadka Błękitnego Ekspresu

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Cykl: Herkules Poirot (tom 6) | Seria: Agata Christie - Królowa Kryminału
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
The Mystery of the Blue Train

Katarzyna Grey, otrzymawszy imponujący spadek po swej pracodawczyni, postanawia wyruszyć na wycieczkę swoich marzeń. W czasie podróży Błękitnym Ekspresem staje się świadkiem niezwykłych zdarzeń – w pociągu w niejasnych okolicznościach zostaje zamordowana córka znanego milionera. Pomoc w rozwiązaniu zagadki oferuje niezawodny detektyw, Herkules Poirot. Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy pojawia się pytanie, czy to nie panna Grey była celem mordercy.

źródło opisu: opis okładkowy

Muszę szczerze przyznać że wielu książek, przeróżnych autorów nie doczytałem do końca. Jeśli jednak chodzi o tą najpopularniejszą w historii pisarkę, to jej powieści zawsze czytam jak Pan Bóg przykazał, od deski, do deski.

Nie jest to może literatura wysokich lotów, jest jednak dosyć przyjemna. Pisanie Agathy Christie kojarzy mi się z współczesną twórczością Camilli Läckberg.

Początek kryminału nietypowy, trochę drętwy, w nim Pani Agata nie wykazała się. Jednak czym dalej w las tym ciekawiej. Jak zwykle mnóstwo dialogów, które są in plus. Jednak tam gdzie się znajdują opisy, nie jest dobrze, jest wręcz licho.
Zagadka dotyczy zabójstwa Ruth Kettering, córki milionera Rufusa Van Aldina. Zamordowana zostaje w Błękitnym Ekspresie, na trasie wiodącej z Anglii, na Riwierę, w tym wypadku Riwierą jest Lazurowe Wybrzeże. Wiemy że po jej śmierci, sporą sumę zyskuje mąż denatki, będący w kiepściutkiej sytuacji pieniężnej, ma więc poważny motyw. Ma też sposobność, podróżuje tym samym...

Dominika | 2017-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2017

Po chwilowej przerwie nastąpił powrót do tego co najbardziej lubię u Agathy Christie. Zabójcy oczywiście nie odgadłam. :D

Ruth Kettering, córka milionera Rufusa Van Aldina, wsiada do Błękitnego Expressu, żeby u kresu podróży spotkać się z pewną osobą. W czasie jazdy zwierza się Katarzynie Grey i podejmuje jakąś decyzję. Planów nie poznajemy, ponieważ zostaje zamordowana, na dodatek znika jej drogocenny rubin znany jako Serce Płomienia... potencjalnych winnych nie brakuje. Mąż, jego kochanka, dawny ukochany, przypadkowy złodziej, niebezpieczny intrygant? Zaplanowana zbrodnia czy "pomyślny" zbieg okoliczności? Sprawa mogłaby pozostać nierozwiązana, gdyby pociągiem nie jechał sam Herkules Poirot. Z pomocą dwóch kobiet rozwiązuje zagadkę...

Ten tom upłynął pod znakiem spraw kryminalnych, wielu zawirowań miłosnych i klejnotów. Ścierały się ze sobą sprzeczności. Gorący temperament ze spokojem, prawda z kłamstwem, miłość z obojętnością, bogactwo z biedą. Pojawił się także George,...

Kamienie szlachetne, wszelka biżuteria i klejnoty... ponoć każdej kobiecie oczka się świecą gdy patrzy na błyskotki. W moich ślepiach musiały się chyba przepalić żarówki, bo jakoś nie kręcą mnie takie błyskotki. Pewnie dlatego rubiny jako motyw zbrodni podobały mi się mniej niż wielkie spadki, palenie testamentów i tym podobne atrakcje.

Poirot na szczęście tym razem nie aspirował do miana Jamesa Bonda swoich czasów, brakowało mi jednak tego specyficznego klimatu, kiedy sprawa morderstwa rozgrywa się w starych angielskich posiadłościach. A z klimatów pociągowych według Christie wolę jednak "Morderstwo w Orient Expressie" :) Dlatego tym razem tylko 6 gwiazdek.

Magnis | 2018-07-11
Przeczytana: 08 lipca 2018

Zagadka Błękitnego Ekspresu to kolejne moje spotkanie z mistrzynią kryminałów i samym detektywem Herculesem Poirotem. Ciekawiło mnie co tym razem autorka wymyśli i jaką zagadkę zaserwuje czytelnikowi. Dotychczas praktycznie nie zawiodłem się i chciałem, aby tak pozostało. Sięgnięcie po tą książkę było pewnikiem, bo chciałem przeczytać po kolei wszystkie części przygód Herculesa Poirota. Dlatego chętnie zabrałem się za czytanie.
Po otrzymaniu spadku Katarzyna Grey postanawia wyruszyć w podróż chcąc przeżyć niezwykłe przygody. Jadąc Błękitnym ekspresem spotyka na swojej drodze detektywa Herculesa Poirota, który jak zwykle jest bardzo spostrzegawczy. Okazuje się, ze popełniono zbrodnie i nasza bohaterka otrzymuje propozycje wspólnego śledztwa w celu odkrycia prawdy.

