Ja i pani M.

Okładka książki Ja i pani M. Jemma Forte
Okładka książki Ja i pani M.
Jemma Forte Wydawnictwo: Świat Książki literatura piękna
Me and Miss M.
Świat Książki
2010-10-13
2010-10-13
978-83-247-1612-8
Katarzyna Bartuzi
aktorka życie gwiazd szefowa

Opowieść o życiu słynnej gwiazdy (dziś nazwana byłaby celebrytką ;) )i jej otoczenia "widziana oczami" jej asystentki, która zmuszona jest "znosić" humory sławnej Caroline. Po dłuższej pracy na tym stanowisku i "wsiąknięciu" w bliższe otoczenie nie zazdrości życia swojej chlebodawczyni, które jest oparte na kłamstwie i cynizmie. Dzięki doświadczeniu jakie zdobyła pracując u boku sławnej osobistości wybiera własną drogę :)

Przy zabieraniu się za tę książkę, bałam się, że to będzie typowa literatura kobieca (para się poznaje, kłóci, a na ostatniej połowie strony się godzi i czytelnik nie ma nawet czasu, żeby się ucieszyć, że wszystko się dobrze kończy). Jednak jest to książka zupełnie inna, odbieram ją jako niesamowicie pozytywną i nastrajającą do działania. W sam raz na wiosnę! :)

Francesca Massi nie przeżywa teraz najlepszego okresu w swoim życiu. Jej marzenia o zostaniu aktorką legły w gruzach już dawno, choć wciąż nie potrafiła pogodzić się z tą myślą. Na domiar złego zostaje wyrzucona z pracy i tego samego dnia rzuca ją chłopak. Pora jednak przejrzeć na oczy. Trzeba wziąć się w garść i przestać bujać w obłokach. Gdy zyskuje możliwość pracy jako asystentka gwiazdy, wie, że to szansa na nowe życie, która dodatkowo pomoże jej pozostać w świecie filmu. Nie zdaje sobie jednak sprawy, jak trudne zadanie ma do wykonania. Pani M. jest szefową trudną i apodyktyczną, a Fran odkrywa, że świat aktorki skrywa jeszcze wiele tajemnic.

Szefowa rodem z piekła. Tak można określić Caroline Mason, aktorkę-gwiazdę, bo jej zachcianki są iście diabelskie. Fran musi codziennie dokonywać rzeczy niemożliwych, załatwiać wszystko, czego zażyczy sobie pani M. jak najszybciej się da, nie licząc nawet na żadne pochwały. Ta lektura nie bez przyczyny przywodzi na myśl dobrze już znane "Diabeł ubiera się u Prady", bo historie są niezwykle podobne. Kobieta władcza, która ma wszystko na kiwnięcie palcem i jej ambitna asystentka, wypełniająca zadania nie do wykonania. Z tym, że tu nie mamy do czynienia ze światem mody, lecz sceną filmową. Reszta wygląda podobnie - i pragnienia, i test wytrzymałości przebiegają w podobny sposób.

W zasadzie w tej książce nie występuje nic nowego, a historia jest dość przewidywalna. Kolejne wydarzenia niejednokrotnie wydają się być dość surrealistyczne, a autorka chyba zbyt często patrzyła przez różowe okulary, pisząc tę powieść. Jeśli nawet bohaterka popełnia jakieś błędy, te bardzo szybko działają na jej korzyść. Wyrzucona z pracy? I tak jej nie znosiła i niemal natychmiast znalazła coś odpowiedniego. Rzucił ją chłopak? I tak go nie kochała, a na dodatek niemal od razu spotyka mężczyznę marzeń. Poza tym są tu takie banały, jak: nieszczęśliwe życie sław, romans, zdrada, kłótnie, ciąże i cała masa problemów, które albo okazują się nieporozumieniem, albo magicznie się rozwiązują.

Chociaż powieść jest tak prosta i nierzeczywista - co nie omija nawet idealnego zakończenia, gdzie wszystko się udaje i jest pięknie jak w bajce - czytało się ją bardzo szybko, raczej z uśmiechem na twarzy. Napisana jest z humorem, a historie zza kulis potrafią zaciekawić. Trudno mi jednak oprzeć się wrażeniu, że ta historia jest mocno oderwana od rzeczywistości. To opis małych problemów, które przestają mieć znaczenie, bo szybko usuwają się w cień, ludzi, którzy podejmują życiowe decyzje tylko dzięki bohaterce i Fran, która zdecydowanie urodziła się pod szczęśliwą gwiazdą. Przyjemna lektura, lecz powtarzalna i pełna frazesów, przedstawiająca nam "życie-cukierek" z mocno przerysowanym zakończeniem "i żyli długo i szczęśliwie".

Historia z humorem, w której zakochałam się od pierwszej strony. Fran i jej zmagania z apodyktyczną szefową wzruszają, rozśmieszają i dają czytelnikowi do myślenia nad niektórymi sytuacjami, niby błahymi.

Polecam lekturę na wakacyjny weekend, gdy słońce ucieknie za chmury warto znaleźć słońce w książce.

Fran to przesympatyczna postać. Od dłuższego czasu bez powodzenia szuka pracy w branży filmowej, od zawsze bowiem marzyła o zostaniu aktorkom. Ostatecznie znajduje pracę u gwiazdy Caroline Mason, która okazuje się być straszną szefową. Humor Fran poprawia obecność męża Caroline - Carsona. Pewnego dnia staje się świadkiem sytuacji, której nikt nigdy ujrzeć nie powinien....

Książka jest lekka i przyjemnie się ją czyta. Potrafi rozbawić, ale i w pewnym momencie skłonić do refleksji. Stylem i tematyką przypomina trochę książkę "Diabeł ubiera się u Prady", ale mnie osobiście bardziej podobała się właśnie książka Jemmy Forte - "Ja i pani M.". Doskonała lektura na zimowe (i nie tylko ;)) wieczory. Polecam !!!

Bardzo fajna książka trochę przypominająca "Diabeł ubiera się u Prady", ale jest bardziej komediowa w niektórych momentach poprostu się śmiałam. Nie będę opisywać całej fabyły jacy są bohaterowie itp. Najważniejsze, że książkę czyta się szybko choć do cienkich nie należy, ale równie dobrze jest napisana. Świetna książka na zabicie czasu. Polecam

Książka bardzo mi się podobała, szczególnie, że krącą mnie takie historie o gwiazdach i ich życiu "od kuchni" (nawet, jesli nie jest mowa o prawdziwych gwiazdach). Pełna humoru, odważnych tekstów i mądrych rozważań.

Wspaniała książka z cudownym dowcipem. Autorka namalowała słowami obrazy w taki sposób, że z przyjemnością wyświetliłam je w umyśle w postaci filmu. Jak wygląda świat "Gwiazd".

Przewidywalna lecz wciągająca opowieść napisana prostym czasem nawet zabawnym językiem. Książka łatwa i przyjemna w czytaniu.

lekka, łatwa i przyjemna. Nic więcej nie jestem w stanie napisac o tej książce.

lekka, łatwa i przyjemna. Nic więcej nie jestem w stanie napisac o tej książce.

• 2015
  • Obyczajowe