W początkowych rozdziałach autorka skupia się na przedstawieniu tła obyczajowego i powiązań łączących bohaterów. Później zaczyna się trochę inaczej, bo zamiast morderstwa w posiadłości wykorzystuje na scenę zbrodni...

Shimik | 2016-06-12

Agatha Christie znów zaskakuje. Popełniona zbrodnia z pozoru wydaje się prozaiczna, morderstwo na tle rabunkowym. Potencjalny sprawca też jest oczywisty. Jednak jak to bywa w takich książkach zbrodnia przybrała inny wygląd, a sprawcą ktoś niespodziewany. Jak się już szuka sprawcy to trzeba wybrać kogoś z najmniej podejrzanych. Najciemniej jest pod latarnią. To jest najciekawsze, aby wskazać odpowiedniego sprawcę, często się to nie udaje, ale w tym jest cała zabawa z tego typu książkami.

Degamisz | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Kiedy Christie nie szarżuje i nie kombinuje na siłę jak to było w „Wielkiej czwórce”, a stawia na przemyślaną intrygę i dopracowaną fabułę to wychodzi jej naprawdę dobry kryminał. Albowiem „Zagadka Błękitnego Ekspresu” dobrym kryminałem jest – ma kameralny klimat, świetne tło społeczno – obyczajowe, niebanalne postaci (w tym rzecz jasna jak zwykle brawurowy Poirot), subtelne ale zabawne poczucie humoru, a intryga i zbrodnia same w sobie wzbudzają ciekawość. Zdecydowanie takie książki Christie lubię, które nie gonią czytelnika akcją w szalonym tempie już od pierwszej strony, a powoli wprowadzają w fabułę a potem sprytnie podsycają napięcie.

Aczkolwiek tym razem autorka za szybko straciła rozpęd, rozwiązania domyślić się można dość szybko co jednak nie zmienia to faktu, że bawiłem się świetnie do samego końca i że śmiało mogę polecić „Zagadkę”. Widać w tej książce jak na dłoni, że Agatha była świetną obserwatorką ludzi, którzy ją otaczali co bardzo dobrze przełożyła na stworzone i...

„Zagadka Błękitnego Ekspresu” to zdecydowanie mniej znany „kryminał kolejowy” od wielokrotnie filmowanego „Morderstwa z Orient Ekspresu”. Chociaż został napisany sześć lat wcześniej, w masowej wyobraźni zawsze pozostawał w cieniu swojego sławniejszego następcy.

Opowieść zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie już tylko rośnie. W mrocznych uliczkach Paryża dochodzi do tajemniczej transakcji, w wyniku której podejrzana paczuszka o nieznanej zawartości zmienia właściciela… Tymczasem urocza Katherine Grey zostaje niespodziewanie właścicielką pokaźnej fortuny i przyjmuje zaproszenie swojej dawno niewidzianej krewnej do odwiedzenia Francuskiej Riwiery. W tytułowym „Błękitnym Ekspresie” spotka nie tylko córkę amerykańskiego milionera Ruth Kettering, która jedzie na romantyczną schadzkę z kochankiem, jej męża Dereka i jego egzotyczną kochankę Mirelle, ale też śmiesznego cudzoziemca z jajowatą głową i wypomadowanymi wąsami. Kiedy w pociągu dochodzi do brutalnego morderstwa i...

Druga zbrodnia Agaty Christie jaką przeczytałam, która wydarzyła się w pociągu (pierwsza to "Morderstwo w Orient Expressie"). I równie fenomenalna! Jestem zachwycona takimi wspaniałymi i w genialny sposób stworzonymi zagadkami. Zdecydowanie polecam!

Radek | 2017-12-16

Kolejna rewelacyjna powieść z Herkulesem Poirot wciągająca i trzymająca w napięciu do ostatniej strony. Chyba już nie ma takiej sprawy, którą detektyw Poirot nie był by w stanie nie rozwiązać.

lacerta | 2018-05-19
Przeczytana: 13 maja 2018

"Zagadka błękitnego ekspresu" to kolejny świetny kryminał Agathy Christie, chyba nawet jeden z moich ulubionych. Autorka miesza w głowie i w dowodach, a jedyną osobą, która zdaje się wszystko wiedzieć jest Poirot.
Akacja książki rozkręcała się dość długo i aż sama przed sobą byłam zdziwiona, że tak długi wstęp nie zdołał mnie znudzić. Herkulesa Poirot jakby trochę mniej w tym kryminalne. Detektyw jest, ale dość często znika z pola widzenia i nie monopolizuje sobą całej powieści, jednak gdy już jego szare komórki idą w ruch, nie można go zatrzymać.
Jestem zachwycona "Zagadką błękitnego ekspresu" i bardzo się dziwię autorce, że była tak niezadowolona z tego dzieła. Ja książkę uwielbiam.